Portál.cz > Aktuality > ROMÁN SPRATEK OD T. L. HAYDEN SE DOČKAL POKRAČOVÁNÍ

ROMÁN SPRATEK OD T. L. HAYDEN SE DOČKAL POKRAČOVÁNÍ

Datum: 8.10.2012

Román Spratek americké autorky Torey L. Hayden se stal bestsellerem. Autobiografický příběh mladé učitelky a nezvladatelné šestileté Sheily, její žákyně, si získal miliony příznivců po celém světě a vyvolal lavinu dotazů, co se dělo se Sheilou dál. Po sedmi letech se autorka s dospívající dívkou potkala znovu, a tak mohlo vzniknout literární pokračování jejich příběhu – román Tygřice, jehož českou podobu nyní vydává Portál.

tygrice

Torey L. Hayden byla mladá speciální pedagožka, když jí do třídy dětí s handicapy přidělili nezvladatelnou, hluboce narušenou Sheilu s nálepkou „beznadějný případ“. Strávily spolu pět intenzivních měsíců. Sheila, kterou opustila matka a žila sama se svým otcem-alkoholikem, se s pomocí Torey učila zpracovávat svá dětská traumata jinak než násilím a vztekem. Učitelka v ní objevila dítě s geniální inteligencí a snažila se ji nasměrovat na správnou cestu. Rozcházely se v naději, že ji spolu našly. Toto silné setkání zpracovala Torey v románu Spratek.

Po jeho vydání byla zaplavena dopisy z celého světa, v nichž čtenáři žádali informace o dalším osudu Sheily. Torey tedy napsala pokračování jejího příběhu - román Tygřice. Stalo se tak ale až o patnáct let později. Kdo však zná její knihy, ví, že jsou autobiografické. Nejdřív tedy Torey musela Sheilu znovu potkat. A jejich nové setkání si v dramatičnosti se Spratkem nezadá.

Sheile už je třináct, je typickým dospívajícím teenagerem a zdá se, že si na nic z toho, co s Torey prožila, nepamatuje. Je v ní stále velmi živá bolest z toho, že ji opustila matka, i ze zneužívání, kterému byla po celé dětství vystavena. Torey se ze všech sil snaží znovu navázat s dívkou blízký vztah. Nabídne jí práci praktikantky v letním programu pro děti s handicapem, a Sheila způsobí vážný problém a brzy na to zmizí. Torey ji objeví po dvou dlouhých letech v dětském domově, začne ji navštěvovat, Sheila postupně zlepšuje svůj prospěch i chování, a nakonec uteče. Její stesk po matce, kterou nikdy nepoznala, a bolest, jež jí způsobila, se zdají být nepřekonatelné. Torey trpělivě projevuje Sheile svoji lásku, a když už sama začne pochybovat o její budoucnosti, dívka prohlédne. Uvědomí si, že svoji budoucnost má jen ve svých rukou, a začne jednat. Sheilino neradostné dětství a bouřlivé dospívání přerostou v dospělost mladé a samostatné ženy. Románu dodává úplnost epilog, napsaný po deseti letech.

Torey L. Hayden je speciální pedagožka a rodinná terapeutka. Navíc mistrně ovládá vypravěčský literární žánr, který jí umožňuje své osobní zkušenosti z praxe převést do románové podoby. Její knihy nehladí ani nejsou romanticky dojemné. Přesto nabízejí silný čtenářský zážitek, od četby se hned od prvních stránek nelze odtrhnout. Velký čtenářský ohlas zaznamenal už její první titul Spratek, a to jak v zahraničí, tak v Česku (Portál, 2008). Podobně si vedly i další, Dračice a mazánek (Portál, 2009) a Zvíře (Portál, 2010). Celkem už vydala třináct knih.

Také recenze na Tygřici nešetřily chválou. „Přečtěte si Tygřici a postavy vás uloví.“ (Indianapolis News) „Hluboce dojemné pokračování, které se blíží dramatu.“ (Library Journal)

Více o knize Tygřice


Průměrné hodnocení (3 hlasů): 4.67, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0