5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Děti a my

2/2012

Bez prarodičů to není ono

Lucie Suchochlebová Ryntová, 25.1.2012

Prázdniny u babičky s dědou, výlety, společné zážitky? Nebo jen povinná návštěva jednou za čas? Vztahy mezi prarodiči a vnoučaty mohou být různé. Když se povedou, obohacují všechny generace.

Celý článek

Bez prarodičů to není ono

Máte rádi plyšáky? Možná jim odzvonilo…

red, 25.1.2012

Nejen sliz, hnusáci a příšery z jiných rozměrů a planet okupují hračkářství a pokojíčky většiny dětí. Teď se k nim přidávají i hnusná látková stvoření: ugly dolls.

Celý článek

Máte rádi plyšáky? Možná jim odzvonilo…

Příliš staří na dítě?

Anna Mészárosová, 25.1.2012

Porodit dítě dlouho po třicítce a mnohdy až před čtyřicátými narozeninami není u nás v současnosti nic neobvyklého. Některé ženy odkládají mateřství co nejdéle, nouze není ani o tatínky po padesátce. Většina lidí ví, že těhotenství starších žen je spojeno s riziky, ale jaká rizika to vlastně jsou? A co starší otcové?

Celý článek

Příliš staří na dítě?

Nemá smysl usilovat o vztah bez hádek

Marie Těthalová, 25.1.2012

Partnerství je proměnlivé, a když si na začátku něco „namyslíme“, nemůžeme počítat s tím, že to tak bude pořád. A „žili spolu šťastně až do smrti“ platí jen v pohádkách, nebo tehdy, když na tom od začátku pracujeme. O proměnách našich vztahů i o vzájemné důvěře, která je potřeba k tomu, aby rodina vydržela, jsem si povídala s psychoterapeutkou Olgou Kunertovou.

Celý článek

Nemá smysl usilovat o vztah bez hádek

Není vaše dítě závislé?

Marie Nováková, 25.1.2012

Běží ze školy. Jde rovnou domů. Zapíná televizi. Seriál už začal! Hltá děj. Hlavní postava je on, muž jeho snů. Vidí se v něm. Ztotožňuje se s ním. Chce být jako on, v dobrém i zlém …

Celý článek

Není vaše dítě závislé?

Děti a my 2/2012

Hana Zahradníčková, 25.1.2012

Alkohol, drogy, hrací automaty to jsou známé druhy závislostí, ale je tu také televize a počítač se svými virtuálními světy a novodobé závislosti se nevyhýbají ani dětem. Není zrovna vaše dítě závislé? Jak takovou závislost rozpoznat, jak ji řešit, jak jim předcházet? To jsou otázky, na které se snaží odpovědět téma únorového čísla Děti a my. „Žili spolu šťastně až do smrti“ platí jen v pohádkách, ale nemusí to znamenat nutně jen špatné věci. Vztah je proměnlivý a je třeba na něm a na sobě neustále pracovat. O proměnách vztahů a o vzájemné důvěře, které je třeba k tomu, aby rodina vydržela pohromadě je rozhovor s psychoterapeutkou Olgou Kunertovou, podle které nemá smysl usilovat o vztah bez hádek. Máte pocit, že jste příliš staří na dítě? Většina lidí ví, že těhotenství starších žen je spojeno s riziky, ale jaká rizika to vlastně jsou? A co starší otcové? Máte rádi plyšáky? Možná jim odzvonilo… Lepáci hnusáci, Littlest pet shop to jsou přání, která se dnes objevují v dopisech Ježíškovi daleko spíš než houpací koník nebo panenka s oblečky. V čem je přitažlivost všech těch v zásadě odpudivých potvor a co místo nich dětem nabídnout, aby si nepřipadaly o něco ochuzené? Dopřejte dětem svůj čas a hrajte si s nimi. Vy, rodiče, ale také babičky a dědečkové, protože bez prarodičů to není ono. Vztahy mezi prarodiči a vnoučaty se různí, od každodenního kontaktu po krátké návštěvy jednou za čas, pokud se ale povedou, obohacují všechny generace.

