Portál.cz > Aktuality > KAREL IV. KAM SE PODÍVÁŠ

KAREL IV. KAM SE PODÍVÁŠ

Datum: 11.5.2016

Ke knížce jsem přistupoval tak, že se jedná o další z mnoha produktů, které se v souvislosti s oslavou karlovského výročí množí jako houby po dešti. Jenže po několika stránkách jsem si uvědomil, jak ošklivě jsem se spletl. Četl jsem dál a dál a postupně jsem pronikal do života nejen Karla samotného, ale i do jeho doby.

Hádanky i ukázky z kronik - S dětmi po stopách Karla IV.

Po stopách Karla IV. není jen knížkou o Karlovi. Je to základní příručka, kterou by si měli pročíst všichni dětští čtenáři, kteří chtějí Karlovi a jeho době porozumět, kteří chtějí poznat slavné období našich dějin. A to nejen z pohledu samotného panovníka, ale projdou se každodennostmi, budou nabírat se služkami vodu, nebo chystat kámen na stavbu. Poučí se o mnoha stavbách s Karlem spojených, o pověstech. Usednou s panovníkem ke stolu, nebo se dozví, na co hrál ten, kdo hrál na šalmaje.

Karel IV. a jeho stopy. Recenze okem historika a didaktika

Kniha má úžasný přesah, nalezneme tu například nenásilně vložený slovníček, autorka názorně vysvětlí mnohé dětskému čtenáři neznámého a ještě čtenáře pobaví kvízy a hádankami. Inu s Karlem a s Lenkou Pecharovou se člověk nenudí. Vyučující a rodiče v knize naleznou náměty ke hrám a činnostem.

Najdeme tu skutečně ledacos, přečteme si kousek Karlova vlastního životopisu, nebo se začteme do Nerudových veršů, do zakládací listiny univerzity. Pochopitelně nechybí stránky věnované Karlovým manželkám a dětem. Protože se v první řadě počítá s dětským čtenářem, nalezneme v knize obrovské množství názorných ilustrací.

¨

Hádanky a ukázky z kronik – nahlédněte do knihy, než ji koupíte

Poslední kapitola se jmenuje Karel IV. kam se podíváš. Tak by se možná mohla jmenovat celá kniha. Ukáže nám, jak za vším hledat Karla. A nebo naopak, jak vše možné hledat za Karlem.

Mgr. Pavel Martinovský, předseda Asociace učitelů dějepisu, zástupce ředitele na ZŠ Vratislavova, Praha

www.asud.cz


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 1.5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0