Portál.cz > Aktuality > ŘEKNĚTE NE ŽIVOTU S TYRANEM aneb Knižní poradna, část 6.

ŘEKNĚTE NE ŽIVOTU S TYRANEM aneb Knižní poradna, část 6.

Datum: 11.3.2013

Některou z forem násilí od svého partnera zažilo 38 % žen v České republice. Domácímu násilí je však možné čelit. Mezi první kroky patří odhalit, že muž, s nímž se žena stýká nebo žije, je tyran. Jak na to? Poradí vám Dianne Schwartz, bývalá oběť domácího násilí, v knize Týraná, kterou dnes nakoupíte se slevou 50 %!

ŘEKNĚTE NE ŽIVOTU S TYRANEM aneb Knižní poradna, část 6.

VAROVNÁ ZNAMENÍ
Musíte podrobit muže, s nímž se setkáte, zkoumání. Musíte pozorně naslouchat jeho slovům a dobrat se významu toho, co se vám snaží říct. Můžete se naučit číst mezi řádky, jen to vyžaduje čas, než se v této dovednosti zdokonalíte. Pokud se v jeho chování projeví něco, co vás znepokojí, věnujte těmto varováním pozornost. Naše intuice se nás snaží varovat a my se musíme naučit jí naslouchat. Rozhodně si v žádném případě nenamlouvejte, že ho můžete změnit. Nemůžete – zvlášť pokud se problém týká násilí. Nejlepší způsob, jak odhadnout, zda máte co do činění s tyranem a zatím o tom nevíte, je prozkoumat následující oblasti.

Neschopnost ovládat emoce
Poslouchejte, jaké příběhy vypráví. Jak se vypořádal s určitými situacemi v minulosti? Věnujte pozornost tomu, jak jeho přátelé líčí příhody, které s tímto mužem zažili. Chci tím říct, abyste opravdu naslouchaly – nejen srdcem, ale také hlavou. Co o něm říkají bývalé přítelkyně? Neukvapujte se a nepřipisujte jejich negativní poznámky automaticky žárlivosti nebo zlomyslnosti. Dopustil se někdy násilí? Pokud ano, můžete oprávněně předpokládat, že to udělá znovu. Rozzuří se i kvůli drobnostem, nad kterými by většina lidí mávla rukou? To je opravdu výmluvné znamení. Když se zlobí, bouchá do zdi nebo do jiného předmětu? Je to jasná známka, že neovládá svůj temperament. Všechno to začíná u zdí nebo dveří. Ale věřte mi, jednoho dne vás uhodí do obličeje. Je to jenom otázka času.

Neschopnost udržet si dobré vztahy
Drží vás dál od svých přátel a rodiny? Jestli ano, pravděpodobně něco tají. Nemá žádné přátele? To musí mít dobrý důvod. Nepokoušejte se tuhle osamělou duši zachraňovat. Dokonce i „samotáři“ mají aspoň jednoho dobrého kamaráda.

Rodinné zázemí
Jaká je jeho rodina? Vypadají, že se mají rádi a respektují se, nebo jsou jejich vztahy zdeformované? Hádají se a křičí? Hodně pijí? Otevřeně kritizují svého syna, tedy muže, s nímž chodíte? Nezapomeňte, že ať chceme nebo nechceme, napodobujeme to, co jsme viděli u svých rodičů.

Přehnaná kontrola
Smíte vyjádřit svůj názor? Trvá na tom, abyste všechno dělali společně, a rozčílí se, když něco uděláte bez něj? Nemůžete mít plný život bez přátel. Toto je velmi silný signál, který byste měla vzít na vědomí. Je tak žárlivý, že chce dopodrobna vědět, kde všude jste byla? To není láska. Je to počáteční stadium kontroly. Když s ním zůstanete, můžete čekat, že vás obere o všechna práva. Musíte ho neustále přesvědčovat, že vám na něm opravdu záleží? Pokud máte pocit, že muž, s nímž chodíte, potřebuje neustále posilovat sebedůvěru, utečte! Tohle nikdy nebude lepší.

