Portál.cz > Aktuality > Autoři Portálu doporučují – LUDMILA ČÍRTKOVÁ

Autoři Portálu doporučují – LUDMILA ČÍRTKOVÁ

Datum: 27.3.2014

Nechte se inspirovat tipy na zajímavé knížky, které čtou naši autoři. Každý měsíc vám představíme některé z nich. V dubnu pro vás vybírá doc. Ludmila Čírtková.

cirtkova

Co právě čtete?
Případ Moniky F. Je to knížka o zločinu, ale z pohledu oběti. Otec dvou malých dětí, kterému čerstvě propuštěný vězeň znásilnil a zavraždil manželku, v ní komentuje zápisky ze svého deníku. Popisuje první rok po tragédii, takřka den po dni. Jde o skutečný případ z roku 2006, který je zajímavý i tím, že manžel zavražděné se staral o dotyčného vězně v době jeho výkonu trestu, neboť před ztrátou ženy působil jako strážce ve vězeňské službě. Ještě dodám, že knížka je od mého oblíbeného autora Stephana Harborta.

Získaly si vás elektronické knihy?
Nezískaly. Dostala jsem sice čtečku k minulým Vánocům, ale nějak jsem jí nepřišla na chuť. Zjistila jsem, že je úplně jedno, zda jde o odborné knihy nebo beletrii. Ve čtečce se ztrácím v textu. Všechny knížky jsou vlastně stejné. Lépe mi vyhovuje, když držím knihu v ruce, mohu v ní zalistovat, vnímám, jak vypadá, mám z ní prostě nějaký pocit. Na takovou knížku si vzpomenu i s časovým odstupem. Na knihy z čtečky jsem rychle zapomněla.

Co Vás v současné době nejvíce profesně zaměstnává?
Momentálně znalecký posudek, který mě opět přivedl k problematice týraných obětí. Zaměstnávají mě úskalí při hodnocení následků týrání. Například do jaké míry odráží testy osobnosti previktimní osobnost anebo následky viktimizace. Setkala jsem se s tvrzením, že klasický dotazník osobnosti FPI „změřil“ následky viktimizace, protože výsledný profil osobnosti typicky dokládá týrání způsobené domácím násilím.

Na co se v nejbližší době těšíte?
Na Velikonoce na chalupě, protože se sejde širší rodina. Máme čas si popovídat. Prostě užijeme si jarní nálady a volna.

Které tři knihy z Portálu byste doporučil/a čtenářům?
Na Portálu oceňuji, že vydává rozmanité knížky, u kterých však nemusím být skeptická k jejich odborné kvalitě. Samozřejmě sleduji hlavně psychologické řady. A co bych konkrétně doporučila? Pozitivní psychologii od Jara Křivohlavého. Zaujala mě také kniha Kognitivně-behaviorální terapie v praxi od autorského tria Roman Pešek, Ján Praško a Petr Štípek. A na konec zmíním knížku, která poprvé vyšla už v roce 1997, ale ráda se k ní vracím. Je to Logoterapie ve výchově od Elisabeth Lukasové.

Medailonek:

cirtkova

Doc. PhDr. Ludmila Čírtková, CSc., je policejní psycholožka, dlouhodobá poradkyně pro oběti trestných činů v Bílém kruhu bezpečí a soudní znalkyně zaměřená na viktimologické expertízy. Přednáší forenzní psychologii na Policejní akademii ČR v Praze a na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Je autorkou řady knižních publikací, např. Moderní psychologie pro právníky a Forenzní psychologie. Letos jí v Portálu vyšla kniha Viktimologie pro forenzní praxi.

 


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0