Portál.cz > Aktuality > Rozšířený a aktualizovaný bestseller Sourozenecké konstelace pomůže pochopit vaše postavení v rodině

Rozšířený a aktualizovaný bestseller Sourozenecké konstelace pomůže pochopit vaše postavení v rodině

Datum: 21.9.2016

Chcete proniknout do myšlenek a pocitů osob, které milujete? Pochopit, proč děláte to, co děláte? Sourozenecké konstelace, tedy pořadí, v němž jsme se narodili, ovlivňuje způsob našeho myšlení a chování. Sourozenecké konstelace nejsou jednoduché téma, ale s informacemi, které najdete v této knize, bude pro vás snazší se v něm zorientovat. A jakmile zjistíte, v jaké sourozenecké konstelaci se nacházíte, stejně jako konstelace těch, které máte rádi, budete mít ve hře života náskok.

Rozšířený a aktualizovaný bestseller Sourozenecké konstelace pomůže pochopit vaše postavení v rodině

Kevin Leman, americký psycholog a publicista s více jak třicetiletou praxí, se zabývá sourozeneckými konstelacemi, bere v úvahu všechny proměnné, včetně funkční pozice.

„Než tuto knihu dočtete, budete lépe rozumět sami sobě, svým blízkým, přátelům, ale i kolegům a šéfům, a budete snadněji proplouvat vztahy ve všech oblastech svého života. Jste-li rodič, odhalím vám tajemství, jak nejlépe vychovávat své prvorozené, prostřední nebo nejmladší dítě, a objasním, proč snaha jednat se všemi „stejně“ není ten nejlepší modus operandi.

Ukázka:

Jaká je vaše sourozenecká konstelace?

Jak sourozenecká konstelace mámy a táty ovlivňuje děti? Jednou z typických působících sil je tendence rodiče k přílišné identifikaci s dítětem ve stejné sourozenecké konstelaci. To může vést k tomu, že na dítě vyvíjí příliš velký tlak, dítě rozmazluje nebo upřednostňuje.

Když jsem působil jako pomocný profesor na univerzitě v Arizoně a vedl postgraduální seminář dětské psychologie, rozhodl jsem se provést „demonstraci rodinného zvěřince“ před dvěma stovkami studentů, z nichž většina pracovala jako učitelé nebo poradci. Přivedl jsem matku, otce a tři děti a užil si interakci s nimi se všemi před účastníky semináře.

Když pak rodina odešla, požádal jsem studenty o zpětnou vazbu. Protože většina z nich nebyli žádní začátečníci, ale praktikující odborníci, zajímaly mě jejich reakce. Každý z nich měl jiný postřeh, ale většina se shodla na jedné věci: „Vypadalo to, jako byste věnoval přemíru pozornosti benjamínkovi, té čtyřleté holčičce.“

Čtěte také: Žárlivost a rivalita mezi sourozenci? Naše kniha poradí, jak na ni.

Rozšířený a aktualizovaný bestseller Sourozenecké konstelace pomůže pochopit vaše postavení v rodině

Kevin Leman

Aniž bych o tom moc přemýšlel, řekl jsem: „Ano, nebyla roztomilá?“ Ale pak mě to trklo. Jistěže mi nejmladší holčička přišla roztomilá – sám jsem byl rodinným benjamínkem! Svou kariéru jsem během celé školní docházky i po ní postavil na tom, že jsem roztomilý a zábavný.

Čí skopičiny mě v interakci s našimi prvními třemi dětmi během jejich dětství a dospívání bavily nejvíc? Samozřejmě, že ty, které měl na svědomí Kevin II, náš benjamínek. Když bylo například Holly třináct a Krissy jedenáct a přišly si ke mně stěžovat na sedmiletého Kevina a na to, jak je dotěrný, říkával jsem: „No, holky, nezapomínejte, že je nejmladší. Malí bráškové už takové věci starším sestrám dělají.“ Identifikoval jsem se s Kevinem. Myslíte si, že to Holly a Krissy došlo? To si pište, že ano.

Knihu koupíte zde.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0