Portál.cz > Aktuality > Daniel Herman a Jan Jandourek hovoří o církvi a společnosti

Daniel Herman a Jan Jandourek hovoří o církvi a společnosti

Datum: 4.4.2013

Daniel Herman a Jan Jandourek, dva bývalí duchovní a dnes uznávané osobnosti společenského života, vydávají knižní rozhovor Srdcem proti ostnatému drátu. Znají se od 80. let 20. století, jejich společná cesta vedla přes studium v kněžském semináři do církevních řad. Oba později oficiální struktury církve opustili. Zájem o stav společnosti, církve a vyrovnávání se s minulostí však mají stále společný. Těmto tématům se věnují i v rozhovoru, v němž D. Herman odpovídá na Jandourkovy otázky.

pictureprovider

Daniel Herman vypráví o svém dětství v Českých Budějovicích, o svých křesťansko-židovských kořenech, které ho ovlivňují dodnes. Od mládí byl vychováván ke svobodnému a svobodomyslnému životu. Proto hledal cesty, jak se aktivně postavit komunistickému režimu.

Svůj směr našel ve víře, která ho dovedla v r. 1984 do kněžského semináře v Litoměřicích. Poté působil jako katolický kněz v Českých Budějovicích. Zde došlo k jeho zásadnímu setkání s Miloslavem Vlkem, s nímž následně spojil svoji profesní dráhu – stal se jeho sekretářem a v 90. letech na devět let mluvčím České biskupské konference. Jako jeden z nejviditelnějších členů církve měl možnost setkat se s mnoha zajímavými osobnostmi, vzpomíná např. na kardinály Tomáška a Špidlíka, na papeže Jana Pavla II., vídeňského kardinála F. Königa, na osobnosti politického života V. Havla, M. Allbrightovou a další.

Daniel Herman se nakonec s církví oficiálně rozešel, požádal o laicizaci. Přesto je však jeho příklon k duchovním hodnotám a křesťanství patrný v jeho dalším životě i dalším profesním působení. „Bůh je velký grand,“ vysvětluje svůj pohled Herman. „A velký grand lidem umožňuje plnit si svobodně svá přání.“

Pracoval na krizové lince Policie ČR, jako tiskový mluvčí Ministerstva vnitra, byl členem týmu Jana Švejnara a dnes je ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů.

Kniha Srdcem proti ostnatému drátu obsahuje autobiografické prvky i obecnější úvahy. Živě popisuje reálie a atmosféru toho, co se ve společnosti a církvi dělo v posledních třech desetiletích. Vyprávění nechybí nadhled ani osobní reflexe. Čtenář se přitom dozví spoustu informací dosud nepublikovaných.

Pro Jana Jandourka nebyla práce na rozhovoru ničím novým. Kromě mnoha beletristických i odborných knih má na kontě několik podobných titulů – interview s Tomášem Halíkem, Václavem Malým, Zdeňkem Matějčkem. Přesto se od nich dialog s D. Hermanem liší: „Tento rozhovor nám dal možnost se konečně vrátit k našim starým tématům a zážitkům a podívat se na ně odstupem času,“ popisuje. „Jde v mnohém spíše o poznámky k době, kterou jsme viděli nějakýma očima, než jen o osobní vzpomínky. Zdá se, že stejně jako ve společnosti, tak i v církvi se po dvaceti letech uzavírá nějaké období, přichází nová dospělá generace, a je tedy možné udělat první zhodnocení z pera aktérů, kteří byli u něčeho z toho. A to dřív, dokud paměť slouží.“

Daniel Herman a Jan Jandourek představí knihu veřejnosti 18. května na veletrhu Svět knihy Praha.

Více o knize Daniel Herman – Srdcem proti ostnatému drátu.

Prohlédněte si také další knihy Jana Jandourka .


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0