Portál.cz > Aktuality > Jak to viděl Nietzsche

Jak to viděl Nietzsche

Autor: Leona Šťávová | Datum: 5.2.2016

Pokud pro vás filozofie není zcela neznámým pojmem, rozhodně byste měli zbystřit u knižního titulu Nietzsche v Nice. Novinka z Portálu nám čtivou formou umožňuje nahlédnout do myšlení známého velikána.

Jak to viděl Nietzsche

Christian Schärf napsal řadu odborných knih, ovšem Nietzsche v Nice [ˈniːtsʃə v nis] je jeho prvním románem. Autor se profesně věnuje literární vědě a vyučuje mimo jiné i filozofii a tvůrčí psaní. Znalosti z těchto dvou oborů perfektně promítá do textu knihy. Na základě dostupných informacích o životě Friedricha Nietzscheho vystavěl příběh o jeho pobytu v Nice a práci na jeho nejpodstatnějším filozofickém díle Tak pravil Zarathustra.

Přečtěte si ukázku z knihy

Děj příběhu se začíná odvíjet v roce 1883, kdy se téměř čtyřicetiletý Nietzsche s podlomeným zdravím vypravil do slunného Nice. Stará se tam o něj mladá pokojská Cécile, která brzy pochopí, že tento podivín má velké plány. Mezi neobvyklou dvojicí vznikne poněkud nesourodý, avšak oboustranně výhodný vztah.

„Nietzsche vyprávěl Cécile o svém Zarathustrovi, jak ho „počal“, jak s ním „byl těhotný“ a jak ho zrodil. Nyní již nemluvil jako profesor se studentkou nebo jak strýc s nezletilou neteří, nýbrž jako muž, který má na světě pouze jediného člověka, jemuž může vyprávět o svém životě, jedinou důvěrnici, jíž se může se vším svěřit.“

Filozof frustrovaně čeká, kdy se jeho dílo dočká uznání. Jak už to bývá, geniální mozky často předběhnou svou dobu a bývají nepochopeny. Jeho snahy o vytvoření nového lidstva a o překonání člověka v současné formě mnoho lidí té doby zaskočí. Postupně získává na proslulosti, bohužel spíše až v době, kdy je na pokraji fyzických a psychických sil.

Čtěte též Plačící Nietzsche

„Lidé pochopí, že jeho kniha není ničím menším než biblí nového věku. Vše, co se událo doposud, bude nyní třeba vnímat prizmatem Zarathustrovým.“

Christian Schärf dokázal nenásilnou formou předat čtenářům text plný zásadních informací. Složité filozofické myšlenky jsou dávkovány postupně a umně zakomponovány do příběhu tak, že při pročítání jednotlivých řádků přirozeně vstřebáváme poměrně složité teorie, s jejichž pochopením by většina populace v odborných textech bojovala.

Pokud vás od čtení této knihy neodradí složitá výslovnost slov v názvu či rovný hřbet knihy s obálkou z tuhého kartonu, na první pohled trochu připomínající učebnici pro základní školy, duchovní obohacení vás nemine. Jak studenty filozofie, tak i laickou veřejnost jistě příjemně překvapí silný literární zážitek s velkou informační hodnotou.

Leona Šťávová
http://leonastavova.blog.idnes.cz/

Knihu pořídíte zde nebo jako e-knihu.

Tip: Pokud Vás filosofie zajímá více, doporučejem Vaší pozornosti i filosofickou trilogii Irvina D. Yaloma: Když Nietzsche plakal, Léčba Shopenhauerem a Problém Spinoza.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0