Portál.cz > Aktuality > VERŠOVANÁ ENCYKLOPEDIE – HORKÁ NOVINKA PRO VŠECHNY DĚTI

VERŠOVANÁ ENCYKLOPEDIE – HORKÁ NOVINKA PRO VŠECHNY DĚTI

Datum: 26.4.2010

Nakladatelství Portál představuje dlouho připravovanou knihu: Veršovaná encyklopedie Zuzany Pospíšilové právě dorazila na knižní pulty. Díky půvabným básničkám a ilustracím Edity Plickové se děti od 4 let dozví spoustu věcí o světě kolem nás. Více o této „velké“ knize (a to doslovně) si přečtěte v rozhovoru s autorkou.

ROZHOVOR S Mgr. ZUZANOU POSPÍŠILOVOU,

autorkou knihy VERŠOVANÁ ENCYKLOPEDIE

Paní Pospíšilová, naposledy jsme si takto povídaly vloni u příležitosti vydání Vaší předchozí knihy Školní strašidlo. Avizovaly jsme tehdy vydání dalšího Vašeho titulu – Veršované encyklopedie, a ta už je na světě. Prosím představte nám ji (co obsahuje, pro jakou věkovou kategorii je určena…).
Kniha je v podstatě klasickou encyklopedií. Výjimečnost spočívá v tom, že pojmy jsou vysvětleny ve verších. Obsahuje více než 550 hesel a je určena jak malým předškolákům, kterým rodiče pomáhají získávat informace předčítáním, tak i mladším školákům, kteří s knihou mohou pracovat samostatně.

Jak jste vybírala do encyklopedie jednotlivá hesla?
Protože je kniha bohatě ilustrovaná, výběr hesel se řídil především možnostmi výtvarného ztvárnění. Práce na výběru hesel byla systematická. Procházela jsem běžné encyklopedie a zapisovala jsem si hesla, která by se hodila do encyklopedie pro děti. Pak jsem na daná hesla vymýšlela verše. Musela jsem ve verších co nejstručněji a co nejvýstižněji objasnit, co dané slovo znamená.
S trochou nadsázky se dá říci, že Veršovaná encyklopedie je velkou (a snad i užitečnou) sbírkou básní.

Doporučila byste rodičům a učitelům určitý postup, jak s encyklopedií systematicky pracovat? Nebo je lepší se spolu s dětmi náhodně probírat jednotlivými tématy a vybrat si zrovna to, které je zaujme?
Zcela záměrně jsem trvala na tom, aby jednotlivá hesla z určité kategorie (zvířata, rostliny, pojmy, věci, povolání, stavby, světadíly, sport, lidé, části těla a oblečení) byla v encyklopedii označena stejnou barvou nadpisu. To proto, aby děti mohly v knize snadněji vyhledávat jen určitá hesla z oblasti, která je momentálně zajímá. S knihou se dá zacházet podle libosti. Mladší děti si jistě budou hesla vybírat především podle obrázků. Věřím, že encyklopedii využijí také učitelky MŠ a ZŠ třeba pro výběr básniček k různým besídkám. Ale knihu lze pochopitelně číst i systematicky.

I v této knize výborně funguje spojení autor – ilustrátor, Vaše básničky doprovodila krásnými obrázky opět Edita Plicková. Vnímáte grafickou podobu knihy jako rovnocenný doplněk obsahu, nebo byste hlavní důraz položila na texty?
Myslím si, že dětská kniha musí být vhodně ilustrovaná. Ilustrace by navíc měly brát ohledy na potřeby dětí, kterým je kniha určena. Obrázky paní Plickové jsou krásné, výstižné, „dobře čitelné“ a knize dodávají na přitažlivosti. Už proto doufám, že kniha na pultech knihkupectví nezůstane bez povšimnutí.

Co Vám psaní přináší? Je to relaxace, „vnitřní motor“, nebo něco úplně jiného?
Psaní je pro mne určitě forma aktivního odpočinku. Trochu se to dá přirovnat k pocitům luštitelů sudoku nebo křížovek. Taky musíte vynaložit určité úsilí k vyluštění křížovky nebo číselného hlavolamu, ale děláte to rádi, protože to přináší pocit vnitřního uspokojení z dobře vykonané práce.

Ve Vaší další tvorbě hodláte zůstat u dětského publika, nebo se chystáte i na jiný literární žánr a cílovou skupinu?
Jednu dobu jsem koketovala s myšlenkou napsat soubor povídek pro dospělé. Tento žánr mám také ráda, obzvláště když jsou povídky lehké, svižné, humorné a zároveň nutící k zamyšlení. Zatím mám ještě příliš mnoho nápadů a rozepsaných knih pro dětské čtenáře, ale není vyloučeno, že se někdy uberu i tímto směrem.

Na závěr můžeme čtenářům ještě prozradit, že Vaší tvorbě pro děti zdaleka není konec. Příští rok vyjde v Portálu další knížka, bude to volné pokračování Školního strašidla s názvem Školní detektiv.
Ano, v nakladatelství Portál vyjde Školní detektiv. Myslím, že tato knížka se dětem bude líbit ještě více než Školní strašidlo. Měla jsem možnost ukázky z připravované knížky přečíst dětem na besedě a reakce byly úžasné. Moc se těším, až knize vdechne duši paní ilustrátorka Markéta Vydrová.
V nakladatelství Portál se připravuje i kniha veršovaných jazykových hádanek s názvem Máš nadání na hádání? Bude obsahovat hádanky s homonymy, slovy vloženými a skrytými, s dvojicemi slov lišícími se jedním písmenem apod. Myslím, že na tuto knížku se budou těšit zejména učitelé českého jazyka na prvním stupni ZŠ.
Také v jiných nakladatelstvích je k vydání připravena řada pohádkových knížek (Trampoty kocoura Silvestra, Pojďte si hrát na lékaře, Čarodějnice Eulálie, Fánkova dobrodružství, Fánkova další dobrodružství, Kouzelná třída...) a spousta veršovaných i pohádkových leporel, takže si čtenáři jistě přijdou na své.

Více aktuálních informací o připravovaných knihách se můžete dozvědět na mých stránkách www.zuzanapospisilova.svet-stranek.cz.

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně spokojených dětských čtenářů, kterým Veršovaná encyklopedie pomůže objevovat svět.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0