Portál.cz > Aktuality > KURZ NEŠTĚSTÍ NA DOSAH A ZCELA ZDARMA

KURZ NEŠTĚSTÍ NA DOSAH A ZCELA ZDARMA

Datum: 31.1.2010

Právě vyšel Úvod do neštěstí – po dlouhých 16 letech a v Česku teprve podruhé. Tuhle knihu musíte mít! Paul Watzlawick, slavný terapeut, vás provede úskalími radostného života a nabídne vám návod, jak odolat všem svodům ke štěstí a spokojenosti. Kromě vlastního prospěchu taky skvělý dárek – takové rady přece přátelům nemůžete odepřít.

Neobávejte se žádných hlubokých odborných sond do lidské duše. Je to totiž mnohem prostší a snadnější:

„Je nejvyšší čas skoncovat s pověrou, předávanou po staletí, že cílem našeho života, celého toho pinožení, je mít úspěch, štěstí a dosáhnout stavu blaženosti. Příliš dlouho jsme si namlouvali, a nakonec jsme tomu i uvěřili, že naše cesta za štěstím nakonec přece jen bude mít šťastný konec.

Pojem štěstí přitom nikdy nikdo nedefinoval. Vzpomínám si, jak jsem v září 1972 poslouchal v essenském rádiu sedmé pokračování nezvyklé diskuse na téma „Co je to štěstí?“, ve které se na významu tak samozřejmého slova nedokázali shodnout zastánci čtyř různých názorů na svět, zastupující odlišné vědní disciplíny. A to přes veškerou snahu vzácně rozumného (a trpělivého) moderátora.

Vlastně by nás to nemuselo překvapovat. „Názory na to, v čem je podstata štěstí, se vždycky lišily“, čteme v eseji fi lozofa Roberta Spaemanna, ve kterém se věnuje šťastnému životu: … dále cituje pointu židovské anekdoty o synovi, který sdělí otci, že si chce vzít slečnu Kaci. „Otec nesouhlasí, protože Kaci nemá žádné věno. Syn trvá na tom, že mu štěstí pokvete pouze s ní. Načež se ho otec zeptá: ,A co z toho máš, když jsi šťastný?‘“

Naši nedůvěru už beztoho dávno vzbuzuje světová literatura. Největší díla jsou postavena na neštěstí, tragédiích, katastrofách, na zločinech a hříchu, bludu a nebezpečích. Geniální Dantovo Peklo je nesrovnatelné s jeho Rájem; to samé platí o Miltonově Ztraceném ráji, vedle něhož Ráj znovu nabytý je vyslovená nuda; hrdinův pád je strhující, andělé, kteří ho nakonec zachrání, působí trapně; nad prvním dílem Fausta pláčeme, nad druhým zíváme.

Buďme k sobě upřímní: Co by z nás bylo a kde bychom asi byli bez svého neštěstí? Je to naše – v pravém slova smyslu – krutá potřeba.

Našim pokrevním bratrům zvířatům se nevede líp: Pohleďme jen na hrůzné následky, které na nich zanechává život v zoologických zahradách. Úchvatné šelmy, chráněné před hladem, nebezpečím, nemocemi (i před zubním kazem) se čím dál víc podobají neurotikům a psychotikům.

Světu je třeba bezodkladně hodit záchranný kruh, jinak se utopí v záplavě návodů ke štěstí. Stejně bezodkladně musíme změnit stav, kdy porozumění těmto procesům a mechanismům je žárlivě střeženou doménou psychiatrie a psychologie.

Počet těch, kteří si už podle svého nejlepšího vědomí a svědomí vytvořili vlastní nešťastný svět, se může zdát poměrně vysoký. Nekonečně víc je však těch, kteří v tomto směru potřebují poradit a pomoci. Především jim jsou určeny následující stránky – jako úvod a praktická příručka.“

A to je teprve předmluva…

Úvod do neštěstí
více v eshopu
Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0