Portál.cz > Aktuality > Vyrobte si přesýpací hodiny

Vyrobte si přesýpací hodiny

Autor: Petr Matějček | Datum: 7.1.2009

Jak lze vyrobit opravdu za několik minut přesýpací hodiny? Praktický návod naleznete v knize Ateliér výtvarných nápadů. Pokud budete navíc měřit čas, za který se písek v přesýpacích hodinách přesype, můžete posléze odebírat či přidávat náplň tak, až budete mít takové množství písku, které vám na přesýpacích hodinách odměří například jednu minutu.

Přesýpací hodiny

Zjednodušený model přesýpacích hodin snadno sestavíme z vyřazené sklenice od kompotu a papírového kornoutu. Sklenici můžeme ozdobit barvami na sklo nebo ji polepit hezkými obrázky. Při zdobení vynecháme na sklenici průhled pro pozorování sypajícího se písku. Kornout na špičce zastřihneme, vsadíme ho do hrdla sklenice a nasypeme do něj velmi jemný prosetý písek. Zblízka pozorujeme, jak na dně sklenice vyrůstá kopeček písku. Jak dlouho bude trvat, než všechen písek opustí kornout? Dobu přesypávání písku si změříme na hodinách a zkusíme vymyslet, jak bychom této časomíry mohli využít.

Potřebujeme:

- sklenici
-písek
-barevnou čtvrtku


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0