Portál.cz > Aktuality > PORTÁL SLAVÍ 20 LET

PORTÁL SLAVÍ 20 LET

Datum: 3.10.2010

Nakladatelství Portál oslaví 5. října 20 let svého působení na knižním trhu. Začínal jako malá firma, kterou tvořila skupina nadšených zakladatelů vydávající několik titulů za rok. Dnes téměř pět desítek zaměstnanců produkuje ročně okolo sta knižních novinek, čímž se Portál řadí mezi dvacítku největších českých vydavatelství. Pojďte se s námi trochu ohlédnout…

Začátky

Nakladatelství Portál bylo založeno v roce 1990 Salesiánskou provincií Praha. Jeho hlavním posláním hned od počátku bylo pomoci při výchově dětí a mládeže. Nakladatelství krátkou chvíli sídlilo ve Spálené ulici v Praze, ale brzy se přestěhovalo do obytné části starého statku v Praze 8, kde působí doposud.

První redakci tvořilo několik osob, které před rokem 1989 působily převážně v katolickém samizdatu. Začaly nejprve s vydáváním měsíčníku pro mládež Anno Domini a vzápětí následovalo i několik prvních knih pro děti a mládež. Už v roce 1991 k nim přibyly i příručky pro rodiče.Produkce

Publikační činnost nakladatelství Portál se postupem času rozvíjela a dnes pokrývá široké spektrum oblastí:

- Významnou část produkce tvoří odborné publikace z oborů: psychologie, psychoterapie, pedagogika, sociální práce, sociologie, politologie, média a komunikace, kulturologie, management, antropologie, filozofie, ekologie, religionistika a spiritualita.

- Odborné tituly z oboru psychologie doplňuje populárně psychologická literatura.

- Převážně pro studenty vycházejí tituly v edici Seznamte se…, což jsou úvody do studia různých oborů v atraktivní grafické podobě.

- Portál stále s úspěchem pokračuje ve vydávání praktických rádců pro rodiče a vychovatele.

- V portfoliu nechybí ani knihy her, cvičení a námětů k rozvoji tvořivého myšlení a sociálních dovedností.

- Pro širokou veřejnost jsou určeny i příručky z oblasti zdravého životního stylu.

- Svoji ediční řadu mají v Portálu také příběhy, beletrie a rozhovory se zajímavými osobnostmi.

- Velkému zájmu se dlouhodobě těší knihy pro děti – od říkadel pro nejmenší přes pohádky, písničky až po dobrodružné příběhy.

- Samostatnou edici tvoří spirituálně zaměřená literatura k rozšíření duchovního světa, hledání odpovědí na otázky o smyslu existence a poznání skutečných hodnot.

Portál spolupracuje v jednotlivých oblastech s renomovanými autory, ale dává příležitost i autorům začínajícím, kteří si jeho prostřednictvím nacházejí svoji čtenářskou obec. V produkci převažují tituly českých autorů, ale Portál od začátku vydává i překlady zahraniční literatury.

Nakladatelství od počátku věnuje velkou pozornost také grafické úpravě svých publikací. Kromě zázemí vlastního oddělení výroby spolupracuje s množstvím ilustrátorů a grafiků, s jejichž přispěním získávají svoji specifickou podobu jak jednotlivé edice, tak i samostatné tituly.Další, nejen vydavatelská činnost

Knižní produkci Portálu doplňují čtyři periodika - měsíčníky:

- Psychologie dnes – časopis o lidech a mezilidských vztazích (pův. studentský časopis Propsy, Portál převzal vydávání v r. 1997).

- Děti a my – časopis pro moderní rodiče (Portál převzal vydávání v r. 1997).

- Rodina a škola – časopis pro pedagogy základních a středních škol i pro rodiče (Portál převzal vydávání v r. 2005).

- Informatorium 3 – 8 – časopis pro mateřské školy a školní družiny (od r. 1994).

Do portfolia časopisecké produkce patřila do roku 2008 také periodika Anno Domini, později přejmenované na magazín AD, a Universum.

V roce 2006 Portál rozšířil své aktivity o pořádání odborných seminářů pro pedagogy a vychovatele

(s akreditací MŠMT) a kurzů pro rodiče. Nové znalosti a dovednosti tak pod vedením uznávaných odborníků, často z řad autorů, získává ročně více než tisícovka učitelů či rodičů.

Portál provozuje síť čtyř vlastních knihkupectví: v Praze (od r. 1997), v Brně (od

r. 1999) a v Plzni (od r. 2007). Mezi firemní prodejny Portálu patřila také knihkupectví v Ostravě (2002 – 2004) a Českých Budějovicích (2007 – 2009). Portál poskytuje i možnost nákupu přes internet (od r. 1999).

