5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > Ukázky > Nebaví mě soutěžit s ostatními matkami!

Nebaví mě soutěžit s ostatními matkami!

Autor: Eva Labusová | Datum: 21.9.2011 | Vydání: 10/2011

Také se necítíte dobře v mateřských skupinách, ve kterých se projevuje rivalita, např. při srovnávání dětí? Zamyslete se, v jaké oblasti soutěžení se cítíte být nejzranitelnější. Může vám to pomoci odhalit nepřiznanou vlastní slabinu a přinést osvobození od nutkavé potřeby v závodě úspěšných matek obstát.

Nebaví mě soutěžit s ostatními matkami!

ZUZANU, MAMINKU ROČNÍ ŽOFIE, V POSLEDNÍ DOBĚ netěší navštěvovat mateřské centrum. Ač její dcerka právě oslavila první narozeniny, dosud nechodí a ani v jiných vývojových disciplínách netrhá rekordy. V jejím žvatlání lze stěží rozlišit první slůvka, zájem o nočníček je nulový, schopnost nechat rodiče v noci vyspat taktéž. „Zkrátka ať přijde mezi matkami v centru řeč na cokoliv, snadno si z jejich řečí odvodím, že moje dítě je kapku opožděné, což si pak vysvětluju i tak, že jako máma asi za moc nestojím,“ přiznává Zuzana.

Přitom tato pohledná šestatřicetiletá inženýrka ekonomie dobře ví, že racionální opodstatnění pro podobné závěry nemá. Její Žofinka všestranně prospívá. Také dětská lékařka je spokojená. Proč tedy Zuzanu deptá, že nemá čím přispět k lepšímu v kruhu matek trumfujících se úspěchy dětí, zvláště když takovou soutěživost na vědomé úrovni odmítá?

„Skutečně je mi to protivné a nechápu, kde se to v nás matkách bere. Musíme přece tušit, jak je to trapné a zbytečné, protože většina batolat dříve či později srovná krok. Tak proč se cítím být rozhozená a marně hledám způsob, jak mateřskou soutěživost obejít?“ krčí Zuzana rameny.

S PODOBNÝM PROBLÉMEM NENÍ SAMA. Na soutěživost ve výkonnostně orientované společnosti narážíme na každém kroku. Tento osobnostní rys, který snadno sklouzne až do neurózy, pochází z touhy člověka být oceněn, uznáván, respektován. V přiměřené míře nás může motivovat k vyšší efektivitě v myšlení, práci či třeba ve sportu. Výrazně ovšem škodí, pokud se rozmáhá v situacích či prostředích, kam principiálně nepatří.

To je i případ soutěživosti mateřské, která je ze společenského i etického hlediska absurdní, protože žádoucí je uspokojivý vývoj všech malých dětí. Adekvátní je naopak pocit tzv. rozšířeného rodičovství, kdy se jako dospělí cítíme být odpovědni nejen za prosperitu vlastní ratolesti, nýbrž za prospívání nejmladší generace jako takové.

VÝZKUMY POTVRZUJÍ, ŽE SOUTĚŽIVOST A ŘEVNIVOST je v mateřských skupinách skutečně často přítomna. Jeden takový nedávno zrealizoval tým vědců při australské Edith Cowan University pod vedením psycholožky Dr. Bronwyn Harmanové. Tento výzkum navíc prozradil, že matky zdaleka nesoutěží jen v úspěšném vývoji dětí. Zdrojem vzájemného napětí mezi ženami je např. i srovnávání toho, jak dlouho kojí či hubnou po porodu, jak umějí vařit a zvládají domácnost nebo s jakým úspěchem se jim daří vracet po mateřské dovolené opět do práce.

Dr. Harmanová k tomu říká: „Mnohé matky jsou dnes posedlé perfekcionismem. Stále se s někým poměřují a nezřídka se stávají svými vlastními štvanci. V pozadí bývá touha dodat si chybějící sebevědomí, resp. opatřit si svépomocí uznání, které nepřichází odnikud zvenčí.

Nejrychlejší způsob, jak sebe samu povýšit, pak bývá snížit jinou ženu.“

Tak se krásným ženám vyčítá, že jsou hloupé, chytrým, že jsou podivínské, bohaté jsou snobské, a ty, které chodí do práce, ač mají malé dítě, jsou automaticky označovány jako krkavčí matky. „Bývá podnětné si uvědomit, že podobné naše posuzování spolehlivě prozrazuje naše nejvnitřnější komplexy a strachy. Negativní poměřování druhých a speciální vypichování jejich nedostatků nám odhaluje, s čím ve skutečnosti samy bojujeme a kde si nejsme jisté v kramflecích. Pokud nás na ostatních matkách něco vysloveně dráždí, bývá to pootevřené okno k našim vlastním slabinám,“ upozorňuje psycholožka.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu  Děti a my č. 10/2011 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola