Portál.cz > Aktuality > KŘEST PEDAGOGICKÉ ENCYKLOPEDIE

KŘEST PEDAGOGICKÉ ENCYKLOPEDIE

Autor: Petr Ráček | Datum: 11.1.2010

13. ledna 2010 uvedl Portál se svými hosty do života knižní novinku – Pedagogickou encyklopedii. Jedná se o mimořádný nakladatelský počin: encyklopedie oboru pedagogiky vyšla v Česku naposledy před 70 lety! Pod vedením prof. Jana Průchy tu současnou vytvořila více než stovka odborníků. Na slavnostní prezentaci se sjeli představitelé pedagogické obce z celé ČR.

Křest se konal v reprezentativních prostorách Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Hlavním aktérem byl editor celé publikace, prof. Jan Průcha, kterého doprovázeli představitelé Portálu, ředitel Jaroslav Kuchař a šéfredaktor Zdeněk Jančařík. Publiku, které tvořili představitelé akademické obce a pedagogických institucí, Ministerstva školství, studenti i zástupci médií, představili koncept knihy a její uspořádání. Existují dva přístupy k tvorbě encyklopedické publikace – soupis abecedně řazených hesel, nebo soubor tematicky uspořádaných bloků. V případě Pedagogické encyklopedie byl zvolen postup druhý. Obecenstvo se také dozvědělo, jak náročná byla práce, která k vydání knihy vedla. Bylo třeba nejprve sestavit přehled témat, poté oslovit jejich autory, následně nesčetněkrát upravovat, doplňovat, škrtat… Neobešlo se to dokonce ani bez odmítnutí některých příspěvků. I laik si jistě dovede představit, co v praxi znamená koordinovat práci více než 100 autorů. Např. v Portálu se redaktorka, jež na encyklopedii pracovala po redakční stránce, věnovala téměř jen této činnosti. První nápad vydat encyklopedii vznikl v roce 2006 a trvalo dlouhé téměř čtyři roky, než mohla být vydána.


Portál velmi děkuje prof. Průchovi za odvahu chopit se zpracování tak náročného díla a za úsilí, které ji dovedlo do zdárného konce. Všem autorům děkujeme za jejich kvalitní příspěvky a podíl na vzniku encyklopedie. Redaktorce Jitce Slavíkové patří dík za trpělivost, pečlivost a energii, kterou vzniku knihy věnovala. Pedagogické encyklopedii přejeme hodně čtenářů, kteří si v ní najdou potřebné informace. A všichni pevně věříme, že si najde své místo v odborné literatuře a stane se kvalitním základem studia i dalšího vývoje pedagogiky.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0