Portál.cz > Aktuality > 20 000 Čechů trpí Parkinsonovou chorobou. Nezapomněli jsme na ně.

20 000 Čechů trpí Parkinsonovou chorobou. Nezapomněli jsme na ně.

Datum: 11.4.2016

Co mají společného papež, boxer a herec? Tak nezačíná vtip, ale smutná pravda. Jan Pavel II.. Muhammad Ali a Michael J. Fox jsou jedni z mnoha, kteří trpí či trpěli Parkinsonovou chorobou. Světový den této nemoci se slaví 11.4. a my nabízíme 30% slevu na vybrané tituly.

20 000 Čechů trpí Parkinsonovou chorobou. Nezapomněli jsme na ně.

Chcete-li se vcítit do pocitů parkinsonika, představte si procházku po písčitém pobřeží. Zatímco vy kráčíte po pevném mokrém písku, parkinsonik se brodí po pás vodou. Nejprve vám tedy v tempu stačí, jeho únava ale samozřejmě rychle vzrůstá, brodění je čím dál obtížnější a namáhavější.

Anglický lékař a paleontolog James Parkinson ji v roce 1817 poprvé přesně zaznamenal a dal jí jméno „třaslavá obrna“. Nejčastějším příznakem jsou ztuhlé svaly a třes, poruchy hybnosti a koordinace.

Choroba se významně promítá do psychiky nemocných. Ti si své postižení uvědomují a často upadají do depresí. Proto jsme tématu Parkinsona a dalších progresívních onemocnění věnovali naši týdenní 30% slevu.

Více o nemoci se dozvíte zde.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0