5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Děti a my

10/2011

Děti a my 10/2011

Eva Jedelská, 21.9.2011

Téma říjnového čísla se tentokrát věnuje šátkování, tedy nošení malých dětí v šátku. Kočárek nebo šátek? Proč je lepší děti nosit, jak to prospívá jejich duševnímu zdraví, jak to dělají ve světě a vůbec jak na to? Je těhotenství přirozený stav, nebo nemoc? Proč musejí těhotné ženy absolvovat tolik „standardních“ vyšetření a je to správné? Na tyto otázky v rubrice těhotenství a porod odpovídají ženský lékař Vít Unzeitig a porodní asistentka Ivana Königsmarková. Také špatně snášíte, když se hovor mezi maminkami stočí na to, jak jsou jejich děti úžasné ve srovnání s jinými? Řevnivost mezi matkami přitom často svědčí o tom, jak jsou ve své mateřské roli nejisté. O soutěživosti a o tom, jak se s ní dá pracovat je článek Nebaví mě soutěžit s ostatními matkami! Náhradní rodinná péče je pro děti, které z nějakého důvodu nemohou žít ve vlastní rodině, velmi důležitá. A to zejména pro ty nejmenší. Řešením může být raná pěstounská péče. Každé dítě by mělo sníst kolečko hnoje, pak bude zdravé jako řepa, říká se s nadsázkou. Jak jdou špína a zdraví dohromady, která špína je “čistá” a která “nečistá”? Na tyto otázky odpovídá článek Kolik špíny je třeba ke zdraví?

Celý článek

Děti a my 10/2011

Kolik špíny je třeba ke zdraví?

Kateřina Šťastná, 21.9.2011

Na jedné straně všude slyšíme, jak je důležité chránit děti před „nemocemi špinavých rukou“ a dodržovat hygienu. Na druhé existuje hypotéza, podle níž jsou přehnaně chráněné děti vystaveny výrazně vyššímu riziku alergií. Kolik „špíny“ tedy děti potřebují?

Celý článek

Kolik špíny je třeba ke zdraví?

Co je raná pěstounská péče?

Helena Chvátalová, 21.9.2011

Náhradní rodinná péče je pro děti, které z nějakého důvodu nemohou žít ve vlastní rodině, velmi důležitá. Přesto je v naší republice pořád mnoho dětí v ústavní výchově. Rozvoj a podpora náhradní rodinné péče je i jedním z cílů připravované novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí – doufejme tedy, že se v tomto směru blýská na lepší časy. Úplnou novinkou je u nás tzv. raná pěstounská péče.

Celý článek

Co je raná pěstounská péče?

Nebaví mě soutěžit s ostatními matkami!

Eva Labusová, 21.9.2011

Také se necítíte dobře v mateřských skupinách, ve kterých se projevuje rivalita, např. při srovnávání dětí? Zamyslete se, v jaké oblasti soutěžení se cítíte být nejzranitelnější. Může vám to pomoci odhalit nepřiznanou vlastní slabinu a přinést osvobození od nutkavé potřeby v závodě úspěšných matek obstát.

Celý článek

Nebaví mě soutěžit s ostatními matkami!

Těhotná, nebo nemocná?

Gabriela Bachárová, 21.9.2011

Gynekologická ambulance je místo, kam těhotné ženy v naší zemi chodí často. Na kontroly a vyšetření se některé v čase mezi početím a porodem dostaví třeba až patnáctkrát. Je to tak dobře, nebo vysoký počet prohlídek škodí? Co si o tom myslí respektovaní odborníci? Odpovídají ženský lékař Vít Unzeitig a soukromá porodní asistentka Ivana Königsmarková:

Celý článek

Těhotná, nebo nemocná?

Bez kočárku bos... Děti v šátcích vzbuzují emoce

Pavla Koucká, 21.9.2011

Nošené děti méně pláčou a fyzicky dobře prospívají. Psychologové nošení doporučují. Přesto nosí jen menšina rodičů, a často jsou okolím odsuzováni. Proč? Otázka je zajímavá i z toho hlediska, že kočárky ovládly scénu teprve nedávno. Tisíckrát delší období v naší historii patřilo dítě do šátku.

Celý článek

Bez kočárku bos... Děti v šátcích vzbuzují emoce

Citová ordinace Jeronýma Klimeše

Jeroným Klimeš, 21.9.2010

partner a my

Celý článek

Kolik špíny je třeba ke zdraví?

Kateřina Šťastná, 21.9.2010

Na jedné straně všude slyšíme, jak je důležité chránit děti před „nemocemi špinavých rukou“ a dodržovat hygienu. Na druhé existuje hypotéza, podle níž jsou přehnaně chráněné děti vystaveny výrazně vyššímu riziku alergií. Kolik „špíny“ tedy děti potřebují? zdravotní diář

Celý článek

Jak je to s lepkem?

Vít Syrový, 21.9.2010

jídlo a my

Celý článek

Dětské jednorázové pleny: Kam s nimi?

Hana Kloubová, 21.9.2010

Důsledně třídící hospodyně brzy zjišťuje, že nakonec nejsnazší odpad je ten organický. Tedy takový, který se dá kompostovat. Příroda si s ním bez velké pomoci poradí a znovu ho zapojí do cyklu života. Zbytky potravin, slupky, skořápky, pytlíčky od čaje, lógr z turka… Dají se mezi kompostovatelný odpad zahrnout i dětské jednorázové pleny?

Celý článek

poradna pediatra

21.9.2010

Na dotazy odpovídá dětská lékařka MUDr. Miroslava Kuglerová z pediatrické ambulance v Libčicích nad Vltavou

Celý článek

Když jdou dvojčata do školy

Klára Vítková Rulíková, 21.9.2010

Počet narozených dvojčat stoupá. Ještě před dvaceti lety byla ve třídě raritou, nyní se již téměř každý učitel ve své praxi setkal s několika páry dvojčat (někdy i s více páry v jedné třídě). Dvojčata a vícerčata tvoří velkou skupinu, která vzbuzuje pozornost. Přesto jsou jejich potřeby často ignorovány.

Celý článek

Zkuste prožít rok „jinak“!

21.9.2010

Strávit rok prací pro neziskovou organizaci podle svého výběru, získat nové zkušenosti a obohatit svůj život nevýdělečnou, ale uspokojující činností – přitom ale nemuset slevovat ze svého životního standardu. Zdá se vám to jako sen? Grantový program „Rok jinak“ umožňuje takový sen uskutečnit. Neziskovkám přináší možnost získat do svých řad profesionála, kterého by si jinak nemohly dovolit. Odborníkům zase příležitost změnit pole působnosti a využít své znalosti a zkušenosti pro společensky prospěšné aktivity. Plat ve stejné výši, jako měli doposud, jim hradí Nadace Vodafone. „Rok jinak“ je českou variantou globálního programu Vodafone Foundation „World of Difference“, který úspěšně funguje ve 20 zemích po celém světě. Na podzim 2011 startuje již čtvrtý ročník programu. Více informací na www.nadacevodafone.cz, uzávěrka žádostí 30. září.

Celý článek

Život s Prader-Williho syndromem

Marie Těthalová, 21.9.2010

Když se narodili, byli vinou sníženého svalového napětí jako hadrové panenky. A protože mají opravdu velkou chuť k jídlu, hrozí jim těžká obezita. Ale díky cvičení a důslednému režimu se Matyášovi i Monice i přes těžké vrozené onemocnění daří dobře.

Celý článek

1 2 3 
6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola