Portál.cz > Aktuality > PORTÁL A MEZINÁRODNÍ DEN PŘEDČASNĚ NAROZENÝCH DĚTÍ

PORTÁL A MEZINÁRODNÍ DEN PŘEDČASNĚ NAROZENÝCH DĚTÍ

Datum: 25.10.2010

Portál je mediálním partnerem Mezinárodního dne předčasně narozených dětí, který letos oslavíme 15. listopadu. Občanské sdružení Nedoklubko připravilo semináře pro zdravotní sestry i pro rodiče a tiskovou konferenci. Oslavy vyvrcholí předání Ceny Purpurového srdce.

Cílem mezinárodního dne je upozornit veřejnost na problematiku předčasně narozených dětí, poskytnout jí dostatek informací a pomoci nedonošeným dětem i jejich rodičům. Nejen rodiče nedonošených dětí, ale i širší veřejnost by se měla o náročnosti a složitosti péče i zdravotních rizicích novorozenců dozvědět co nejvíce. Šance předčasně narozených dětí přežít a uchovat si zdraví rostou, když je dobrá spolupráce neonatologa, pediatra a informovaných rodičů. Nedonošené děti jsou vystaveny mnohým rizikům, nyní na podzim např. nemocem dýchacích cest. Děti se totiž rodí s nedostatečně vyvinutými plícemi a nedokonalým imunitním systémem.

Občanské sdružení Nedoklubko ve spolupráci s Českou neonatologickou společností vyhlašuje letos poprvé cenu Purpurové srdce. Toto ocenění je určeno osobám, které se významným způsobem podílejí na péči o předčasně narozené děti a bude předáno u příležitosti Celoevropského dne předčasně narozených dětí dne 15. listopadu 2010 v kategoriích: osobnost odborné veřejnosti, média, Nedoklubko a osobnost širší veřejnosti. Osobnost posledně jmenované kategorie bude vybrána veřejným hlasováním na internetu, kde je zveřejněna nominace kandidátů (www.purpurovesrdce.cz ). Purpurová srdce nedonošených dětí jsou ručně vyráběná z českého skla a mincovního stříbra. Jsou silná, jako všechny nedonošené děti, nikoliv však tak silná, aby vydržela drtivý úder. Purpurová barva je barva královská; barva králů a královen i všech nedonošených dětí. Tvar všech srdcí je stejný, ale barevné linie na každém z nich jsou jiné, tak jako je jiný zápas každé rodiny nedonošeného dítěte. Stříbrná slza je poctou těm předčasně narozeným dětem, které jsme ztratili; symbolizuje slzy prolité všemi rodinami nedonošených dětí v časech zkoušky.

Ceny budou předány na semináři dne 15. listopadu 2010 rámci oslav Celoevropského dne předčasně narozených dětí. Seminář se uskuteční v Primátorské rezidenci, Mariánské náměstí, Praha 1. Jeho dopolední část je určena zdravotním sestrám, odpolední seminář je připraven pro rodiče a další zájemce, letošním tématem je význam doteku pro předčasně narozené děti. Na obě části semináře je nutná registrace (www.purpurovesrdce.cz ).

Záštitu pro letošní ročník ceny Purpurové srdce převzala Všeobecná zdravotní pojišťovna, dále poslanci PSP ČR MUDr. Jaroslav Krákora a Lenka Kohoutová, generálním sponzorem je farmaceutická společnost Abbott, mediálním partnerem nakladatelství Portál a partnerem agentura Mea production.

Pozvánka
Tisková zpráva
Příloha tiskové zprávy
Mše svatá za děti, které nesou životem kříž nemoci

Bližší informace o problematice předčasně narozených dětí najdete na www.nedoklubko.cz .
Nakladatelství Portál vydalo v roce 2009 knihu Narodilo se předčasně, průvodce péčí o nedonošené děti v prvním roce jejich života. Více na www.portal.cz.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0