Portál.cz > Aktuality > AUTOŘI PORTÁLU DOPORUČUJÍ – dnes JAN PRŮCHA

AUTOŘI PORTÁLU DOPORUČUJÍ – dnes JAN PRŮCHA

Datum: 17.3.2010

Březen – měsíc knihy a čtenářů je tu a vy si ho možná budete chtít zpříjemnit novou knížkou. Portál vám po celý březen bude přinášet tipy na zajímavé tituly, které doporučují naši autoři. Nenechte si ujít každý den na tomto místě jednu z našich autorských osobností.

BŘEZEN – MĚSÍC KNIHY A ČTENÁŘŮ S TIPEM ZNÁMÉ OSOBNOSTI

Doporučuje JAN PRŮCHA

Vaše nejoblíbenější kniha/knihy?
Jako asi každý mám „nejoblíbenějších“ knih vícero. Patří mezi ně zejména prozaická díla Vladislava Vančury (Rozmarné léto, Luk královny Dorotky a další), básně Jiřího Wolkera, Vítězslava Nezvala a díla jiných českých autorů z první poloviny 20. století. Ale jedna kniha na mě zapůsobila v dětství tak silně, že jsem se k ní rád vracel i později. Je to Robinson Crusoe Daniela Defoea, kniha o člověku, který se musí vlastním úsilím postarat o svůj život v nepříznivých podmínkách. Myslím, že je to stále pěkný vzor i pro současné chlapce a mladé muže.

Co právě čtete?
Vzhledem ke své profesi musím rozlišovat, které knihy čtu (to jsou převážně beletristické) a které knihy studuji (to jsou odborné knihy). Z beletrie jsem právě dočetl zajímavou knihu Josef Němec - Neobyčejný muž neobyčejné ženy. Je to životopisná práce literární historičky Magdalény Pokorné o manželovi spisovatelky Boženy Němcové. Kniha ukazuje tohoto člověka v jiném, objektivnějším světle než (podle udržovaných mýtů) jako negativní osobu, která byla pro Němcovou spíše přítěží než oporou.

Váš tip na knihu z Portálu:
Produkce Portálu je v současnosti velice rozsáhlá a pestrá, takže případný můj tip by musel být vybrán ve vztahu k určité cílové skupině. Já sám používám „portálovky“ hlavně z oblasti pedagogiky, psychologie a jiných sociálních věd. Pedagogům (praktikům i teoretikům) bych asi doporučil – pokud ji dosud neznají – vynikající knihu brněnských autorů R. Švaříčka, K. Šeďové a kol. Kvalitativní výzkum v pedagogických vědách. Kromě toho, že seznamuje s novým způsobem zkoumání jevů edukační reality, je psána velmi poutavým stylem, s mnoha konkrétními příklady z praxe.

Na kterou knihu se těšíte, až se objeví na pultech?
Mám rád slovníková a encyklopedická díla, a tak letos se těším na knihu, kterou chystá Portál – je to Velký psychologický slovník Pavla a Heleny Hartlových. Bude to určitě užitečná kniha pro široký okruh uživatelů.

Prof. PhDr. Jan Průcha, DrSc., je zakladatelem České asociace pedagogického výzkumu, působí v mezinárodních vědeckých organizacích a redakčních radách odborných časopisů. V nakladatelství Portál vydal sám nebo jako spoluautor knihy Alternativní školy a inovace ve vzdělávání, Učitel, Moderní pedagogika, Vzdělávání a školství ve světě, Přehled pedagogiky, Srovnávací pedagogika, Multikulturní výchova, Interkulturní psychologie, Pedagogický slovník. Vloni vyšla po 70 letech česká Pedagogická encyklopedie, jíž byl Jan Průcha editorem.

Knihy Jana Průchy v Portálu


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0