Portál.cz > Aktuality > PORTÁL - PŘÍBĚH MYŠLENKY A DUŠE

PORTÁL - PŘÍBĚH MYŠLENKY A DUŠE

Datum: 30.9.2013

Nakladatelství Portál slaví 5. října své 23. narozeniny. Projděte si s námi cestu od jeho vzniku do současnosti. Na začátku byla myšlenka a duše.

Portál je salesiánské nakladatelství. Jeho zakladatelem byla a majitelem dodnes je Salesiánská provincie Praha, která ho nechala 5. října 1990 zapsat do podnikového rejstříku. Proč?

Salesiáni Dona Boska jsou kongregací v katolické církvi. Věnují se především mládeži a za tím účelem provozují spoustu aktivit: střediska mládeže, nízkoprahová zařízení, volnočasové činnosti pro děti, školy, misie apod. Ve světě působí také 46 salesiánských nakladatelství. Inspirace ze zahraničí pomohla i vzniku Portálu.

1991_10  20061005c
Salesiánská delegace vchází na území           Portál dnes.
budoucího působiště Portálu.

Portál je nakladatelství. Portál není jen nakladatelství. Portál je živý organismus. Žije, dýchá, raduje se, občas stůně, tvoří, roste. Má duši. Vdechli mu ji jeho zakladatelé a pečují o ni. Pečuje o ni i sám Portál. Jen s ní totiž může naplňovat své krédo: vydávat knihy, které mají duši. Je jich potřeba.

IMG_5743
Portálníci 2. 1. 2013

Duše může růst i ve skromných podmínkách. Portál se nastěhoval do obytné části starého statku v Praze 8 – Kobylisích. Zde mnoho let hospodařil pan Josef Bohuslav. V závěti odkázal pozemek svého statku salesiánům. Na dvoře ještě v prvních měsících běhaly slepice, v ohradě dokonce koně. Ale byl tu taky ovocný sad, čistý vzduch, dědictví tvrdé a poctivé dřiny a mnoho energie, elánu a nápadů. Byla tu duše, která dala život prvním knihám.

1990_03  19960414_2
Dvůr bývalého statku pana Bohuslava.          Zahrada bývalého statku pana Bohuslava.

Portál, to je hlavně pedagogika, psychologie, výchova, knihy pro rodiče, pro děti, pro zdravý život. Portál nechce být největší, nejkrásnější, nejbohatší, nejúspěšnější. Portál chce pomáhat člověku žít svobodně a odpovědně jeho vlastní život.

Mikulášský výprodej 5. 12. 2011
Student po návštěvě Portálu.

Portál je dnes mezi evropskými salesiánskými nakladatelstvími pátým největším nakladatelstvím co do množství produkce. Má na kontě téměř 2 400 knih.

knihy_portal

„Úspěšná historie je zavazující. Vyžaduje zachování hodnot a neustálou inovaci. Radujme se, že i přes mnohé obtíže a bolesti se daří dobré dílo.“ Jaroslav Kuchař, ředitel

IMG_5614

Děkujeme vám, čtenářům a spolupracovníkům, že jste při tom s námi. V Portálu je i vaše duše.


Průměrné hodnocení (4 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0