Portál.cz > Aktuality > Kurz dobré nálady

Kurz dobré nálady

Datum: 19.2.2016

Mizerná nálada, „depka“, deprese. Snad každý ví, o čem je řeč, čím dál víc lidí však emoční výkyvy zvládá obtížně. Trvá-li pokles nálady, nezájem o cokoli, únava a skleslost příliš dlouho nebo k němu dochází pravidelně a ve větší intenzitě, je na čase s tím něco dělat. Pomoci může i tato kniha.

Kurz dobré nálady

Michaela Peterková je autorka knih Kurz duševní rovnováhy (Portál 2014) a Kurz zdravého sebevědomí (Portál 2015). 14 denní knižní kurz je rozdělen do částí, „DNŮ“, které směřují čtenáře k hlubšímu sebepoznání, poskytují mu cenné informace a dávají mu příležitost osvojit si postupy ke zvládání emočních výkyvů, nalezení a udržování citové rovnováhy.

M–E–CH: Jeden celek

V hlavě nám neustále probíhá velké množství dějů – na něco myslíme, něco cítíme, dáváme povely svalům, aby něco dělaly, a mnoho dalšího. Máme přitom tendenci oddělovat od sebe myšlení, tedy rozum, a emoce. Úplně odděleně pak vnímáme chování, tedy to, co děláme. Tyto děje však nejsou nezávislé a oddělené. Všechny jsou součástí našeho psychofyzického systému, navzájem se ovlivňují a změna v jednom ději automaticky vyvolá změny ve všech ostatních.

Další ukázky zde

Objasníme si to na příkladu: Představte si jistou ženu Adrianu, která je doma s těžkou chřipkou. Ví úplně o všech kloubech, které má v těle, kašle a má teplotu. Její myšlení je utlumené, jen si občas pro sebe povzdechne, že je jí mizerně a že je to otrava takhle stonat. Na vystižení jejích emocí by malíř sáhl výhradně do tmavých barev. V chování bychom vysledovali pomalost, skleslá ramena a smutný výraz v obličeji. Všechny psychické děje odpovídají celkové situaci.

Jak poznat úzkostnou poruchu?

A teď nám do tohoto poněkud depresivního scénáře vstoupí SMS, která Adrianě pípne na mobilu. Píše jí syn, že se právě dozvěděl, že ho vzali na jeho vysněnou vysokou školu. Tato informace nejdříve pronikne do myšlení. Vzápětí se objeví emoční odezva – Adriana má radost, cítí třeba i úlevu a hrdost na syna. Okamžitě se promění i její chování. Najednou se pohybuje čileji, má více energie a hned jde tu novinku někomu zatelefonovat. Myšlenka tedy ovlivnila emoce i chování.

Může to ovšem začít i emocí – jste zabraní do práce a najednou se příšerně leknete, protože vám nějaký dobrák za hlavou bouchnul nafouknutý pytlík. V myšlení se objeví chaos, v chování prudký pohyb. Nebo se změní v chování – jdete si po práci zaběhat, což vám velmi pozitivně ovlivní emoční prožívání, a jestliže jste měli předtím nějaké starosti (které patří k myšlení), tak budou vlivem kladných emocí oslabené a budete schopní myslet na lepší věci.

Nápady na netradiční sportovní disciplíny

Vše podstatné vyčtete z následujícího obrázku. Základní a vzájemně propojené subsystémy lidské psychiky jsou myšlení, emoce a chování – ty tvoří základní systém M–E–CH. Ten dále souvisí s tělem, organismem. A všechno toto probíhá na pozadí širšího kontextu. Sem patří naprosto všechno, co člověka nějak ovlivňuje a co i on ovlivňuje – jeho sociální okolí (rodina, příbuzní, přátelé), zdraví a životní podmínky jeho nejbližších, jak a kde bydlí, zda je stresován hlukem, smogem nebo sousedy, jestli je válka nebo mír, jak vysoké jsou daně… Každého se týká velké množství různých takových okolností.

Kurz dobré nálady

Při depresi jsou typické tyto obsahy a charakteristiky:
Myšlení: zpomalené (méně často i zrychlené, ale neefektivní nebo zmatené), s převahou negativních představ
Emoce: smutek, útlum, poraženectví, úzkost, nezájem, nechuť, apatie, podrážděnost
Chování: pomalejší pohyby (méně často naopak chaotické, rychlé, ale dezorganizované chování), shrbený postoj, strnulý výraz, pasivita
Tělo: pobolívání, zácpa a jiné zažívací potíže, poruchy příjmu potravy, nezájem o sex
Kontext: nezájem o vztahy s druhými, nezájem o jiné problémy a záležitosti

Takže nezapomeňte: Myšlení – Emoce – CHování plus tělo plus kontext. Všechny vztahy jsou reciproční, dvousměrné – jedno ovlivňuje druhé a druhé zas první. Pro nás z toho plyne jedna velmi důležitá věc: Chceme-li ovlivnit vlastní psychiku, nemusíme měnit úplně všechno. Stačí vyvolat změnu v jakékoli jedné části systému a ostatní části se změní automaticky.

Knihu můžete koupit na našem e-shopu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0