Potíže s autoritami
Zdá se, že má problémy v práci? Není možné, aby za to pokaždé mohl šéf nebo spolupracovník. Očividně má problém s autoritami a jinými lidmi.

Návyky
Zdá se, že má problém s drogami nebo alkoholem? Opět se podívejte na jeho rodinu. Alkoholismus je dědičná choroba. Sice může nenávidět fakt, že některý z rodičů nebo oba mají tento problém, ale je velká šance, že i on se bude s tímto problémem potýkat. Nestává se to vždy, ale mějte oči otevřené, zvlášť pokud jde o drogy. Drogy maskují nenávist k vlastní osobě, a z takové nenávisti vzniká vztek.

Nedostatek úcty k jiným
Pokud s vámi jedná jako s méněcenným jedincem nebo vám říká, že byste měla vědět, „kde je vaše místo“ a že pánem je tu muž, jste s velmi dominantním mužem se silnou potřebou kontrolovat jiné.

Sebeklam
„Ale on mě potřebuje.“ Takže vás přitahuje to, že mu něco chybí? Pamatujte, že tohle je známka nemoci. Zdravý vztah je založen na něčem víc než na psychologické závislosti. „Ale já ho můžu změnit!“ Tohle my ženy říkáme často, když musíme čelit velikým problémům v našem vztahu. Uteč, holka, uteč!

Někteří lidé jsou prostě jako jed. Zloba se pro ně stala životním stylem a oni jsou s takovým životem spokojení. Jsou rádi, když můžou někomu vynadat, urazit ho a ponížit, psát vulgární dopisy a podobně. Tato individua podle mě nemají velkou naději. Musela by se dostat do hodně velkých potíží, aby pochopila nutnost se změnit, jinak to neudělají. Vy od nich musíte odejít. Jinak jejich jedy prosáknou do vašeho života a otráví vaše duševní zdraví.

Jen málokdy se přihodí, že tyran přijme odpovědnost za své jednání. Bude svalovat vinu na ženu nebo na stresy v zaměstnání. Většinou popře, že se vůbec něco stalo. Někteří muži dokonce dokážou oběť přesvědčit, že se nic nepřihodilo – že se zbláznila. Po opakovaném týrání je oběť natolik zmatená, tak neschopná jasně uvažovat, že skutečně začne věřit možnosti, že to ona propadá šílenství. Má zločineckou povahu? Nu, on skutečně porušuje zákon, když udeří manželku nebo přítelkyni. Já vím svoje.

Prosím vás, abyste dávaly pozor na varovná znamení, která jsem v této kapitole uvedla. Pokud máme mít zdravé vztahy, musíme skutečně naslouchat mužům, s nimiž žijeme, a nedovolit jim ani nám hrát nebezpečné hry. Znám ženy, které jejich partner po většinu života psychicky týral. Proč? Protože si to samy vybraly. Nemají k sobě dost úcty, aby manželovi řekly, že jeho jednání je nepřijatelné. Když se naučíte mít rády samy sebe, nebudete si ubližovat. Nebudete na sebe brát vinu za problémy jiných lidí. Nebudete na svoji adresu pronášet hanlivé poznámky a nedovolíte to ani ostatním. Nedovolíte jinému člověku, aby za vás činil rozhodnutí, která by měla na váš život špatný vliv. Přestanete se ptát jiných na jejich názor. Jenom vy víte, co je pro vás nejlepší. Jakmile se dostanete k příčinám své zloby a k tomu, proč nenávidíte sama sebe, nedokážete se dál obklopovat ničím negativním. Když se naučíte mít se doopravdy ráda, už nikdy nebudete ignorovat varovná znamení, která vydávají potenciální tyrani.

Ukázka z knihy: Dianne Schwartz: Týraná

TATO KNIHA JEN DNES - 11. 3. 2013 - DO 24 HOD. V E-SHOPU PORTÁL SE SLEVOU 50 %! NEVÁHEJTE!

Více o KNIŽNÍ PORADNĚ


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0