Portál.cz > Aktuality > Odpusťme rodičům a naučme se mít se rádi!

Odpusťme rodičům a naučme se mít se rádi!

Datum: 31.1.2014

JIŘINA PREKOPOVÁ vydává v Portálu už osmou knihu s názvem Jen v lásce přežijeme. V malém rozhovoru vysvětluje název knihy i to, jak se naučit mít rád.

Proč nás může zachránit jen láska?
Současná doba je dobou obratu. Je rozvlněna rovnováha mezi materiálními a duchovními silami. Ty materiální nemůžeme zastavit nebo umenšit, technický rozvoj je příliš rychlý a zasahuje nás všechny. O to víc však můžeme posilovat duchovní síly, které jsou neseny láskou. Ta tvoří jejich základ. A láska musí být silnější, aby usměrňovala materiální vývoj ve smyslu humanity.

Za jaké další hodnoty stojí podle vás za to bojovat?
Láska je všeobjímající a zahrnuje opravdu všechno. Měli bychom se umět vcítit do druhého, obětovat se pro druhého, být solidární. Důležité je pěstovat svoji citovou kreativitu. Základem všeho je lidství, které bychom nikdy neměli ztratit. A k tomu nám zase pomůže láska. Člověk je totiž člověkem jen tehdy, pokud dokáže mít bezpodmínečně rád bližního jako sebe samého.

Pokud rodiče dítě dost nemilovali, jak se může už dospělý člověk naučit mít rád a mít se rád?
Nejdřív je třeba naučit se odpustit rodičům, že mně neuměli dát víc lásky. Nastane to tehdy, když si uvědomím, že ani oni sami lásku nedostali. To je právě ono vcítění se do rodičů, empatie. Pokud tohle dokážu, postavila jsem si dobrý základ k tomu, abych pochopila samu sebe a našla své hodnoty.
Není snadné mít se rád, ale opravdu se to dá naučit. Potřebuji k tomu bezpodmínečně přijmout svoje kořeny, se vším všudy, se všemi chybami, které moji rodiče udělali, se všemi bolestmi, které jsem si prožila. Takové přijetí mě posílí a může pomoci stát se láskyplným člověkem.

Praha – Lindau, 15. 1. 2014
Jitka Pourová, Portál

jen_v_lasce_prezijeme

Více o knize J. Prekopové Jen v lásce přežijeme včetně ukázek.

Další knihy Jiřiny Prekopové.


Průměrné hodnocení (5 hlasů): 4.2, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0