Portál.cz > Aktuality > Komiksová výstava o Viktorce se stěhuje na léto do Knihovny Jiřího Mahena v Brně

Komiksová výstava o Viktorce se stěhuje na léto do Knihovny Jiřího Mahena v Brně

Datum: 18.5.2015

Viktorka a vesmírná dobrodružství je komiks Kláry Smolíkové a Honzy Smolíka. Oba autoři k ní ve spolupráci s Portálem připravili také interaktivní výstavu pro děti, která bude po celé léto k vidění v Knihovně Jiřího Mahena v Brně. Slavnostní otevření výstavy za účasti obou autorů proběhlo v sobotu 30. května během dětského dne s názvem S Viktorkou do vesmíru. Hry a zábavné aktivity tu pak budou na malé návštěvníky čekat až do 28. srpna.

viktorka_a_vesmirna_dobrodruzstvi

Knížka komiksů pro děti Viktorka a vesmírná dobrodružství autorů Kláry Smolíkové a Honzy Smolíka vyšla v létě 2014. Souběžně s jejím vydáním se návštěvníkům otevřela také stejnojmenná hravá výstava v Galerii umění pro děti GUD v Praze. Úspěch výstavy přiměl autory a nakladatelství Portál, aby pro Viktorku našli další výstavní prostory. Nejprve to byla pražská galerie Chodovská tvrz a nyní se výstava stěhuje do moravské metropole, do Knihovny Jiřího Mahena v Brně.

Viktorka je výzkumnice a žákyně galaktické školy. Putuje nekonečným vesmírem na palubě kosmické lodi Lítavice a spolu s pilotem Žabžou a navigátorem Flájem zažívá různá dobrodružství. Komiksové příběhy vycházely ve Čtyřlístku v letech 2004–2010, Portál je vydal v roce 2014 v ucelené podobě. Kniha zaznamenala na trhu velký ohlas. Doprovází ji zájem médií a řada pochvalných recenzí.
Největšími dosavadními oceněními bylo její zařazení do katalogu Nejlepší knihy dětem 2013/2014, kam se ročně probojuje pouze 35 titulů české produkce pro děti (vydává SČKN a česká sekce IBBY),
a nominace na Zlatou stuhu 2015 (výsledky budou známy 26. května).

Interaktivní výstavu, stejně jako ilustrace v knize, po výtvarné stránce připravil Honza Smolík. „ Na výstavě děti, podobně jako Viktorka v knize, odstartují na meziplanetární výpravu. Vše bude záviset na jejich fantazii a ochotě si hrát,“ vysvětluje koncepci expozice. Děti budou svými aktivitami výstavu neustále vlastnoručně dotvářet. Určitě například mají svoji představu, jak vypadá mimozemšťan,
a tu hned na místě ztvární. A na některých planetách se mohou setkat s nebezpečnými tvory, které je možné zneškodnit pouze přesnou trefou míčkem. Motivaci k přečtení celé knížky pak dodá deset závěsných panelů s ukázkami z jednotlivých Viktorčiných komiksových příběhů.

Honza Smolík i Klára Smolíková otevřou výstavu 30. května v rámci dětského dne, který knihovna každoročně pro malé čtenáře pořádá. Ten letošní je inspirován právě dobrodružstvími malé kosmické výzkumnice a nese název S Viktorkou do vesmíru. Oba autoři se dětem budou věnovat vetvůrčích dílnách. „Budeme si hrát s komiksy, děti si vyzkouší navrhnout vlastní texty do bublin, doplní si komiksové stripy, vytvoří vlastní komiks, na chvíli se stanou vesmírnými cestovateli, a když budou mít odvahu, taky si zalétají,“ popisuje zkušená autorka Klára Smolíková, která s Viktorkou absolvovala podobných dílen na stovky.

Knihovna Jiřího Mahena v Brně , druhá největší veřejná knihovna v ČR, slouží čtenářům už od roku 1921. V letech 2013 až 2014 proběhla v Ústřední knihovně částečná rekonstrukce a reorganizace provozu a čtenářům tak nabízí moderní prostory i nové služby. Viktorka se zabydlela v Knihovně pro děti a mládež, kde se děti mohou k vystaveným exponátům nejen přibližovat, ale jsou přímo vybízeni, aby se jich dotýkali a hráli si s nimi. Výstava Viktorka a vesmírná dobrodružství v Knihovně Jiřího Mahena v Brně se tak řadí k projektům, které podporují rozvoj (nejen) dětské fantazie, zábavy
a kreativity.

Knihovna dopřála prostor také nakladatelství Portál, které letos slaví 25. výročí svého vzniku. To nejlepší z knižní nabídky Portálu najdou návštěvníci hned při vstupu do knihovny. Výstavní vitríny budou zaplněny tituly, které Portál už čtvrt století charakterizují a současně reagují na potřeby současného člověka.

Knihovna Jiřího Mahena v Brně – Ústřední knihovna
Knihovna pro děti a mládež
Kobližná 4, 601 50 Brno mapa
www.kjm.cz

30. 5.-28. 8. 2015
otevírací doba:
červen: pondělí-pátek 10-20 hod., sobota 10-14 hod.
červenec-srpen: pondělí, středa, čtvrtek 10-18 hod., úterý 10-16 hod.
vstup zdarma

O autorech:
Klára Smolíková se v současnosti plně věnuje psaní knih a popularizaci aktivizačních metod, kterými lze vést dětské čtenáře ke čtení. Dlouhodobě se zabývá muzejní pedagogikou a pro řadu muzeí připravila lektorské programy nebo dětské linky výstav a expozic. Je autorkou mnoha vzdělávacích materiálů a spoluautorkou několika učebnic. Řadu let učila studenty knihovnictví a externě spolupracuje s Pedagogickou fakultou UK v Praze. V Portálu je spoluautorkou knih Hračky a masky
z papíru
, Chyťte Bycha, Ve škole straší, Šimonovy pracovní listy 11 a 12. Mezi její další úspěšné knihy patří např. Řemesla, Jak se staví město, Vynálezce Alva nebo komiks Husité.

Honza Smolík tvoří ilustrace a hádanky pro dětské časopisy, ilustruje knihy, učebnice, pracovní listy a výukové materiály, hravě vzdělávací weby i výstavní panely. Kreslí komiksy autorské i podle zadaných námětů a scénářů. Dlouhodobě spolupracuje s nevládními organizacemi, zvláště v oblasti environmentální výchovy. Pro Portál ilustroval např. Šimonovy pracovní listy 11 a 12, knihySkáčeme, běháme a hrajeme si na hřišti a pod střechou či Ve škole straší. Jeho ilustrace zdobí i mnohé další úspěšné tituly, např. Řemesla, Jak se staví město nebo komiks Husité.

Více o knize Viktorka a vesmírná dobrodružství včetně stažení obálky v tiskové kvalitě.
Viktorka má také svoji vlastní facebookovou stránku.

Viktorku si můžete pozvat i do školy nebo knihovny: Klára Smolíková vede interaktivní pořady (nejen) o komiksu, s nimiž navštívila již desítky základních škol. Ohlasy na tvůrčí dílny najdete rovněž na facebookové stránce Viktorky.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0