Portál.cz > Aktuality > AUTOGRAMIÁDA ZUZANY ROITHOVÉ

AUTOGRAMIÁDA ZUZANY ROITHOVÉ

Datum: 18.11.2012

Zuzana Roithová právě vydala knižní rozhovor s názvem Vidět srdcem. Knihu představí veřejnosti 7. prosince v 15 hod. v Literární kavárně Academia na Václavském náměstí v Praze. Hostem programu bude textař Michal Horáček.

roithova

Zuzana Roithová, známá lékařka a poslankyně Evropského parlamentu, odpovídá v knize Vidět srdcem na otázky Zdeňka Jančaříka, šéfredaktora nakladatelství Portál. Text mapuje hlavní křižovatky jejího života a ukazuje silné kontury její osobnosti: nezdolnou vůli a pracovitost, rozhodnost a důslednost při jednání s lidmi, moudrost i laskavost.

Zuzana Roithová vypráví o svém dětství a velkém vlivu babičky, u níž vyrůstala. Popisuje svůj problematický vztah s matkou a touhu po otci, kterého téměř nepoznala. Emigrace obou rodičů v r. 1968 ovlivnila její osud po osobní i profesní stránce.

Studium medicíny byla pro Zuzanu Roithovou zpočátku volbou z rozumu, ale brzy si ji lékařství zcela získalo. Její „kádrový profil“ ji nakonec přivedl i k tehdy začínajícímu oboru radiologie. Dostala se do FN Královské Vinohrady, která se jí stala profesním domovem a kde se dočkala událostí r. 1989.

Sama se jich aktivně účastnila, organizovala stávku zaměstnanců, jednala za zdravotníky na ministerstvu, iniciovala další vývoj událostí včetně vzniku Lékařské komory. V červenci 1990 pak byla zvolena ředitelkou nemocnice, kde setrvala až do r. 1998.

Knižní rozhovor mapuje rovněž seznámení s manželem, jejich nelehké profesní začátky, společnou lásku ke sportu i narození syna. Poutavá je pasáž o duchovní cestě Zuzany Roithové a hledání smyslu existence.

Poslední třetina knihy je věnována působení Zuzany Roithové v politice – od jejího jmenování ministryní zdravotnictví v r. 1998 přes post senátorky, poslankyně Evropského parlamentu, vstup do KDU-ČSL až po kandidaturu na prezidentku ČR.

Jako vždy, i v knize se zcela otevřeně vyjadřuje k politickým událostem, popisuje svůj nejkritičtější rok 1998, útoky na svoji osobu, poměry ve vládě i na ministerstvu. Její důslednost a otevřenost však vedly k tomu, že svůj kredit profesní i morální si dokázala uhájit i v této době.

Závěrečná část rozhovoru se týká působení Z. Roithové v Evropském parlamentu. Její zkušenosti jí pomáhají při řešení problémů, které už nejsou jen národního a zdravotnického charakteru. Je povzbuzující nechat se vtáhnout do vyprávění člověka, jenž Evropskou unii pouze nekritizuje, ale práce v mnohonárodnostní instituci ho těší a obohacuje.

Slavnostní představení knihy a autogramiáda Z. Roithové se uskuteční 7. 12. 2012 v 15 hod., Literární kavárna Academia, Praha 1. Hostem bude textař Michal Horáček.

Více o knize Zuzany Roithové Vidět srdcem včetně ukázek.


Průměrné hodnocení (8 hlasů): 4.5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0