Portál.cz > Aktuality > NOVOROČNÍ PSYCHOLOGIE DNES

NOVOROČNÍ PSYCHOLOGIE DNES

Datum: 11.1.2012

Časopis Psychologie dnes připravil pro první číslo roku 2012 rozhovor s Jarem Křivohlavým, dozvíte se, jak je to s naším vztahem k penězům, radost vám možná navodí článek o radosti a mnoho dalšího.

Z prvního čísla časopisu Psychologie dnes 2012 vybíráme:

Psycholog Jaro Křivohlavý hovoří o umění odpouštět. Nechte se inspirovat jeho celoživotní zkušeností.

Svíčková na smetaně. Kokain. Sex. Hodina na rotopedu. Utrácení. To vše má společného jmenovatele – dopamin. „Začarovaný“ hormon, který nese vinu za prázdné bankovní účty. Utrácení je ale ještě mnohem složitější. Proč se vás „peníze nedrží“? V tématu čísla se věnujeme psychickým souvislostem vztahu k penězům.

Smrt je v adrenalinových aktivitách nepřetržitým rizikem. I zkušení surfaři končí v několikametrových vlnách, stále častěji se objevují zprávy o freeriderech umírajících v lavinách. Co je motivuje hazardovat se zdravím i životem? Jsou extrémní sportovci neurotici bažící po adrenalinu stejně jako narkomani po své dávce, nedospělí jedinci bez pudu sebezáchovy, či vyzrálé osobnosti s vlastní životní filozofií? Nezodpovědní hazardéři nebo novodobí hrdinové? Hledejte s námi odpověď na otázku, kdo provozuje adrenalinové sporty.

Chcete se stát nejlepšími golfisty světa? Chcete mít po ruce přístroj, který vám kdykoli vypočítá vaše duševní rozpoložení? Stroje, které změří všechno uvnitř lidského těla, jsou stále levnější a menší. Za pár let bude mít každý doma spánkovou laboratoř či měřič koncentrace. Zatím si svou technologickou budoucnost můžete vyzkoušet na hrách. Biosenzory mohou měřit a vylaďovat aktivitu mozku ve sportu i při dětských hrách - čtěte v rubrice Věda.
Zamýšlíme se nad rozličnými příčinami dětské agresivity. Radíme, co (ne)dělat v krizi, jak hledat zaměstnání.

Doteky jsou základní lidskou potřebou. Jejich nedostatek může vést k těžkým psychickým problémům. V naší převážně vizuálně orientované kultuře je význam taktilního vnímání stále ještě spíš opomíjenou popelkou. A to přesto, že jeho terapeutický vliv je známý ve všech kulturách, stejně jako ničivý vliv nedostatku tělesných kontaktů na člověka. Přečtěte si více o významu doteků na lidskou psychiku.

Nabízíme i humorné psychologické postřehy ze světa silnic v podání britského žurnalisty a tvůrce automobilistického seriálu Top Gear Jeremy Clarksona.

Tématem náročné psychické adaptace končíme seriál o studiu v zahraničí. Nabízíme však nový seriál o emocích, tentokrát o radosti.

Psychologie dnes na webu – více zde


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0