Portál.cz > Aktuality > Sendvičová rodina – nová kniha pro ty, kteří tvoří náplň sendviče

Sendvičová rodina – nová kniha pro ty, kteří tvoří náplň sendviče

Datum: 23.9.2013

Sendvičová generace – fenomén posledních let. Tvoří ji lidé, kteří dospěli do středního věku a ocitli se mezi svými nezaopatřenými dětmi a stárnoucími rodiči jako náplň do sendviče: pečují jak o své potomky, tak o seniory a drží rodinu pohromadě. Kromě toho mají svá povolání a starají se o domácnost. Nová kniha Kristine Bertini Sendvičová rodina nabízí rady, jak tuto nelehkou úlohu zvládnout.

pictureprovider

Někdy v domácnosti ještě žijí nezaopatřené děti nejrůznějšího věku – od batolat až po mladé dospělé –, které tvoří jednu část sendviče. Na druhé straně jsou pak stárnoucí rodiče, kteří mají vlastní složitý soubor potřeb. Obě strany sendviče vyžadují od náplně pomoc, aby přežily a prospívaly.

 A osoba ve středním věku, která je lapená uprostřed, musí naplňovat potřeby obou stran, aby to celé fungovalo. Snaží se, aby se jí nevymkl z rukou vlastní život, vztahy a pracovní povinnosti – a přitom musí chodit na sportovní utkání svých dětí, pomáhat jim s úkoly, vařit a řešit každodenní běžné krize, k tomu zařizuje lékařská vyšetření svým rodičům a poskytuje pomoc při fyzických úkonech, která zahrnuje všechno od stříhání nehtů, oblékání, koupání, podávání léků, přípravu jídla až po krmení. 

Kniha Sendvičová rodina má sloužit jako průvodce pro lidi ve středním věku, kteří jsou onou „náplní“. Nabízí plán, který jim pomůže udržet si příčetnost, zatímco se snaží dostát povinnosti pečovatele. Poskytuje konkrétní rady, jak péči zvládat, včetně starosti o rodiče, s nimiž měl člověk v dětství negativní životní zkušenost, nebo o rodiče trpící demencí. Vše doprovázejí reálné příběhy a příklady. 

Kniha zahrnuje i doporučení, jak se starat o sebe a o svůj partnerský vztah. Nabízí přehledný plán, díky kterému lze poskládat všechny dílky vícegenerační skládačky, a to i s ohledem na finanční stránku. Cenným doplňkem knihy jsou pracovní listy, s nimiž si čtenář může vytvořit na míru svůj vlastní plán. 

Autorka Kristine Bertini ví, o čem píše. Je jí 55 let. Pracuje na plný úvazek jako ředitelka zdravotní kliniky na středně velké americké univerzitě. Píše knihy. Je vdaná a má dvě nezletilé nevlastní dcery ve věku 10 a 11 let. Má dva staré rodiče, kteří s nimi žijí v jedné domácnosti. Matce je 78 let a trpí Alzheimerovou chorobou; otci je 82, myslí mu to stále výborně, ale často musí být hospitalizován kvůli různým zdravotním obtížím. 

Do kategorie sendvičové generace v současnosti v USA spadá více než 42 milionů žen. V České republice zatím nejsou k dispozici přesné údaje. Předpokládá se však, že poměr bude podobný jako v USA. Výzkumy ukázaly, že většina českých seniorů si přeje i v nemohoucnosti s pomocí pečovatelů zůstat doma. S tím, že by se o staré rodiče měly postarat jejich děti, souhlasilo 84 % Čechů a Češek. Čtyři pětiny dotázaných by pak chtěly, aby jejich nemohoucí rodiče dostali péči doma. Polovina z nich by se o ně starala sama. Svým rodičům pomáhá už nyní každý sedmý člověk ve věku od 45 do 59 let. 

Více o knize Kristine Bertini Sendvičová rodina včetně ukázek.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0