Portál.cz > Aktuality > Proč někteří lidé „vidí“ tóny jako barevné? Co způsobuje fantomové končetiny?

Proč někteří lidé „vidí“ tóny jako barevné? Co způsobuje fantomové končetiny?

Datum: 6.6.2016

Vilayanur S. Ramachandran je neurovědec, který proslul svými výzkumy v oblasti behaviorální neurologie a vizuální psychofyziky bez užití složitých technologií. Jako malý např. zkoušel, jestli budou mravenci jíst sacharin a dělat si z něj zásoby se stejným zaujetím, jaké mají pro cukr. Chtěl vědět, zda molekuly sacharinu oklamou jejich chuťové buňky stejně, jako umí oklamat ty naše.

Proč někteří lidé „vidí“ tóny jako barevné? Co způsobuje fantomové končetiny?

Kniha Krátký výlet po lidském vědomí vznikla na základě tzv. Reithových přednášek, k nimž je již přes 60 let každý rok vyzván jeden významný světový vědec. V souladu se záměrem lorda Reitha se slavný neurolog Vilayanur Ramachandran snaží své vědecké znalosti učinit přístupnými pro odborné i laické zájemce. Na základě zajímavých neurologických poruch, s nimiž pracoval (fantomové končetiny, Capgrasův syndrom, synestézie, neglekt), vysvětluje, jak funguje lidský mozek a snaží se odpovědět na otázky typu „Jak konstruujeme své tělové schéma?“, „Co je neuroestetika?“, „Co je metafora?“, „Proč někteří lidé vnímají noty barevně?“.

Ukázka:

Sám jsem se nedávno začal zajímat o historii názorů na umění – hlavně o viktoriánské reakce na indické umění – a jedná se o vzrušující příběh. Podívejme se například do jižní Indie na slavnou čólskou bronzovou sochu bohyně Párvatí, pocházející z 12. století. Pro indického obdivovatele by měla představovat ztělesnění ženské smyslnosti, půvabu, ladnosti, důstojnosti a elegance – všech pozitivních charakteristik ženskosti.

A samozřejmě je velmi svůdná.

Lidský mozek jako počítač? Metafora, nebo skutečnost?

Proč někteří lidé „vidí“ tóny jako barevné? Co způsobuje fantomové končetiny?

Viktoriánské Angličany ale tyto sochy na první pohled zděsily – částečně kvůli jejich prudérnosti, částečně také vinou prosté neznalosti. Stěžovali si, že sochy mají přehnaně velká prsa, příliš široké boky a úzký pas. Nevypadaly ani trochu jako skutečné ženy – nebyly realistické –, jednalo se o primitivní umění. A totéž tvrdili o smyslných nymfách v Khadžuráhu – a dokonce i o miniaturních malbách Rádžasthánu a Mughalské říše. Říkali, že malbám chybí perspektiva a že jsou zdeformované.

Viktoriánští Britové indické umění nevědomě posuzovali měřítky toho západního – obzvlášť klasického řeckého a renesančního umění, které klade silný důraz na realismus.

Jak její autor vystihl zosobnění ženské smyslnosti? Jednoduše vzal průměr ženskosti a odečetl od něj průměrnou mužskost – a došel k velkým prsům, širokým bokům a úzkému pasu. Následně rozdíl zveličil. Výsledkem je anatomicky nesprávná, ale velmi smyslná bohyně.

To ale není všechno – odkud pochází její důstojnost, ladnost, půvab?

Čólský bronzotepec tato úskalí vyřešil velmi chytře. Muži nemohou kvůli omezením daným anatomií pánve, zakřivení bederní páteře a úhlu mezi krčkem a tělem stehenní kosti zaujmout některé ženské pózy. Já se tak jednoduše postavit nemohu, ani kdybych nakrásně chtěl – zatímco pro ženu bude taková poloha naprosto přirozená.

Cvičení mozku může být zábava

Proč někteří lidé „vidí“ tóny jako barevné? Co způsobuje fantomové končetiny?

Takže umělec navštíví abstraktní prostor, který nazvu „prostorem držení těla“, od prototypického ženského postoje odečte prototypický mužský a výsledný rozdíl zveličí. Díky tomu může vytvořit elegantní trojitě prohnutý postoj (nazývaný tribhanga) s nakloněnou hlavou, tělem vychýleným na opačnou stranu a boky nakloněnými opět zpátky. Divák potom nemá dojem, že je figura anatomicky nepřesná, protože takovým způsobem nikdo stát nemůže. Pozorovatel namísto toho vidí překrásnou, oslňující bohyni. Tento výjimečně názorný obraz je příkladem principu posunu vrcholu v indickém umění.

Knihu koupíte zde.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0