Portál.cz > Aktuality > Autoři Portálu doporučují – ROBIN KRÁL A JIŘÍ PAZOUR

Autoři Portálu doporučují – ROBIN KRÁL A JIŘÍ PAZOUR

Datum: 18.6.2014

Nechte se inspirovat tipy na zajímavé knížky, které čtou naši autoři. Každý měsíc vám představíme některé z nich. V červenci pro vás vybírají Robin Král a Jiří Pazour.

KP

Co právě čtete?
RK: Právě čtu velmi zajímavou knížku od Kateřiny Tučkové Vyhnání Gerty Schnirch a také už asi potřetí krásnou knížku Dědeček od Tomáše Zahrádky.
JP: Právě mám (již po několikáté) rozečtenou knihu Marcela Pagnola Jak voní tymián. K této knize se pravidelně vracím. Miluji provensálskou přírodu a ta je zobrazena v této knize nádherně.

Získaly si vás elektronické knihy?
RK: Jak které. Čtečku mám a používám, stále ale dávám přednost papíru. Co si mě ovšem získalo zcela určitě, jsou audioknihy.
JP: Přiznám se, že jsem zatím neměl možnost se s elektronickými knihami blíže seznámit. Jsem spíše tradicionalista, dávám přednost klasickým knihám v tištěné podobě. Těší mne, když mohu svou oblíbenou knihu držet v rukou, listovat v ní a vnímat její fyzickou přítomnost. To má pro mne zvláštní kouzlo, o které bych byl v případě elektronických knih ochuzen.

Co Vás v současné době nejvíce profesně zaměstnává?
RK: Chystaná knížka s pracovním názvem Vynálezárium, která bude společným dílem s výtvarnicí Janou Hruškovou a typografkou Zuzanou Brečanovou. A kromě toho také hudební album ukolébavek pro děti i dospělé, které píšeme spolu se skladatelem Janem Lstibůrkem.
JP: Kromě své pedagogické činnosti na Pražské konzervatoři a četných koncertních vystoupení se v současnosti nejvíce věnuji komponování hudby. V tomto období pracuji na scénické hudbě ke dvěma CD s pohádkami Jiřího Žáčka, které bude číst Josef Somr. Po jejím dokončení se chystám během prázdnin dopsat Sinfonietu pro komorní orchestr, kterou mám už delší dobu v hlavě a jejíž dopracování jsem prozatím z časových důvodů musel odložit.

Na co se v nejbližší době těšíte?
RK: Nedávno jsem se účastnil hudebního projektu, který má podpořit skvělého člověka a skladatele (a bratra Jiřího) Petra Pazoura při jeho zotavování se po poškození mozku. Těším se na to, že se snad tomuhle projektu s názvem „Písničky Petra Pazoura“ podaří pomoci získat pro Petra další, tolik potřebné sponzory a podporovatele. Kromě toho se těším na řadu nových pracovních věcí, mimo jiné na možnost napsat si vedle písňových textů tentokrát možná i celou hru pro divadlo Spejbla a Hurvínka.
JP: Už se moc těším na letní prázdniny. Žiji na venkově, a tak mám možnost v létě trávit hodně času v přírodě. Těším se na houbaření, dlouhé procházky přírodou i na cestování. Kromě komponování klasické hudby, na které jsem během roku neměl tolik času, se snažím vyšetřit si letní prázdniny pro odpočinek a relaxaci, abych načerpal co nejvíce síly pro nadcházející školní rok i koncertní sezónu.

Které tři knihy z Portálu byste doporučil čtenářům?
RK: Určitě knížku izraelské autorky Anniky Tetzner Červená stuha. Dále mě v době, kdy jsme s Janem Lstibůrkem pracovali na desce Blázinec, velmi zaujaly knížky psychoterapeuta Heinze-Petera Röhra, například jeho Cesty z úzkosti a deprese. A z produkce jiných nakladatelství soubor povídek neurologa Olivera Sackse Na čem si stojím..
JP: Zaujala mne například kniha Hry s hudbou a techniky muzikoterapie Zdeňka Šimanovského, která vyšla v Portálu v roce 2011, možná proto, že v poslední době na poli muzikoterapie také částečně působím. Dále knížka pro děti Z Kroměříže do Paříže, kterou napsal Robin Král; ta mne okouzlila na první pohled jednak svými nápaditými verši a také tím, že zábavnou a vtipnou formou dává dětem povědomí o českých a evropských městech. A pak bych rád samozřejmě doporučil Písničky na hraní. Knížku, na které jsme s Robinem Králem pracovali opravdu s chutí. Velkou radost nám přineslo i natáčení písniček na přiloženém CD. Měli jsme možnost se při natáčení setkat se skvělými lidmi, úžasnými interprety. Já osobně mám z knížky velkou radost a přál bych si, aby měly radost i děti, kterým je kniha určena především.

Medailonky:
Robin Král vystudoval FF UK a VOŠ při KJJ, kde v současnosti učí na oboru Tvorba textu a scénáře. V Portálu mu vyšly knihyŠimon chce být krotitelem (2011),Z Kroměříže do Paříže (2012) a spolu s Jiřím Pazourem vydali Písničky na hraní (2014). Je spoluautorem CD Blázinec, píše texty do her Divadla S+H.
Jiří Pazour je skladatel a klavírista. Od roku 1995 vyučuje na Pražské konzervatoři. Jeho skladby jsou pravidelně vysílány Českým rozhlasem, vydávány na zvukových nosičích a prováděny špičkovými českými i zahraničními sólisty a soubory. Spolu s Robinem Králem vydali v Portálu knížku Písničky na hraní (2014).


Průměrné hodnocení (4 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0