Portál.cz > Aktuality > JAN BOSCO – 126. výročí úmrtí

JAN BOSCO – 126. výročí úmrtí

Datum: 24.1.2014

Jan Bosco byl zakladatelem salesiánů a salesiáni založili Portál. 31. ledna si s námi připomeňte 126. výročí jeho úmrtí, např. knihou Don Bosco mi ukazoval cestu.

DonBosco_JPG

Jan Bosco byl katolický kněz, světec, vychovatel, zakladatel a první hlava Salesiánů Dona Boska. Narodil se 16. srpna 1815 v Castelnuovu d'Asti v Itálii, v chudé rolnické rodině. Již od dětství se cítil povolán věnovat svůj život mládeži. Když se stal v Turíně knězem, vložil své vrozené schopnosti a úsilí do budování výchovných děl pro opuštěnou mládež, do obrany ohrožené víry lidových vrstev a do evangelizace dalekých zemí.

Sám založil první tři „větve“ salesiánské rodiny:

Jako tajemství úspěchu pro práci s mladými dal salesiánům jedinečnou výchovnou metodu, tzv. preventivní systém založený na rozumu, náboženství a laskavosti. Vychovatel je svým svěřencům spíše partnerem než nadřazenou autoritou.

Jan Bosco zemřel v Turíně 31. ledna 1888. Mezi svaté byl připočten Piem XI. o Velikonocích roku 1934. Na závěr roku, ve kterém se slavilo sto let od jeho úmrtí, ho Jan Pavel II. prohlásil za otce a učitele mládeže (24. ledna 1989).
(Zdroj: http://www.sdb.cz/zakladatel-jan-bosco/)

Dostupné knihy o Janu Boskovi:
Guido Quarzo: Don Bosco mi ukazoval cestu


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0