Portál.cz > Aktuality > O bolesti ze ztráty dítěte a jak s ní zacházet. Rozhovor s Ilonou Špaňhelovou

O bolesti ze ztráty dítěte a jak s ní zacházet. Rozhovor s Ilonou Špaňhelovou

Datum: 12.2.2016

Když rodič přežije vlastní dítě, je to vždycky obrovská rána. Jaké to ale je, když vám zemře dítě, které se ještě nenarodilo, narodí se vám mrtvé dítě nebo vám dítě zemře při porodu či krátce po něm? Na Radiu Wave hovořila PhDr. Ilona Špaňhelová, autorka knihy Prázdná kolébka.

O bolesti ze ztráty dítěte a jak s ní zacházet. Rozhovor s Ilonou Špaňhelovou

Ačkoliv bolest, kterou cítí rodiče, jimž zemřelo dítě, je vzájemně nesrovnatelná, každý ji prožívá po svém, úmrtí kolem porodu má své zásadní specifikum – jde vlastně o neudálost. Něco, co jsme očekávali, na co jsme se těšili, nepřišlo, nestalo se. Očekávání se nenaplnila a zůstalo po nich prázdné místo. Žena nenaplnila svou ženskou úlohu přivést na svět dítě a stát se matkou (pokud k úmrtí došlo ještě před porodem), muž se nestal otcem, prarodiče (nemají-li jiná vnoučata) se nestali prarodiči. Ovšem i nenarozené děti mají mít své místo v rodině.

Ukázky z knihy Prázdná kolébka

Psycholožka Ilona Špaňhelová, autorka nedávno vydané knihy Prázdná kolébka, pracovala s řadou rodin, kterým zemřelo miminko během těhotenství či krátce po porodu. Považuje za velmi důležité těmto dětem místo v rodině neupírat. Mělo by mít své jméno, vhodný je i nějaký akt rozloučení, někteří rodiče si přejí mít nějakou fyzickou památku na své dítě, například otisk ručičky nebo pramínek vlásků. Doporučuje také, aby se o mrtvém sourozenci mluvilo s ostatními dětmi, které v rodině již jsou nebo se narodí po něm.

Zdroj: Český rozhlas, pořad Diagnóza F, www.rozhlas.cz

Poslechněte si celý rozhovor na Rádiu Wave


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0