Portál.cz > Aktuality > CESTA Z MLČENÍ ZÍSKALA CENU!

CESTA Z MLČENÍ ZÍSKALA CENU!

Autor: Petr Ráček | Datum: 29.12.2009

Publikace nakladatelství Portál byla oceněna! Vládní výbor pro zdravotně postižené občany udělil 4. 12. 2009 naší knize Cesta z mlčení III. cenu za publicistické dílo zaměřené na problematiku zdravotního postižení. Cenu předal autorkám Alžbětě Dvořákové a Viktorii Bartoníčkové premiér, fotky z ceremoniálu si můžete prohlédnout na Facebooku.

Cesta z mlčení je příběhem o vůli překonat ztrátu řeči po cévní mozkové příhodě. Bývalou letušku postihuje po návratu z letní prázdninové cesty do Londýna cévní mozková příhoda, jejímž následkem je těžká afázie – ztráta řeči. Hrdinka zůstává uzavřená ve vlastním duševním světě, bez možnosti komunikace s okolím, ve velmi vážné životní situaci – před riskantní těžkou operací. Přestože operace dopadne výborně a hrdinka dokonce může krátce po zákroku opustit nemocnici a vrátit se domů, její soupeření s afázií v této chvíli vlastně teprve začíná. Za vydatné pomoci svého muže, dcer, přátel a s vynaložením velkého úsilí se hrdinka pomalu začíná uzdravovat.

Příběh je autobiografickým vyprávěním jedné z autorek, Viktorie Bartoníčkové. Pracovala jako letuška, nyní je zaměstnána na Fakultě sociálních věd UK v Praze. V roce 1997 prodělala cévní mozkovou příhodu, po které se znovu učila chodit a mluvit. Založila občanské sdružení Klub afasie. Alžběta Dvořáková pracuje jako editorka a lektorka češtiny pro cizince.
Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0