Portál.cz > Aktuality > Vzpomínky na bažení

Vzpomínky na bažení

Autor: MUDr. Karel Nešpor, CSc. | Datum: 1.12.2017

Přinášíme vám krátký text Karla Nešpora o tom, co je to bažení.

Jak vzniklo bažení

Craving je jedním z klíčových znaků návykových nemocí. V 90. letech 20. století jsme se jím začali soustavněji zabývat. Hledali jsme způsob, jak toto slovo přeložit do češtiny. Ptát se pacienta, jestli měl craving, by nemělo velký smysl. Asi by odpověděl, že ve městě se kráva chovat nedá. Překládat bažení jako chtění, chuť nebo touha, jsme také nepovažovali za vhodné. Je velký rozdíl mezi tím, když má někdo obyčejnou chuť a když baží po drogách nebo hazardu. Zvolili jsme proto archaické slovo praslovanského původu „bažení“. To se v moderní češtině téměř nepoužívá, je ale stále ještě srozumitelné.

Mohlo by vás zajímat: Karel Nešpor - Jak být milejší

Rozdělení způsobů, jak bažení zvládat

Vydejte se do pohody. Kudy? Řekne MUDr. Karel Nešpor

Zajímalo nás tehdy, jaké způsoby zvládání bažení používají pacienti s návykovou nemocí nejčastěji. Vytvořili jsme jednoduchý dotazník, a tak jsme získali přibližně 30 způsobů (Nešpor a Csémy, 1999). Byl to nepřehledný a nesourodý seznam, který bylo obtížné si pamatovat. Způsoby, jak zvládat bažení, bylo proto třeba roztřídit, aby se v nich odborníci a tím spíše laici dokázali orientovat. Vodítkem se nám staly znaky bažení.

Bažení bývá vyvoláno vnějším spouštěčem (např. nevhodné prostředí) nebo vnitřním spouštěčem (např. únava nebo nuda). Bažení rovněž ovlivňuje motivaci, tj. zhoršuje sebeovládání, je provázeno stresem a dočasně oslabuje schopnost se správně rozhodovat. Způsoby, bažení zvládat, jsme rozdělili podle toho, na který z uvedených znaků bažení působí především.

SkupinaPříklady
Zevní spouštěčeOdejít rizikového prostředí nebo ukončit rizikový rozhovor.
Vnitřní spouštěčeOdpočinek, je-li spouštěčem únava.
MotivaceUvědomit si rizika návykového chování a výhody abstinence.
StresUklidnit se bráničním dýchání, úsměvem, prostředím atd.
RozumUvědomit bažení a počkat, až zmizí, odvedení pozornosti atd.

Přečtěte si bestseller Karla Nešpora Kudy do pohody

Bažení, emoce a stres

Výše uvedené znaky bažení se velmi podobají charakteristikám silných emocí. Emoce jsou také vyvolány vnitřními nebo vnějšími podněty, bývají provázeny stresem, motivují k určitému jednání a zhoršují kognitivní funkce. Z toho vyplynul prakticky důležitý závěr: Stejné nebo podobné postupy lze využívat ke zvládání bažení, stresu i silných emocí. Závislý jedinec, který dokáže zmírnit např. hněv tak, že si ho uvědomí a odloží svoji reakci, bude pravděpodobně schopen tuto dovednost použít i ve vztahu k bažení a lépe ho zvládne. Naopak schopnost zvládat bažení se jistě projeví i v emoční oblasti.

Na tomto našem zjištění jsou založeny dvě úspěšné knihy, Sebeovládání a Kudy do pohody. Druhá z nich získala ocenění „Český bestseller 2016“ v kategorii „zdraví a životní styl“ a jistě si ji kupovali i lidé, kteří netrpěli návykovou nemocí. Zvládání bažení, emočních stavů nebo stresu se totiž týká naprosté většiny z nás.

Všechny knihy Karla Nešpora vydané v nakladatelství Portál najdete na našem e-shopu.


Hodnoťte a doporučte:Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0