Portál je dlouholetým členem Svazu českých knihkupců a nakladatelů a aktivně se prostřednictvím ředitele nakladatelství Ing. Jaroslava Kuchaře podílí na jeho činnosti.Zahraničí

V roce 2004 se Portál vydal do světa, i když jen za blízké hranice. Svoji činnost zahájil Portál Slovakia – oficiální obchodní zastoupení Portálu ve Slovenské republice. Slovenský trh se od té doby stal významnou součástí obchodních aktivit nakladatelství.Současnost

Portál stále sídlí v prostorách bývalého statku v Praze 8, které postupně zrenovoval do podoby moderního zázemí velkého vydavatelského domu. Portál dnes vydává přibližně 100 nových titulů ročně, a patří tak mezi dvacet největších nakladatelství v České republice. Publikace z Portálu jsou vyhledávány čtenáři každého věku, od nejmenších dětí až po vysokoškolské učitele.

Knižní trh se však stále vyvíjí a na jeho rozvoj reaguje i Portál. Svoje portfolio rozšířil právě ve výročním roce o novou edici multimediálních titulů – zahajuje vydávání audioknih a DVD nosičů. Zajímavý bude také vývoj v oblasti elektronických knih, které se stanou novou výzvou i pro Portál.Nejúspěšnější tituly:

Příběhy pro potěchu duše – Bruno Ferrero (24 vydání v celkovém nákladu 52.500 výtisků)

Hry pro maminky s dětmi – Jana Hanšpachová (20 vydání v celkovém nákladu 45.000 výtisků)

Pedagogický slovník – Jan Průcha, Eliška Walterová, Jiří Mareš (10 vydání v celkovém nákladu 24.000 výtisků)
Nejvydávanější autoři:

Bruno Ferrero – příběhy (13 titulů)

Irvin D. Yalom – psychologie a psychologická beletrie; Jan Průcha - pedagogika (11 titulů)

Zuzana Pospíšilová – knihy pro děti (10 titulů)

Jan Neuman – hry a cvičení (9 titulů)

Pavel Říčan – psychologie (8 titulů)

Zdeněk Matějček – rádci pro rodiče, rozhovory; Věra Pokorná – speciální pedagogika, výchova; Zdeněk Šimanovský – hry a cvičení (7 titulů)

Jiřina Prekopová – rádci pro rodiče; Eva Kulhánková – výchova (6 titulů)

Thomas Moore - spiritualita; Steve Biddulph – rádci pro rodiče (5 titulů)Kuriozity:

Největší počet autorů jedné knihy: 105 - Pedagogická encyklopedie, ed. Jan Průcha

Nejtlustší kniha: 5,6 cm, 936 stran - Pedagogická encyklopedie, ed. Jan Průcha

Nejtěžší kniha: 3,428 kg – Psychologie, Rita L. Atkinson a kol.Ocenění pro Portál

2010 – Kouzlení s hedvábím získalo Cenu Výstaviště Lysá nad Labem za nakladatelský přínos v oblasti literatury pro hobby.

2010 – Zákeřné keře získaly 1. cenu Městské knihovny Lysá nad Labem za nakladatelský počin v oblasti literatury pro děti a mládež.

2010 – Putování vodníků od rybníka k rybníku získalo 2. cenu Městské knihovny Lysá nad Labem za nakladatelský počin v oblasti literatury pro děti a mládež.

2010 – Pedagogická encyklopedie (ed. Jan Průcha) získala čestné uznání odborné poroty v soutěži Slovník roku 2010.

2010 – Psychologická encyklopedie – Aplikovaná psychologie (ed. Bohumila Baštecká) získala čestné uznání odborné poroty v soutěži Slovník roku 2010.

2009 - E-shop Portálu se stal Internetovým obchodníkem roku 2009 v kategorii knihy.

2009 – Cesta z mlčení autorek Alžběty Dvořákové a Viktorie Bartoníčkové získala III. cenu Vládního výboru pro zdravotně postižené občany za publicistické dílo zaměřené na problematiku zdravotního postižení.

2009 - Jeroným Janíček získal Literární cenu Česko-slovenské psychofarmakologické společnosti za knihu Když úzkost bolí.

2009 - Ivo Vodička byl u příležitosti Dne učitelů 2009 oceněn hejtmankou Ústeckého kraje za knihu Nechte leváky drápat.

2008 – Přehled české výslovnosti autorek Jaroslavy Pokorné a Mileny Vránové získal na XV. mezinárodním specializovaném veletrhu Schola Nova hlavní cenu Zlatá Schola Nova.

2006 – Portál získal u příležitosti veletrhu Odborná kniha Hradec Králové cenu rektorky Univerzity Hradec Králové Počin roku za vydání publikace Rity L. Atkinson a kol. Psychologie.

2006 – Portál Slovakia získal na Fóru pedagogiky v Bratislavě ocenění za „osobitný prínos v ramci podpory prestížneho medzinárodného podujatia v oblasti propagácie vzdelanostnej spoločnosti v Slovenskej republike“.

1997 – Portál získal Cenu města Havlíčkova Brodu za systematické vydávání pedagogické

a psychologické literatury.

1995 – Portál získal Zvláštní cenu odborné poroty 5. Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě za systematické vydávání pedagogické literatury.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0