Portál.cz > Aktuality > Rozhodování a intuice – spojte je a budete spokojení

Rozhodování a intuice – spojte je a budete spokojení

Datum: 19.8.2016

Víte, jak to chodí, když si objednáváte v restauraci třeba pivo? Podle výzkumů si u číšníka objednávali lidé u stolů různá piva, když se jich ptal jednoho po druhém. Když ale psali svou objednávku na lístek každý zvlášť, většinou si dali totéž. Nemuseli totiž předstírat, že jsou jedineční a experimentovat, aby nevypadali, že se opičí.

Rozhodování a intuice – spojte je a budete spokojení

Jedna z kapitol nové knihy Rozhodování a intuice psycholožky Niny Schautové dokazuje, že zeptat se druhých je jeden z nejlepších a nejsnazších způsobů, jak zjistit, co nás opravdu čeká. Jak sama s nadsázkou dodává: „…pokud chcete vědět pravdu (a já právě teď čekám druhé dítě, takže dovedu pochopit, že možná nechcete) spokojenost v manželství s příchodem dětí prudce klesá. Studie to opakovaně potvrzují.“ Nemá vás děsit, že se pravděpodobně s příchodem dětí nevyhnete manželské nespokojenosti. Z dlouhodobého hlediska dává rodičovství člověku hlubší pocit smyslu a celkového životního štěstí bez ohledu na nepříjemné chvíle.

Lenochova cesta k úspěchu. Kniha plná srdce.

Nejen intuice, ale při rozhodování vám pomůže lépe než jednotlivec skupinové doporučení – ta se totiž podle výzkumů trefuje lépe v odhadech. V roce 1998 skupina studentů z Columbia Business School trefila jedenáct z dvanácti vítězů Oscarů, ale nejlepší jednotlivec trefil devět a průměrný jednotlivec jen pět vítězů.

Podobný efekt využívá i několik velmi nápomocných online aplikací, které si oblíbily miliony uživatelů. Celosvětově je známý třeba Tripadvisor, který nám umožňuje vybrat si skvělé hotely a restaurace kdekoli na světě na základě sumarizace zkušeností mnoha jednotlivců. O podobnou věc se snaží i česká Heureka, která jednak srovnává ceny produktů, ale také sbírá recenze uživatelů na produkty a internetové obchody.

Rozhodování a intuice – spojte je a budete spokojení

Jak doopravdy funguje náš mozek. Vydejte se na Krátký výlet po lidském vědomí

Pokud tedy máte možnost, při zvažování variant se zeptejte druhých na jejich zkušenost a nepřehlížejte zejména ty, které se vám nelíbí nebo nehodí s tím, že jste přece někdo jiný.

Je dost možné, že podobné prožitky čekají i vás. Pokud máte dokonce informace o tom, co si o dané možnosti myslí nebo jak v takovém případě volila skupina nezávislých rozhodovatelů, neupejpejte se a zkrátka se od nich poučte.

Další ukázky najdete zde

Knihu můžete zakoupit papírovou nebo elektronickou.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0