Portál.cz > Aktuality > NEBOJTE SE ZMĚN aneb Knižní poradna, část 2.

NEBOJTE SE ZMĚN aneb Knižní poradna, část 2.

Datum: 5.3.2013

Změnám v životě se nevyhneme. Některé přijdou přirozeně, jiné jako rána z nebe. Naučte se je zvládat tak, aby se pro vás staly výzvami a cestou k lepšímu životu. Postupujte malými krůčky, nevynechejte žádnou fázi. A nechte se inspirovat příběhy jiných z knihy Umění změny, kterou dnes nakoupíte se slevou 50 %!

pictureprovider

AKTIVUJTE SVÉ ZDROJE!

Zdroje jsou všechny přednosti, síly, znalosti a zkušenosti, kterými jedinec disponuje. K tomu patří naše kompetence, dovednosti, přesvědčení, osobní a kulturní zvláštnosti, které nám pomáhají zvládnout úkoly našeho života. Každý člověk disponuje určitými zdroji s ohledem na změnu sebe sama. Koncept orientace na zdroje nám doporučuje, abychom se nezabývali jen problémy, utrpením, nedostatečnostmi a selháními, ale výslovně také našimi kompetencemi. Všichni máme kompetence, které jsou v nás přítomny rozpoznatelně již před tím, než začneme pracovat na své změně, a takřka mimochodem a snadno se dají přivolat a uplatnit jako pomocníci při změně sebe sama. Každý člověk se ve svém životě alespoň několikrát úspěšně změnil. Tento poznatek je sám důležitým zdrojem, ukazuje nám přece, že jsme schopni se změnit.

Jedenáctiletý žák, který neuměl plavat, se jednoho dne rozhodl, že se to naučí sám. Jako první krok si předsevzal, že bude plavat asi dva metry ve vodě sahající mu po kolena, aniž by se dotkl rukama nebo nohama dna. Zadýchaně a za velmi divokého zápolení se živlem se mu to podařilo. Pak svůj cíl posunul dál. Plaval stejnou dráhu na místě, na kterém nedosáhl na dno. S mocným odrazem a několika tempy pokaždé dosáhl spásného břehu. Dále si předsevzal čtyři metry, pak šest metrů. Nakonec po dvou týdnech o letních prázdninách s šílenou odvahou přeplaval celou nádrž o šíři patnácti metrů. Korunou jeho úspěchu bylo přeplavání nádrže na délku, což znamenalo pětadvacet metrů. Nyní umí plavat a je hrdý na to, že překonal svůj strach.

Ten, kdo má velký strach ze závěrečných zkoušek na univerzitě, si může ujasnit, že již přestál spoustu seminárních prací, maturitu, řidičský průkaz a semestrální zkoušky. Když si uvědomí, co mu dříve v podobných situacích pomáhalo a které jeho schopnosti a chování mu byly oporou, pak se možná jeho strach před nadcházející zkouškou zmenší na normální míru.

Dokonce impulz odporující změně, odpor, vnímal Sigmund Freud jako toho nejdůležitějšího pomocníka v terapii. S odporem je třeba zacházet konstruktivně.

Chtěl jsem odvyknout od kouření, ale měl jsem strach, že to natrvalo nezvládnu. Už dvakrát jsem přestal, a pokaždé jsem po třech letech znovu začal. Můj kouč mně tehdy řekl: „Kdo to zvládnul dvakrát, zvládne to i potřetí a pak vždycky!“ Tato věta mě zasáhla přímo do srdce a pomohla mi na cestě ke konečnému úspěchu.

Pro změnu sebe sama může být důležité si obstarat podporu a najít osoby, které se k projektu změny stavějí pozitivně. Tato vztahová síť by nám měla pomáhat zaměřovat se na pokroky a společně rozvíjet myšlenky, jak by to mohlo jít ještě lépe. Mohou to být přátelé a známí, ale také členové svépomocné skupiny. Bývalí závislí u sebe dosáhli velkých změn a můžeme se od nich hodně učit. Jako zásadní podobu svépomoci opakovaně zdůrazňují vztahy s podpůrným okruhem blízkých lidí, kteří jsou pak nesmírně důležitým zdrojem. Proto visí v prostorách pro svépomocné skupiny na plakátech často věta: „Jen ty to dokážeš, ale nedokážeš to sám!“ Platí ovšem také: „Nezvládneš to sám, ale jen ty to zvládneš!“

Je vždy dobré někomu vyprávět o vlastní změně. Rozhovory s důvěrnou osobou, která je nám vlídně nakloněna, o projektu svépomocné změny sebe sama mohou být velkým zdrojem. Neboť druhá osoba může věci vnímat z jiné perspektivy. V reflexi od ní přicházejí často překvapivé nové myšlenky, týkající se dalšího průběhu plánování změn. Pro mnohé je nejdůležitějším zdrojem víra v Boha a modlitba. Lidé se modlí, aby jim Bůh dal vhled a sílu dělat to správné. Modlitba je rozhovor, rozhovor s Bohem. Mnohým lidem dává sílu krásná biblická pasáž z Prvního listu Korintským: „Tak zůstává víra, naděje, láska – ale největší z té trojice je láska.“ Víra o sobě je rovněž důležitým zdrojem. V křesťanském náboženství se přece právem říká: Víra hory přenáší!

Také vzpomínka na dřívější hezké zážitky a spojení s nimi může být dnešním zdrojem síly.

Čtyřicetiletý právník v hluboké osobní krizi vyprávěl o svém krásném dětském prožitku. Jako dítě byl s matkou v teplé kuchyni, venku sněžilo a on spolu s matkou a dalšími dětmi vykrajoval voňavé vánoční cukroví. Z tehdejší vřelosti mohl čerpat v neradostném životě, který vedl v současnosti.

Člena předsednictva jedné pojišťovací společnosti, vysloveně poživačného člověka, jednou samo od sebe napadlo, že konzumuje denně příliš mnoho alkoholu, dopřává si nadměrné množství dobrého jídla a 30 cigaret denně. Rozhodl se tedy, že skoncuje se zamilovaným kouřením. Shledával sám, že by další excesivní a neuměřené hovění těmto třem náruživostem bylo pro zdraví příliš nebezpečné. Zvolil si metodu postupného přestávání s cigaretami, nejprve 29, pak 28, pak 27 a tak dále až k abstinenci. Dosáhl tak naprosté abstinence od kouření. Protože se profesně zabýval financemi, pomohla mu jeho orientace na čísla. Řekl si, že „tři neřesti jsou moc! Redukuji je na dvě neřesti. Pak budu ubírat ze třiceti postupně na nulu.“

Ukázka z knihy: Rudolf Stross:Umění změny. Po malých krocích k velkým změnám v profesním i osobním životě.

TATO KNIHA JEN DNES - 5. 3. 2013 - DO 24 HOD. V E-SHOPU PORTÁL SE SLEVOU 50 %! NEVÁHEJTE!

Více o KNIŽNÍ PORADNĚ


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0