Portál.cz > Aktuality > Emoční balast aneb Zabijte draka jednou provždy

Emoční balast aneb Zabijte draka jednou provždy

Datum: 3.3.2015

Emoční balast je psychická a emoční choroba, která pustoší všechny naše vztahy, od těch nejsoukromějších až po veřejné. Působí bez našeho vědomí nebo souhlasu a její toxické účinky se nebývale šíří. Jak poznáte, že se vaším životem emoční balast šíří? A co s ním? Odpovědi a rady vám dá stejnojmenná kniha amerického psychoterapeuta Carla Alaska.

Emoční balast aneb Zabijte draka jednou provždy

Emoční balast má tři složky: popření, klam a výčitky. Je to „toxická trojice“, protože vždy působí pohromadě a vždy nám brání vnímat a chápat to, co děláme. Kdykoli začne působit toxická trojice, naše vztahy nemohou být šťastné a naplňující. Součástí emočního balastu je vždy manipulace
s pravdou a překrucování skutečnosti. „Jestliže popřete, že ve vaší rodině, v podnikání nebo v životě existuje nějaký problém, vstupujete do nebezpečného světa emočního balastu a rozlučte se s pocitem spokojenosti,“ vysvětluje Carl Alasko.

Nejprve popřeme skutečnost, potom si vytvoříme klamnou představu a náhradní skutečnost, a nakonec se dostaví výčitky, kterými přeneseme odpovědnost za problém na někoho nebo něco jiného. Spolu s emočním balastem se dostaví i čtyři negativní emoce - úzkost, hněv, bolest a strach. Proč to děláme? Protože nic jiného neumíme.

Jakmile člověk popře důležitou skutečnost, situace nebo vztah se vychýlí z rovnováhy a musí se objevit něco, co zabrání zhroucení celého procesu. Na scénu vstupuje klamná představa. Vytvoříme náhradní skutečnost, jinou verzi pravdy. Proč to děláme? Abychom se vyhnuli nepohodlí, bolesti
a omezením svého skutečného života. Výčitky přijdou na řadu, když se všechno hroutí a je nutné přesunout odpovědnost na někoho jiného.

Proč to děláme? Hnací silou emočního balastu je touha a strach. Toxickou trojici nepoužíváme záměrně. Neuvědomujeme si, jak narušujeme důvěru a ničíme své vztahy. První složka toxické trojice, popření, je tak hluboce zakořeněná v naší duši, že nám nedovoluje uvědomit si, že naše motivy jsou klamné nebo manipulující. Klamné skutečnosti začneme opravdu věřit.

Co s emočním balastem? Stejnojmenná knížka pomůže čtenářům uvědomit si, jak moc jsou balastní přesvědčení nebezpečná pro emoční, tělesné i duševní zdraví. Ukáže, jak emoční balast vzniká, jak si ho uvědomit a jak se ho zbavit. A protože emoční balast se může projevit opravdu všude - ve vztazích, v rodičovství i na pracovišti, čtenáři se naučí, jak pracovat např. s mistrovskou otázkou nebo konstruktivním konfliktem. Úzdravně zapůsobí i to, že se budou moci najít v desítkách příkladů z autorovy praxe. A možná překvapivě se dozvědí i to, že emoční balast je „silná zbraň“ i na poli mezinárodních vztahů a politiky.

Pokud máme zdůraznit jednu zásadní myšlenku, kterou si čtenář z knihy zaručeně odnese do života, je to následující věta: Život bude okamžitě spokojenější a zdravější, pokud se začnete soustředit na naplnění svých stěžejních potřeb. Které to jsou a jak je poznáte? To vás naučí praktická příručka Carla Alaska Emoční balast. Dokládají to i hodnocení zahraničních čtenářů, z nichž vybíráme:

Ta kniha se skvělá! Nechávám ji v autě a čtu si ji, když čekávám na děti. Můžu ji otevřít na kterékoli straně, číst si dvacet minut, a vždycky se naučím něco nového. Je to knížka pro rychlé a snadné čtení, hodně užitečná a informativní. Už mockrát se stalo, že to, co jsem si v Emočním balastu přečetla, změnilo nebo ovlivnilo, jak jsem přistoupila k určité situaci. Pomohlo mi to být k sobě upřímnější.
Nikole Capp , www.amazon.com

Více o knize Emoční balast včetně ukázek a stažení obálky v tiskové kvalitě.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0