5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Děti a my

11/2011

Individuální výchovný plán: Nic nového pod sluncem

Hana Zahradníčková, 19.10.2011

Jak se nový projekt testuje na běžné základní škole? Zeptali jsme se Martiny Thumsové, ředitelky základní školy v Mendelově ulici na pražském Jižním městě.

Celý článek

Smysluplná pomoc a splněné naděje

19.10.2011

Tak by se dalo označit motto práce Centra naděje a pomoci, organizace, která působí v oblasti rodičovství, mateřství. Zájemce učí, jak v úctě a vzájemném respektu využívat vědomí plodnosti. Díky symptotermální metodě přirozeného plánování rodičovství se manželé mohou spolehlivě početí vyhnout, pokud nejsou pro příchod dítěte zatím připraveni. Těm, kteří touží po miminku, je nabízena cesta bez škodlivých zásahů. V centru dále poskytujeme odborné sociální poradenství i pro ty, kteří se v souvislosti s rodičovstvím ocitli v těžké sociální situaci. Centrum nabízí širokou paletu programů pro děvčata hledající svou ženskou identitu, pro nastávající rodiče a cvičení pro těhotné. Ženám po porodu je poskytováno laktační poradenství. Maminky s dětmi se v centru scházejí na různých cvičeních. Podporu a pomoc zde naleznou rodiče, kteří očekávají příchod dvoj- a trojčátek. V rámci dalších programů mohou nalézt motivaci snoubenci, kteří se rozhodli pro společnou cestu životem, rodiče se dozví, jak se svými dětmi hovořit o sexualitě. V současné době se Centrum aktivně věnuje vzdělávání zdravotníků, kterým ukazuje jiný pohled na lidskou plodnost a na celý systém péče o matku a dítě, podporuje je v myšlence, že každý člověk musí převzít plnou zodpovědnost za své zdraví. Kromě poradenství a programů centrum zajišťuje také péči praktického lékaře, internisty a gynekologa. Činnost brněnského Centra naděje a pomoci je za všech okolností vedena myšlenkou úcty k životu a k rodině, vzájemného respektu a naslouchání. Pokud vás cokoliv ze široké nabídky zaujalo, podrobné informace o centru naleznete na www.cenap.cz

Celý článek

Děti s Williamsovým syndromem bývají muzikální

Marie Těthalová, 19.10.2011

Mají srdeční vadu a řadu dalších zdravotních problémů, ale také to bývají zapálení hudebníci. Většina z nich potřebuje celoživotní podporu, zároveň však lidé s Williamsovým syndromem mohou dělat mnoho věcí jako jejich zdraví vrstevníci.

Celý článek

Mlha přede mnou, mlha za mnou…

Radka Rubešová, Veronika Kirchnerová, 19.10.2011

Říká se „mlha jako mlíko“, proč by tedy mléko nemohlo být jako mlha? Přinášíme vám pár nápadů, jak mlékem potěšit i jiné smysly než ty chuťové…

Celý článek

Cohousing: Vědomě budované sousedství

Honza Koháček, 19.10.2011

Jinde ve světě oblíbená forma komunitního bydlení, kdy se soukromí vlastního bytu či domu setkává se společnými prostory a úzký kruh rodiny s širším kruhem přátel, je v Čechách stále téměř neznámý. Přesto se i u nás najdou lidé, kteří chtějí svůj život prožít ve společenství, sdílet mnohé ze svých radostí a strastí, podílet se na nákladech a společně realizovat plány, jichž by šlo jednotlivě jen těžko dosáhnout. Význam slova komunita je v naší společnosti povětšinou stále vnímán s posunutým významem, a tedy jinak než v zemích bez komunistické minulosti. V dobách, kdy všichni byli soudruzi a téměř vše bylo v socialistickém spoluvlastnictví, se tento výraz uplatňoval nanejvýš pro terapeutické či náboženské aktivity a společné vlastnictví bylo vnímáno jako „spravované a vytěžované někým jiným“. Oprostíme-li se však od nedůvěry, kterou v mnohých zanechala doba naštěstí už minulá, zjistíme, že život v komunitě může zahrnovat i velmi uspokojující a naplněnou každodennost. Ve společenství, které popisuji, nepanuje společná ekonomika. Každý hospodaří se svým majetkem a disponuje svou „jednotkou“, tedy bytem či domem. Společné prostory a majetek každý vlastní svým podílem a o jejich užívání se rozhoduje společně. Likvidita takového majetku bývá v zaběhlých cohousincích velice dobrá, a obvykle existuje čekací listina zájemců o vstup do rozběhlého projektu. Z těch pak společenství vybírá, kdo se ke skupině přidá, pokud se některý stávající člen rozhodne odejít a svou jednotku a podíl prodat. JAK KONKRÉTNÍ PROJEKT VYPADÁ a co vše v něm lze nalézt, záleží na tom, na čem se dohodnou jeho obyvatelé. Pár charakteristických znaků je však obvyklých: Místo je většinou voleno na kraji města či obce, aby byla snadno dostupná sociální infrastruktura a aby to nebylo daleko do přírody. Centrem každého cohousingu je společný dům, kde mívají obyvatelé prostor pro aktivity, které chtějí prožívat společně. Běžným vybavením takového domu je herna pro děti či sportovní zázemí. Součástí mohou být i pracovny, dílny, prádelny či pokoje pro hosty. Další ze znaků cohousingového projektu bývá parkoviště, obvykle na kraji pozemku, aby obytná zóna byla tichá a bezpečná. Někteří řidiči nepotřebují auto tak často, aby museli mít své vlastní, tak se dohodnou s dalšími na autě společném. V takovém prostředí nepřekvapí, že lidé sdílejí i nářadí, přístroje a techniku. Snižují tím své individuální náklady při zachování nebo zvýšení svého osobního komfortu. Přínos a úspory cohousingu v ekonomické oblasti jsou tedy snadno spočitatelné.

Celý článek

Pošta

19.10.2011

Pište nám!

Celý článek

Generace 30+ nemá pro rodičovství dost sebevědomí

Jana Potužníková, 19.10.2011

Mít děti před třicítkou se dnes nenosí. Je tu přece kariéra, osobní svoboda, možnost užívat si bez ohledu na rodinu. A tak přibývá těch, kteří si dítě pořizují až kolem čtyřicítky nebo také vůbec ne. Proč se dnešní třicátníci obávají rodičovství? Přinášíme osobité názory internistky, homeopatky a systemické psychoterapeutky MUDr. Kateřiny Cajthamlové, kterou zpovídala v problému zasvěcená „váhavá třicátnice“ Jana Potužníková.

Celý článek

Antikoncepce a hloubka našich vztahů

Irma Krylová, 19.10.2011

Sexualita je záležitostí velmi intimní. Nesnadno se o ní hovoří, a to někdy i mezi „zúčastněnými“. Tak např. mnoho párů nehovoří o způsobu kontracepce. Je to veliká škoda. Volba antikoncepční metody přináší cenné náměty k přemýšlení a hodně vypovídá o kvalitě partnerského vztahu.

Celý článek

Najít domov v opuštěné nemocnici?

Eva Labusová, 19.10.2011

Cohousing je v České republice v batolecím věku, první zmínky o něm se objevily v roce 2008. Tudíž nepřekvapí, že zatím u nás bylo registrováno jen několik pokusů. Žádný projekt se také dosud nestabilizoval natolik, aby ho bylo možno označit za skutečně domestikovaný. A tak je snad na místě na příkladech připomenout, jak se cohousing rodil v zahraničí.

Celý článek

 1 2 3 
6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola