Portál.cz > Aktuality > Letní soutěž I

Letní soutěž I

Datum: 26.6.2015

Zasoutěžte si o 5 knížek s hravým názvem Jak se jmenuje tahle knížka? v letní soutěži s Portálem. Inspektor Nick Fishtrawn ze Scotland Yardu byl tak laskav a Portálu exkluzivně povolil uveřejnit některé ze svých slavných případů. Zvládnete jako on rozluštit záhady zločinu? Odpovědi posílejte na adresu souteze@portal.cz do 31.7.2015.

pictureprovider (3)

Případ první:
Bylo vyloupeno skladiště a pachatel (nebo pachatelé) odvezl lup autem. Do Scotland Yardu předvedli tři podezřelé zločince, A, B a C, a vyslýchali je. Zjistilo se toto:
(1) Do loupeže nebyl zapleten nikdo jiný než A, B a C.
(2) C se nikdy nepouští do akce bez A.
(3) B neumí řídit auto.
Je A vinen?

pictureprovider (3)

Případ druhý:
Zase šlo o loupež. Podezřelé A, B a C předvedli k výslechu a zjistily se tyto skutečnosti:
(1) Do případu nebyl zapleten nikdo jiný než A, B a C.
(2) A pracuje vždycky aspoň s jedním společníkem.
(3) C je nevinen.
Je B vinen?

pictureprovider (3)

Případ třetí:
V tomto neobvyklém případě šlo o loupež, jež se stala v Londýně. Tři podezřelé zločince A, B a C pochytali a předvedli k výslechu. Přitom však A a C byli dvojčata podobná si jak vejce vejci a jen málokdo je od sebe dokázal rozeznat. Všichni tři podezřelí měli už hustě popsaný trestní rejstřík a ve Scotland Yardu dobře věděli, co jsou zač a jaké mají zvyky. Dvojčata byla dost bojácná, a ani jedno z nich by se neodvážilo pustit se do akce bez společníka. Naproti tomu B byl ostrý hoch a spolčováním přímo opovrhoval. Několik svědků vypovědělo, že v době, kdy došlo k loupeži, viděli jedno z dvojčat, jak popíjí v jistém baru v Doveru, nevědělo se však, které z dvojčat to bylo. Pokud do loupeže nebyl zapleten nikdo jiný než A, B a C, kdo z nich je vinen a kdo nevinen?

pictureprovider (3)

Případ čtvrtý:
„Co vyplývá ze zjištěných faktů?“ zeptal se inspektor Fishtrawn seržanta Collohnatha:
(1) Pokud je A vinen a B nevinen, pak C je vinen.
(2) C nikdy nepracuje sám.
(3) A nikdy nepracuje s C.
(4) Kromě A, B a C není do případu zapleten nikdo další a aspoň jeden z těch tří je vinen.
Seržant se poškrábal za uchem a řekl: „Obávám se, pane inspektore, že z toho moc nevyždímám. Vy byste dokázal na základě těch faktů zjistit, který z podezřelých je vinen a který ne?“
„Nedokázal,“ odtušil Fishtrawn, „ale máme tu dost podkladů, abychom jednoho z nich obvinili.“ Komu z těch tří lze dokázat vinu?

pictureprovider (3)

Případ pátý:
Tentokrát byli předvedeni k výslechu čtyři podezřelí, A, B, C a D; opět šlo o loupež. Bylo známo, že alespoň jeden z nich je vinen a že do loupeže není zapleten nikdo další. Dále vyšly najevo tyhle skutečnosti:
(1) A je nevinen.
(2) Pokud je B vinen, pak měl právě jednoho společníka.
(3) Pokud je C vinen, pak měl právě dva společníky.
Inspektora Fishtrawna zejména zajímalo, je-li vinen D, byl to totiž obzvlášť nebezpečný zločinec. Naštěstí mu to uvedené skutečnosti umožňují zjistit.
Je D vinen?

Případy a otázky vybrány z knihy Jak se jmenuje tahle knížka?
Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0