Portál.cz > Aktuality > První kniha o papeži Františkovi v češtině

První kniha o papeži Františkovi v češtině

Datum: 3.5.2013

František - papež z druhého konce světa. To je název životopisné knihy a první české publikace o nově zvoleném papeži. Zahrnuje i jeho promluvu po konkláve 15. 3. 2013. Knihu předmluvou doprovodil a veřejnosti ji doporučuje Tomáš Halík.

frantisek

Odstoupení papeže Benedikta XVI. bylo na konci února 2013 senzací, protože se tak stalo poprvé po sedmi stech letech. Jeho nástupcem se stal kardinál Jorge Mario Bergoglio. Připsal si tak hned několik prvenství: je prvním Jihoameričanem na Petrově stolci, prvním jezuitou v roli Svatého otce a prvním papežem, který přijal jméno nejoblíbenějšího světce církve svatého Františka z Assisi. Kdo je Jorge Mario Bergoglio? Českému čtenáři pomůže odpovědět životopisná kniha Simona Biallowonse František - papež z druhého konce světa.

Publikace německého novináře je portrétem buenosaireského arcibiskupa, apoštola chudých a přítele lidí na okraji. Obsahuje období od Jorgeova dětství až po současnost. Shrnuje také odkaz Františkova předchůdce, papeže Benedikta XVI., a zamýšlí se nad přítomností i budoucností katolické církve a výzvami, které před novým papežem stojí. František si od svého prvního vystoupení 13. března 2013 získal srdce mnoha lidí a také jeho první kroky v roli Kristova náměstka jsou originální a probouzejí mnohé naděje.

Tomáš Halík v předmluvě knihy napsal: „To, že hned v prvních dnech po svém zvolení je papež František tak příznivě vnímán v církvi, ve světě, a dokonce i v komentářích tak vlivných (a tradičně církvi a papežům velmi nenakloněných) sekulárních a liberálních médií, je pozoruhodný jev. Udělal tento nový papež tímto vzbuzením nadějí svůj první zázrak a naspořil si tak už za života vklad pro budoucí svatořečení, anebo vzbudil tak velké naděje, že přehnané očekávání musí dřív či později narazit na tvrdou skálu reality dnešní církve a světa a připravil si tak vlnu zklamání, která vystřídá dnešní euforii?

Na tyto otázky je těžké, ano nemožné už dnes odpovědět. Tyto otázky si klade pozoruhodně dobrá kniha, kterou držíte v ruce. Zabývá se jimi poctivě, všestranně a věcně. Upřímný a svěží tón této knihy, vyhýbající se jak devótnímu kultu papežství, tak žurnalistické dychtivosti po pikantériích a skandálech, jako by v sobě nesl něco z toho, co tak osvěžujícím vánkem dýchá z nového papeže.“ Celou předmluvu Tomáše Halíka si můžete přečíst v odkazu na knihu v záložce Další informace.

Kniha je rozdělena do osmi kapitol a několika podkapitol: Dědictví Benedikta XVI., Situace světové církve, Konkláve a historická volba, Kdo je nový papež František?, Výzvy pro papeže Františka a další. Unikátně je připojena také papežova promluva po konkláve v Klementinském sále Apoštolského paláce 15. 3. 2013.

Přečtěte si více o knize Simona Biallowonse František - papež z druhého konce světa včetně ukázek.

Zájemci o osobu papeže Františka se už mohou další knihu: Papež František - rozhovor s Jorgem Bergogliem. Jde o knižní interview, které ještě s buenosaireským arcibiskupem vedli argentinští novináři Sergio Rubin a Francesca Ambrogetti v letech 2010 - 2011. Kniha bude českým čtenářům k dispozici na podzim.


Průměrné hodnocení (4 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0