Portál.cz > Aktuality > Sándor Ferenczi a vztahová psychoanalýza – mezinárodní konference

Sándor Ferenczi a vztahová psychoanalýza – mezinárodní konference

Datum: 3.10.2014

Česká psychoanalytická společnost pořádá 10.-11. 10. 2014 u příležitosti českého vydání knihy S. Ferencziho Klinický deník mezinárodní konferenci Sándor Ferenczi a vztahová psychoanalýza. Přečtěte si, jak Ferenczi, Freudův žák, předběhl dobu a jeho dílo mohlo vyjít až po 60 letech.

Zajímavé přednášky:
PhDr. M. Mahler: Mezi Ferenczim a Freudem
PhDr. O. Marlin: Ferenczi – první vztahový psychoanalytik
Judit Mészáros, Ph.D., Maďarsko: Role analytika při vytváření důvěryhodného vztahu v psychoanalytickém procesu: přenosová a protipřenosová dynamika a co je za ní
Darlene Bregman Ehrenberg, Ph.D., ABPP, USA: Zneužití a touha: práce se sexuálně zneužívanými pacienty (rozšíření Ferencziho konceptu o zmatení jazyků a pružnost terapeutické techniky)

Dotazy a přihlášky: info@cspap.cz, MUDr. Dana Holubová, koordinátorka ČSPAP

www.psychoanalyza.cz

Místo konání: Aula Školicího střediska Marianeum , Máchova 7, Praha 2 – Vinohrady

O knize:
Sándor Ferenczi (1873 – 1933), žák S. Freuda (1856 – 1939), v Klinickém deníku (1932) odvážně experimentuje se vztahem, emočním sycením a vzájemností v terapeutické situaci - a jejími hranicemi. Freudem doporučenou techniku intelektuálního, neutrálního odstupu analytika zpochybňuje zejména při práci s traumatizovanými pacienty, kde ji vidí jako retraumatizující. Vytváří teorii traumatu, včetně sexuálního, a jeho léčby. Uvažuje o terapeutovi podobně Jungovu konceptu „zraněného léčitele“. Vychází také z vlastních zkušeností s analýzou u Freuda, kterou považoval za nedostatečnou, a marně se dožadoval jejího dokončení. O svém přístupu vedl s Freudem dlouholeté korespondenční diskuze a sám mu také nabízel psychoanalýzu – podle své techniky, kterou Freud odmítl.

S. Ferenczi svým přístupem a myšlenkami inspiroval vztahovou psychoanalýzu, nejdynamičtěji se rozvíjející současnou psychoanalytickou školu. Text, původně psaný v němčině, který přeložil a uspořádal Michael Balint (1896 – 1970) - Ferencziho žák, natolik předběhl svou dobu, že byl pro odpor hlavního proudu PA myšlení odložen, a anglického vydání se dočkal až v roce 1988. Dosud je vydán jen v několika jazycích.

Více o knize včetně ukázek: http://obchod.portal.cz/klinicky-denik/


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0