5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Děti a my

12/2011

Tvářičky vašich dětí

16.11.2011

Rádi fotografujete? Daří se vám pěkné snímky vašich dětí? Ukažte je i ostatním rodičům! Několik povedených fotografií každý měsíc otiskneme a jednu vylosovanou odměníme dárkem.

Celý článek

Ouva Tači aneb Skafocefalie očima a srdcem vyděšené matky

~ Renáta Šťastná, 16.11.2011

Ouva Tači není žádné japonské zaklínadlo, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale hrdina našeho příběhu Ondra Šťastný, dnes devítiletý kluk, který tak v batolecím věku komolil své jméno. Ondra patří ke statisticky vzácným případům dětí, které se narodí s již srostlými lebečními švy. Jeho příběh má šťastný konec, nomen omen, a Ondrova maminka se jím rozhodla oslovit a povzbudit rodiče podobně postižených dětí. Skafocefalie (z řečtiny doslova „loďkovitá hlava“) je jednoduše řečeno jednou z možných podob předčasného srůstu švů na lebce. V tomto případě švu šípového. Předčasné srůsty lebečních švů jsou všeobecně považovány za rizikový faktor zhoršující funkce centrální nervové soustavy, krevního zásobení mozku, ale i sociální adaptace dětí. K operativnímu zákroku dochází nejen z kosmetických důvodů, ale hlavně jako prevence poškození mozku zvýšeným nitrolebním tlakem, který vzniká, pokud v hlavě není volný prostor, mozkovna má omezenou kapacitu, a mozek nemá takové prostorové pohodlí, jaké by měl mít. Byla a je předmětem dlouhodobého zájmu antropologického oddělení Pediatrické kliniky v Motole, které je jedno z mála pracovišť v České republice, zaměřených na poruchy tělesného růstu, včetně patologického růstu dětské hlavy. Výskyt skafocefalie je častější u chlapců než u dívek. Může se dědit jako dominantní onemocnění, ale 72 % tvoří případy nejednoznačné podstaty.

Celý článek

Adventní tvoření

Radka Rubešová, Veronika Kirchnerová, 16.11.2011

„Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívejme, přátelé.“ Zpívejme, navštěvujme se a chvíle nad kávou, kakaem, punčem nebo čajem s medem využijme tvůrčím způsobem, třeba výrobou originálních vánočních přáníček a dárkových papírů. Ušetříte čas, nervy, peníze, o dobrém pocitu z výsledného díla nemluvě.

Celý článek

Být dobrou macechou

~ Hana Kloubová, 16.11.2011

Macechy známe jako veskrze negativní pohádkové bytosti, nebo jako novou naději pro děti s bolavým srdcem. Černá a bílá. Ještě je spousta barev mezi tím. Podívejme se na to z pozice konkrétní ženy, pro kterou bylo macešství především lekcí v jejím osobním rozvoji.

Celý článek

VÁŽENÉ ČTENÁŘKY, VÁŽENÍ ČTENÁŘI,

Eva Labusová, 16.11.2011

vánoční čas a konec roku může vést k soukromým bilancím. Nebývají snadné: Žijeme život, jaký opravdu chceme žít? Nepodřizujeme se okolnostem, ač nás tíží a brání nám v autentickém projevu? Je pro nás důležitý někdy téměř neslyšný, přesto však naléhavý hlas z vlastního nitra, volající po jiných hodnotách a postojích, než jsou ty dnes klíčové pro zviditelnění a tzv. úspěch? Dokážeme svou, pojednou neuspokojivě vnímanou cestu změnit, i když taková změna přináší překážky, nejistotu, bolest? Vnější prosperita neodstraňuje pochybnosti, které přicházejí ve chvílích samoty a ztišení, kdy sami sobě odpovídáme na otázku, co je pro nás skutečně na prvním místě: Přizpůsobení se a zabezpečení, nebo svoboda? Konkurenceschopnost, nebo spolupráce? Zdánlivě o tolik snazší individualismus, popřípadě lhostejnost, nebo snaha o podpůrné mezilidské vztahy? Každý podle svých sil a svědomí naplňujeme své vize a cíle. Někdy se to daří více, jindy méně. Děláme i chyby, z nichž se ale můžeme poučit. A budoucnost naštěstí vždy znamená naději, jsme-li připraveni pracovat, odpouštět, narovnávat a s vděčností přijímat nové výzvy. Náš život je naše poselství. Vážené čtenářky, vážení čtenáři, loučím se s Vámi, bylo mi radostí se s Vámi po celý letošní rok sdílet. Od ledna povede tento časopis nová šéfredaktorka, paní Kateřina Rodná. S přáním pokojných svátků a naplněných příštích dnů

Celý článek

Pište nám!

16.11.2011

pošta

Celý článek

Hlavní úkol dnešních rodičů?

Martina Klapalová,, 16.11.2011

Nabídnout dětem živé vztahy a dávat do souvislostí informace

Celý článek

Co nám děti dávají a co nám berou?

~ Eva Labusová, 16.11.2011

Život před a život po. Tak vnímáme příchod prvního miminka a změnu mezi bezdětností a rodičovstvím. Jde o rozdíl zásadní. Stejně jako se rodí dítě, rodí se i nová identita jeho rodičů.

Celý článek

 1 2 3 
6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola