Portál.cz > Aktuality > MEZINÁRODNÍ DEN PŘEDČASNĚ NAROZENÝCH DĚTÍ

MEZINÁRODNÍ DEN PŘEDČASNĚ NAROZENÝCH DĚTÍ

Datum: 20.10.2011

Portál je mediálním partnerem Mezinárodního dne předčasně narozených dětí, který letos oslavíme 14. listopadu. Občanské sdružení Nedoklubko připravilo bohatý program pro odborníky i laiky. Oslavy vyvrcholí předáním Ceny Purpurového srdce, o níž můžete rozhodnout i vy.

Cílem mezinárodního dne je upozornit veřejnost na problematiku předčasně narozených dětí, poskytnout jí dostatek informací a pomoci nedonošeným dětem i jejich rodičům. Nejen rodiče nedonošených dětí, ale i širší veřejnost by se měla o náročnosti a složitosti péče i zdravotních rizicích novorozenců dozvědět co nejvíce. Šance předčasně narozených dětí přežít a uchovat si zdraví rostou, když je dobrá spolupráce neonatologa, pediatra a informovaných rodičů. Nedonošené děti jsou vystaveny mnohým rizikům, nyní na podzim např. nemocem dýchacích cest. Děti se totiž rodí s nedostatečně vyvinutými plícemi a nedokonalým imunitním systémem.

Ročně se v celém světě narodí více než 13 milionů dětí předčasně, tzn. dříve než ve 37. týdnu těhotenství. V ČR se vloni před tímto termínem narodilo více než 9000 dětí, v průměru každé osmé dítě. „ V každé školní třídě se tak mohou sejít dvě až tři děti, které první týdny ,vyrůstaly´ v plexisklové skříňce a ne v rodičovské náruči,“ říká Klára Csirková, ředitelka o.s. Nedoklubko.

Česká republika se stále řadí mezi špičky v péči o předčasně narozené děti. Občanské sdružení Nedoklubko a Česká neonatologická společnost vyhlašují již druhým rokem Ceny Purpurové srdce, jež mají za cíl odměnit ty, kteří se na záchraně tisíců dětí podílejí s výbornými výsledky, a upozornit společnost na obor neonatologie a problematiku předčasného porodu. Ceny budou předány u příležitosti oslav Mezinárodního dne předčasně narozených dětí 14. listopadu v Primátorské rezidenci v Praze. Purpurová srdce budou rozdána čtyři, a to v těchto kategoriích:

Osobnost široké veřejnosti – ze dvanácti kandidátů (viz níže) si může široká veřejnost zvolit svého favorita. Pro rodiče, kterým daný lékař či zdravotní sestřička pomáhali miminko zachránit, může být hlasování určitým způsobem poděkování a ocenění práce tohoto jednotlivce či celého kolektivu.

Osobnost České neonatologické společnosti – vítězem loňského ročníku byl prof. MUDr. Miloš Velemínský, CSc., Dr.h.c., děkan Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity.

Osobnost Nedoklubka – vítězem loňského ročníku se stala MUDr. Magdalena Chvílová-Weberová.

Osobnost veřejného života – vítězkou loňského ročníku se stala Božena Jirků, předsedkyně Charty 77.

Purpurová srdce nedonošených dětí jsou ručně vyráběná z českého skla a mincovního stříbra. Jsou silná, jako všechny nedonošené děti, nikoliv však tak silná, aby vydržela drtivý úder. Purpurová barva je barva královská; barva králů a královen i všech nedonošených dětí. Tvar všech srdcí je stejný, ale barevné linie na každém z nich jsou jiné, tak jako je jiný zápas každé rodiny nedonošeného dítěte. Stříbrná slza je poctou těm předčasně narozeným dětem, které jsme ztratili; symbolizuje slzy prolité všemi rodinami nedonošených dětí v časech zkoušky.

Součástí oslav Mezinárodního dne předčasně narozených dětí bude konference pro zdravotníky i laiky na témata věnovaná předčasnému narození a komunikaci mezi zdravotníky a rodiči. Letošní ročník proběhne pod záštitou poslankyně PSP ČR Lenky Kohoutové, náměstka primátora Hlavního města Prahy Mgr. Ivana Kabického a Všeobecné zdravotní pojišťovny. Generálním partnerem projektu je společnost Abbott Laboratories s.r.o. Mediálními partnery jsou nakladatelství Portál a časopis Motol -In.

Pozvánka zde
Tisková zpráva zde
Více o akci na www.purpurovesrdce.cz.
Bližší informace o problematice předčasně narozených dětí najdete na www.nedoklubko.cz.
Nakladatelství Portál vydalo v roce 2009 knihu Narodilo se předčasně, průvodce péčí o nedonošené děti v prvním roce jejich života. Více nahttp://obchod.portal.cz/produkt/narodilo-se-predcasne/.

KANDIDÁTI CENY PURPUROVÉ SRDCE V KATEGORII OSOBNOST ŠIROKÉ VEŘEJNOSTI

Zasláním SMS na číslo 900 09 30 ve formátu WEBmezeraPURPURmezeraČÍSLO KANDIDÁTA lze volit svého vítěze. Cena jedné SMS je 30 Kč. 14 Kč z každé zprávy poputuje na zajištění dalšího projektu Nedoklubka Mámy pro mámy. Službu zajišťuje web www.sms.cz. Deset vylosovaných hlasujících vyhraje knihu z nakladatelství Portál (Narodilo se předčasně, Alergie u dětí, Dítě pláče, co dělat? ad.). Fotografické studio Nadar nabízí jednomu z vítězů zdarma tisk tří fotografií ve formátu A3 a 20% slevu na jejich zarámování.

Kandidáti na cenu Purpurové srdce v kategorii Osobnost široké veřejnosti

 1. MUDr. Klára Klenková, Fakultní nemocnice Na Bulovce v Praze – SMS: WEB PURPUR 1
 2. Doc. MUDr. Zbyněk Straňák, CSc., MBA, Ústav pro péči o matku a dítě v Praze - SMS: WEB PURPUR 2
 3. Jana Knězová, Fakultní nemocnice Plzeň - SMS: WEB PURPUR 3
 4. MUDr. Iva Burianová, Fakultní Thomayerova nemocnice s poliklinikou v Praze – SMS:WEB PURPUR 4
 5. MUDr. Milena Dokoupilová, Nemocnice Hořovice - SMS: WEB PURPUR 5
 6. MUDr. Jozef Macko, Krajská nemocnice T. Bati Zlín - SMS: WEB PURPUR 6
 7. MUDr. Jan Malý, Ph.D., Fakultní nemocnice Hradec Králové - SMS: WEB PURPUR 7
 8. MUDr. Jan Hálek, Fakultní nemocnice Olomouc - SMS: WEB PURPUR 8
 9. Hana Málková, Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa - SMS: WEB PURPUR 9
 10. MUDr. Helena Slavíková – Budošová, Ústav pro péči o matku a dítě v Praze - SMS:WEB PURPUR 10
 11. Bc. Jana Nepustilová, DiS., Fakultní nemocnice Olomouc - SMS: WEB PURPUR 11
 12. MUDr. Jan Melichar, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze - SMS: WEB PURPUR 12

Více informací o kandidátech a registrační formulář na konferenci pro zdravotníky i rodiče najdete na www.purpurovesrdce.cz nebo volejte Michaelu Lískovcovou, tel. 605 058 868.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0