Portál.cz > Aktuality > Čtenářské glosy Pavla Rychetského a Kateřiny Lachmanové

Čtenářské glosy Pavla Rychetského a Kateřiny Lachmanové

Datum: 16.1.2016

Stručně a přitom jasně dokázat formulovat čtenářské dojmy a popsat kvality knihy, umí jen málokdo. Příležitostně se na našich stránkách budete setkávat s glosami známých osobností, které knihy čtou, o knihách přemýšlejí a dokáží o nich ještě čtivě psát.

Čtenářské glosy Pavla Rychetského a Kateřiny Lachmanové

Pavel Rychetský

Viditelná temnota, William Styron

Sdělit své pohnutky i následné dojmy ze Styronovy knihy Viditelná temnota není snadné, má-li být text přístupný širokému spektru čtenářů. Na této knize (spíše zpovědi) pro mne byla nejvíce významná autenticita vlastního prožitku a schopnost jeho ztvárnění. O depresi, stejně jako o řadě dalších psychických poruch, sice již bylo mnoho napsáno, nikoli však samotnýmj oběťmi, ale jejich terapeuty. Z tohoto hlediska je Viditelná temnota pro mne svého druhu unikátním počinem, který nemá – snad s výjimkou některých děl Dostojevského, která jsou však stylizována – v literatuře obdobu.

JUDr. Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu České republiky

Čtenářské glosy Pavla Rychetského a Kateřiny Lachmanové


Tři dary Terezie z Lisieux

Knížečka někdejšího newyorského biskupa Patricka o svaté Terezii z Lisieux je útlá, čtivá, a přitom fundovaná. Autor nás vtahuje nejen do příběhu svaté Terezky, jak se jí říká, ale i do jeho vlastního duchovního hledání, na němž měla světice značné zásluhy. Vřele bych ji doporučila především těm, kdo o Terezii už slyšeli, ale moc toho o ní ani o její nauce ještě neznají: pro první seznámení poslouží knížka výborně. A možná čtenáře nadchne i pro další objevování světice a její nauky, tak krystalicky evangelijní, a přitom prorocké.

Právě v Roce milosrdenství nám má Terezie z Lisieux hodně co říct, vždyť byla prohlášena učitelkou církve právě pro svou "restaurátorskou práci" na nauce evangelia: učí nás bezmezně důvěřovat Bohu, Ježíši Kristu, který je Tváří Božího milosrdenství.

Kateřina Lachmannová, šéfredaktorka Karmelitánského nakladatelství

http://www.kna.cz

Čtenářské glosy Pavla Rychetského a Kateřiny Lachmanové


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0