Portál.cz > Aktuality > Portál aktuálně k volbám

Portál aktuálně k volbám

Autor: Petr Matějček | Datum: 8.6.2009

Portál přichází na trh s knihou Volební systémy. Autoři, renomovaní čeští politologové Roman Chytilek, Jakub Šedo, Tomáš Lebeda a Dalibor Čaloud, v ní nabízejí komplexní informace o volebních systémech v ČR i ve světě, o jejich klasifikaci i výzkumu. Téma publikace je mimořádně aktuální jak vzhledem k právě skončeným volbám do EP, tak k nadcházejícím podzimním.

Hned v úvodu knihy autoři uvádějí: „Informace o volbách a jejich důsledcích nás provázejí na každém kroku. …Nesnadné volby občas zažíváme ve svých životech všichni. V kolektivu jsou ještě o něco obtížnější, neboť do hry vstupuje nutnost určit způsob, jakým převést individuální preference na kolektivní rozhodnutí.“ A právě „převodní páky“ jsou v centru pozornosti jak politiků, tak politologů.

Kniha je rozdělena do devíti kapitol. V nich se věnuje nejprve teoretickým otázkám - klasifikaci volebních systémů, historii jejich zkoumání, kvantitativním technikám výzkumu a problematice volebního inženýrství a volebních reforem. Dále analyzuje jednotlivé podtypy volebních systémů - většinové, semiproporční, proporční a smíšené. Cenné jsou také konkrétní příklady demonstrující mechaniku fungování jednotlivých volebních systémů i jejich účinky vzhledem k demokratickému prostředí daných zemí. Zvláštní pozornost je věnována vývoji volebního zákonodárství v českých zemích od roku 1848 do současnosti. Přílohu knihy tvoří podrobný encyklopedický přehled volebních systémů do dolních komor parlamentů různých zemí světa.

Publikaci ocení především politici, politologové, publicisté a studenti politologie a příbuzných oborů, ale i laická veřejnost v ní jistě najde řadu zajímavých informací k tématu, které se v důsledku dotýká nás všech. To byl i záměr autorů: „Základní filozofie knihy …zůstala stejná: ukázat, že volební systémy jsou systémy dynamické. …Při studiu volebních systémů …prakticky neexistují ´nezajímavé případy´ a ani není malých zemí …Výsledkem, jak doufáme, je kniha, která usnadní orientaci v tom, jaké volební systémy kam vedou – nebo přinejmenším mohou vést.“

Přečtěte si také recenzi knihy z pera politologa Jana Kubáčka.

Příznivcům politologie dále doporučujeme novinku Encyklopedie mezinárodních vztahů (Petr Kratochvíl, Petr Drulák – eds.) a stále žádaný Úvod do současné politologie (Blanka Říchová).
Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0