Portál.cz > Aktuality > Recenzujte knihu Asti Hustvedt Lékařské múzy

Recenzujte knihu Asti Hustvedt Lékařské múzy

Autor: Petr Ráček | Datum: 4.5.2015

Máte svůj blog/web, kde píšete (také) o knihách? Každý měsíc nabízíme k recenzi jednu naši novinku. Do 10. května si můžete napsat o recenzní výtisk knihy Asti Hustvedt Lékařské múzy.

Aktuální nabídka:

Asti Hustvedt: Lékařské múzy

Hysterie v Paříži 19. století

Jedním z pozoruhodných center pařížského vědeckého a kulturního života druhé poloviny 19. století byla psychiatrická nemocnice Le Salpêtrière, která se díky působení svého ředitele, psychiatra Jeana-Martina Charcota, stala místem, které vyhledávali lékaři, vědci, filozofové, spisovatelé a básníci, malíři a fotografové, ale i dramatici, herci a bohémové. Nemocnice se stala samostatným městem ve městě, kde se léčili psychicky nemocní, především ženy-hysterky, a kde se v rámci veřejných představení utvářely v přímém přenosu dějiny psychiatrie a psychologie.

Autorka se ve své knize zabývá jednak osobností J.-M. Charcota a specifickým místem nemocnice Le Salpêtrière ve vědeckých a kulturních dějinách, ale především rekonstruuje život a osudy jeho tří „lékařských múz“, pacientek, které se ve své době staly svého druhu celebritami. „Velká“ historie psychiatrie se tak střetává s „malou“ historií tří psychicky nemocných žen na samém okraji společnosti, které se ve správný čas ocitly na správném místě a byly schopné pozoruhodným způsobem těžit ze své situace.

Kniha je fascinující koláží z dějin psychiatrie, psychologie a lékařské každodennosti, stejně jako sondou do života Paříže přelomu 19. a 20. století. Pojednává o době, kdy se ještě pevně nevyhranily rozdíly mezi vědou a šarlatánstvím, exaktností a poezií.

Asti Hustvedt získala doktorát z francouzské literatury na New York University. Žije a pracuje jako redaktorka a překladatelka v New Yorku.

Více o knize Lékařské múzy.

O tuto knihu si můžete napsat do 10. května 2015.

 

Pravidla:

  • pokud vás kniha zaujala, napište si o její výtisk na adresu marketing@portal.cz a uveďte odkaz na váš blog/web
  • každý měsíc vybereme knize dva recenzenty
  • recenzi je třeba zveřejnit do tří týdnů od obdržení knihy a poslat na ni odkaz na adresu marketing@portal.cz.

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0