Portál.cz > Aktuality > JOHN BOWLBY – VAZBA A ODLOUČENÍ – MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA

JOHN BOWLBY – VAZBA A ODLOUČENÍ – MIMOŘÁDNÁ NABÍDKA

Autor: Petr Ráček | Datum: 1.3.2012

Odloučení, druhý svazek trilogie Johna Bowlbyho Vazba a ztráta, právě vychází u příležitosti 105. výročí autorova narození. Nepřehlédněte mimořádnou nabídku – komplet knih J. Bowlbyho Odloučení i Vazba za speciální cenu 1.000 Kč. Jen od 1. do 16. 3. v knihkupectvích a e-shopu Portál.

9788026200765

Odloučení je název druhé česky vydané knihy slavného britského psychiatra a psychoterapeuta Johna Bowlbyho, která právě vychází v nakladatelství Portál u příležitosti 105. výročí autorova narození. Odloučení je druhou částí třísvazkového díla Vazba a ztráta (Attachment and Loss), na které zakladatel teorie attachmentu pracoval už v 50. – 70. letech 20. století. Přestože dnes je teorie vazby Johna Bowlbyho považována za jednu z nejvlivnějších teorií 20. století vůbec a jeho knihy patří již ke klasickým dílům světové psychiatrie a psychoterapie, v českém překladu začaly vycházet teprve vloni. Čeští čtenáři se seznámili nejprve s Vazbou.

Vazba aneb Teorie kvality raných vztahů mezi matkou a dítětem, první díl trilogie, pojednává o procesu citového přilnutí a dokazuje, že tendence dítěte ke vztahové vazbě je instinktivní odpovědí na potřebu ochrany. Dítě vyhledává tělesnou blízkost matky nebo blízké pečující osoby, projevuje svoji potřebu emočně - pláčem, křikem, úsměvem. Jako odpověď se mu dostává hlazení, kolébání, krmení, mluvení apod., čímž mu matka poskytuje péči a bezpečí, a odstraňuje tak jeho úzkost z ohrožení a existenční úzkost. Tak vzniká tzv. bezpečná vazba. Bowlby zastává názor, že dítě, které tuto vazbu nemá, bude projevovat známky deprivace.

Druhý svazek, Odloučení s podtitulem Kritické období raného vztahu mezi matkou a dítětem, se pak zabývá především problémem separační úzkosti – obavami z bezprostředního či předjímaného odloučení, z obav vycházejících z hrozeb rodičů odloučením či ohrožením vazby s rodiči. Bowlby zkoumá situace, ve kterých pociťujeme úzkost, a porovnává je s výsledky podobných výzkumů u zvířat. Vyvozuje, že úzkost se pojí se zcela konkrétními elementárními situacemi – náhlým pohybem, temnotou, odloučením – které, přestože mohou být neškodné, zvyšují riziko nebezpečí.

Od 1. do 16. 3. můžete zakoupit komplet knih J. Bowlbyho Odloučení i Vazba za speciální cenu 1.000 Kč. Platí v knihkupectvích a e-shopu Portál.

Více o knize Odloučení včetně ukázek
Více o knize Vazba včetně ukázek
John Bowlby objasňující základ teorie vazby - video 
Tisková zpráva


Průměrné hodnocení (3 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0