Portál.cz > Aktuality > STOP ŠIKANĚ

STOP ŠIKANĚ

Autor: Petr Matějček | Datum: 28.8.2009

Svěřilo se vám dítě, že se mu spolužáci posmívají, nadávají mu, bijí ho? Nevíte, jak správně reagovat? Nakladatelství Portál ve spolupráci s Nadací O2 a občanským sdružením AISIS vydává právě pro vás knížku Minimalizace šikany. Všem rodičům, ale i učitelům nabízí potřebné a praktické rady, jak spolu s dítětem těžkou situaci šikanování zvládnout.

27. srpna se v knihkupectví Neoluxor konala slavnostní prezentace knihy. Zúčastnili se jí Ivana Šafrová, ředitelka Nadace O2, Kateřina Vágnerová a David Čáp za autorský kolektiv a projekt Minimalizace šikany občanského sdružení AISIS a Michal Kolář jako odborný garant tohoto projektu a kmotr knihy. Přinášíme vám záznam toho nejpodstatnějšího, co zde ke knize i k problematice šikanování zaznělo.

Že se jedná o téma závažné, dosvědčují bohužel výsledky výzkumu, které prokázaly, že 40 % dětí se setkalo s problematikou šikany. Rodiče jsou často prvními, kdo se o problému dozví a mohou pomoci. Musí ovšem vědět jak – jak s dítětem o věci mluvit, jak komunikovat se školou apod. Na otázky se snaží odpovědět právě kniha Minimalizace šikany. Je jedním z výsledků činnosti Nadace O2, která celý projekt Minimalizace šikany zahájila už v roce 2005. Projekt má za cíl hledat a najít systémové řešení problematiky šikany na školách, neboť i pedagogům chybí informace, rady a zkušenosti, jak postupovat. Původně bylo vybráno 17 pilotních škol, v nichž byl po dobu tří let aplikován a ověřován Český školní program proti šikanování, který vytvořil a experimentálně ověřil dr. Kolář. Po jeho absolvování všechny tyto školy byly schopné prokázat snížení výskytu šikany. Následně Nadace O2 program rozšířila na mnohé další školy a současně otevřela na toto téma širokou diskusi v podobě osvětových kampaní, spuštění internetových stránek www.minimalizacesikany.cz, mezirezortní spolupráce apod.

Nadace O2 současně iniciovala vydání knihy Minimalizace šikany, které se ujal autorský kolektiv občanského sdružení AISIS. Pojal ji jako příručku především pro rodiče, protože taková kniha na trhu doposud chyběla a ze své praxe autoři vědí, že rodiče si s problémem šikany nevědí rady. Kniha je rozdělena do několika částí. 1. kapitola rodině ukáže, jak šikanu řešit krok za krokem, jak ji poznat, jak mluvit s dítětem, komunikovat se školou atd. 2. kapitola se týká výchovy a nabízí rodičům rady, jak vychovávat děti tomu, aby se nestaly nejen šikanovanými, ale ani těmi, které ubližují. 3. kapitola se věnuje problému šikany jako procesu, který má svůj vývoj, a ukazuje, kdy a jak je vhodné do něj vstoupit. Tato kapitola kromě rodičů osloví jistě i učitele. 4. kapitola poukazuje na nový fenomén – kyberšikanu, tj. zneužívání mobilních telefonů a internetu k šikaně. Je opět plná rad rodičům, jak postupovat, když se dítě stane obětí tohoto typu ubližování. 5. kapitola představuje zákonné prostředí týkající se šikany, nabízí popis ukázkových situací a možností, jak se bránit pomocí paragrafů. Nikoli nepodstatné jsou i závěrečné pasáže knihy – obsahují praktické metody, jak pomoci šikanovanému dítěti a posílit jeho sebevědomí. Nechybí ani přehled užitečných kontaktů.

Celou knihu provázejí ilustrace Vladimíra Jiránka. Nadace O2 chce jejich zařazením do textu pomoci dívat se na téma šikany také s nadhledem a humorem, aniž by jakkoli snižovala jeho závažnost.

Hosté prezentace i nakladatelství Portál přejí knize „do života“ hodně osvícených rodičů, kteří si ji přečtou, stane se pro ně užitečnou a pomůže jim i jejich dětem.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0