Portál.cz > Aktuality > JIŘINA PREKOPOVÁ A JAROSLAV ŠTURMA VYCHOVÁVAJÍ LÁSKOU

JIŘINA PREKOPOVÁ A JAROSLAV ŠTURMA VYCHOVÁVAJÍ LÁSKOU

Datum: 4.5.2012

Jiřina Prekopová a Jaroslav Šturma, dva uznávaní dětští psychologové, zasvětili svůj profesní život obnově lásky v rodinách. V novém knižním dvojrozhovoru Výchova láskou hovoří o tom, jak lásku pěstovat.

Jiřina Prekopová a Jaroslav Šturma velmi otevřeně v rozhovoru vyprávějí jak o svých osobních životech – dětství, dospívání, manželství, výchově dětí, tak i o své profesi. Na svých klientech v terapii pozorují, jaké nejčastější problémy dnešní rodiny trápí. Na jedné straně jsou tu páry, které podstupují náročné umělé oplodnění, na druhé straně je mnoho dětí umisťováno do dětských domovů. S takovým světem je něco špatně. Klíčovou myšlenkou knihy je, že lidem chybí láska a přebývá pýcha. Proto se oba psychologové věnují již desítky let přístupu, který nazývají obnova lásky v rodinách či škola lásky v rodině.

Dá se lásce naučit? „Lásce přímo ne,“ vysvětluje Jiřina Prekopová. „S tou přichází dítě už na svět. Potřebu lásky a touhu po ní má každý člověk. Hned s narozením vyjadřuje tu potřebu každé dítě… Chce všemi smysly vnímat mámu a její lásku. A když ji nedostane, pláče… Ale jak se má láska pěstovat, když je ohrožena konflikty, které jsou v soužití nevyhnutelné, to se musíme učit.“

Jiřina Prekopová a Jaroslav Šturma pomáhají lidem prostřednictvím terapie pevným objetím řešit problémy v partnerských vztazích, ve výchově dětí, ve vztazích se svými rodiči či prarodiči, také sourozenecké konflikty apod. Jejich mottem je vzájemná emoční konfrontace. Od problémů a konfliktů nelze utéct, ale s druhým je třeba otevřeně hovořit, dát mu najevo své bolesti a vcítit se do jeho prožívání. A snad právě zde klíčí fenomén, který může přispět k lepšímu světu. Neboť svět v budoucnosti bude vypadat do značné míry tak, jak nyní přistupujeme ke svým dětem a jak se chováme k sobě navzájem.

„Pravda je tak jednoduchá! Aby se do tebe tvůj bližní mohl vcítit, musíš mu svůj cit ukázat. Když od sebe místo toho odejdete, nemůžete se vcítit. Konfrontace se také nesmí ukončit předčasně. Dokud neteče láska, nekončíme,“ říkají tito charismatičtí psychologové.

Dr. Jiřina Prekopová je česko-německá dětská psycholožka. Některé její knihy byly přeloženy do 25 jazyků. Po celém světě přednáší, vede kurzy a semináře. V Portálu jí vyšly knihy Děti jsou hosté, kteří hledají cestu, Malý tyran, Když dítě nechce spát, Neklidné dítě, Prvorozené dítě, Pevné objetí, I rodiče by měli dělat chyby. Instituty pod jménem Jiřiny Prekopové byly založeny v Mexiku, ve Švýcarsku a v Německu.

PhDr. Jaroslav Šturma je dětský psycholog, předseda Českomoravské psychologické společnosti. Věnuje se zejména dětem se zdravotním postižením, vyučuje na katedře psychologie FF UK. V roce 1995 obdržel z rukou prezidenta republiky ocenění za podíl na realizaci projektů Výboru dobré vůle Olgy Havlové. V roce 2003 mu byla udělena medaile Aktion Sonnenschein za úsilí v oblasti integrace dětí s postižením u nás i v zahraničí. V roce 2007 obdržel výroční cenu ministra zdravotnictví za rozvoj zdravotně sociální péče.

Jiřina Prekopová a Jaroslav Šturma budou hosty veletrhu Svět knihy - v sobotu 19. 5. 2012 od 16.30 hod. budou besedovat s diváky ve Velkém sále Průmyslového paláce na Výstavišti Praha.

Více o knize Výchova láskou včetně ukázek:http://obchod.portal.cz/produkt/prekopova-jirina-sturma-jaroslav-vychova-laskou/


Průměrné hodnocení (3 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0