Portál.cz > Aktuality > Martin Hilský a Shakespeare

Martin Hilský a Shakespeare

Autor: Petr Matějček | Datum: 17.7.2009

Letní shakespearovské slavnosti jsou v plném proudu. A stejně jako v předchozích letech i letos jsou všechny Shakespearovy hry uváděny v překladu Martina Hilského. Portál doporučuje pozornosti všech fanoušků divadla, Shakespeara, alžbětinské doby i pana Hilského také knihu rozhovorů s M. Hilským Když ticho mluví a komiks Shakespeare.

Když ticho mluví
V rozhovoru s žurnalistkou Ludmilou Koreckou vypráví Martin Hilský o svých studiích anglistiky, pobytu v New Yorku a mapuje svůj profesní život v letech normalizačních i po listopadu 1989. Řeč se pochopitelně nejvíc točí kolem Shakespeara, doby, v níž žil, jeho her a postav. Martin Hilský přemýšlí také o roli překladatele a jeho vlivu na výsledné dílo. Spolu s autorem musí sdílet lásku ke slovům a řeči a zkombinovat je s hravostí a jistým bláznovstvím. „Shakespeare … Krásný blázen byl. Miloval slova a rád si s nimi hrál… dělal se slovy to, co víc než tři sta let po něm dělali básníci a spisovatelé evropské avantgardy… Pokud jde o řeč, je Shakespeare jedna velká říše divů.“ On sám překládá Shakespeara už od roku 1983 a ke všemu výše řečenému se hrdě hlásí.
Mistrovství profesora Hilského získalo již mnoho ocenění, jedno z nejcennějších mu udělila královna Alžběta II. - za zásluhy o šíření anglické literatury v ČR a za jeho shakespearovské překlady ho v roce 2001 jmenovala čestným členem Řádu Britského impéria.

Nechte se zlákat poutavým vyprávěním, vykreslením alžbětinské doby a světem divadla. Pan Hilský Vás do něj vtáhne hned na prvních stránkách, protože i jemu divadlo nesmírně učarovalo. Jak sám říká: „Newyorský soubor moderního tance Modern Dance mi dal v roce 1965 možnost poznat divadlo z druhé strany, protože do té doby jsem byl vždycky divák v hledišti, kdežto tady jsem byl s umělci za oponou. A tam to voní a před premiérou je tréma a po ní debaty a radost. Myslím, že tehdy začal můj vztah k divadlu.“

A proč při té příležitosti znovu nenahlédnout do životopisu slavného dramatika? Kniha, kterou Vám k tomuto tématu nabízíme, je z autorské dílny Nicka Grooma a ilustrátora Piera a nese prostý název Shakespeare. V podobě zábavného komiksu se v ní čtenáři bez rozdílu věku mohou seznámit se slavnou osobností, jejíž výsadní postavení v západní kultuře a společnosti nemá obdoby. Shakespearovy divadelní hry stále plní hlediště, poskytují náměty pro filmová zpracování, zaměstnávají kritiky, vědce i překladatele. Jak to? Odpovědi hledejte v obou zmíněných knihách. A třeba se dozvíte více i o tom, zda je Shakespeare skutečným autorem 38 divadelních her ….

Více o obou knihách včetně ukázek najdete na těchto odkazech: Když ticho mluví, Shakespeare.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0