Celý článek

Děti a my 2/2012

Předplaťte si Děti a my a získejte dárek!

25.1.2012

Chcete-li dostávat náš časopis pohodlně každý měsíc do poštovní schránky, zajistěte si jeho předplatné. Za jedenáct čísel (v létě vychází prázdninové dvojčíslo) od 1. 1. 2012 zaplatíte 480 Kč.

Prvních deset předplatitelů, kteří uhradí předplatné do konce února, získá hodnotnou hru od společnosti Albi v ceně až 400 Kč!

Celý článek

Předplaťte si Děti a my a získejte dárek!

poradna dětského psychologa

25.1.2012

Na vaše dotazy odpovídá psycholog Pavel Kšajt, Pedagogicko-psychologická poradna v Praze 6

Celý článek

Perličky vašich dětí

25.1.2012

Batman a Betlém

Celý článek

Bez prarodičů to není ono

Lucie Suchochlebová Ryntová, 25.1.2012

Prázdniny u babičky s dědou, výlety, společné zážitky? Nebo jen povinná návštěva jednou za čas? Vztahy mezi prarodiči a vnoučaty mohou být různé. Když se povedou, obohacují všechny generace.

Celý článek

Prarodičovství jako konstelace radosti

25.1.2012

Být babičkou nebo dědečkem je životní role, na kterou naši rodiče dnes zpravidla čekají stále déle, a s vnoučaty si ji o to více užívají. Může se stát netušeným zdrojem pozitivní energie celé rodiny.

Celý článek

Citová ordinace Tomáše Nováka

~ Tomáš Novák, 25.1.2012

Na vaše dotazy odpovídá známý psycholog a manželský poradce Tomáš Novák.

Celý článek

Mami, mně je špatně!

Kateřina Rodná, 25.1.2012

Čeká vás cesta na hory? Možná takovou větu zaslechnete v autě i vy. Některým dětem se dělá špatně s železnou pravidelností, takže cestování se pro ně a pro jejich rodiče stává bez přehánění noční můrou.

Celý článek

Domácí, nebo biojídlo?

~ Hana Kloubová, 25.1.2012

Celý článek

Zdravotní diář

25.1.2012

Jeden grapefruit denně stačí

Celý článek

Jak je to s margariny

Vít Syrový, 25.1.2012

jídlo a my

Celý článek

poradna pediatra

25.1.2012

Na dotazy odpovídá dětská lékařka MUDr. Miroslava Kuglerová z pediatrické ambulance v Libčicích nad Vltavou

Celý článek

Učení dětí není výrobní proces

Pavel Kraemer, Peter Živý a Regina Kejdová, 25.1.2012

Myslíte si, že slabým žákům ve škole je třeba přitáhnout otěže? Pär Ahlbom, zakladatel intuitivní pedagogiky, švédský učitel a hudebník tvrdí pravý opak: jen svobodné a spokojené děti se mohou něco naučit.

Celý článek

Škodí žákům převaha učitelek na školách?

~ Jindřich Urban, 25.1.2012

Kdo nese zodpovědnost za rozdílný školní úspěch žáků a žákyň? Dívky mají nad chlapci vrch, na základních i středních školách. V takřka všech zemích EU začíná vysokoškolské studium více žen než mužů. I v tomto segmentu vzdělávání jsou ženy silnějším elementem. Podle údajů německého statistického úřadu opustila takřka třetina dívek střední školu s maturitou, zatímco u mužů to byla jen zhruba jedna čtvrtina.

Celý článek

Opuštěné děti potřebují náhradní rodiče

25.1.2012

„Pěstounské rodiny, to je paprsek láskyplné naděje,“ říká herečka Naďa Konvalinková, patronka nadačního fondu a občanského sdružení Rozum a Cit, který již patnáct let díky štědrým dárcům pomáhá náhradním rodinám budovat a zařizovat pro přijaté děti pokojíčky, někdy bezbariérová bydlení, financuje jejich volnočasové a vzdělávací aktivity, pořizuje zdravotní, výukové pomůcky a pro nadané děti hudební nástroje. Náhradním rodinám nabízí podporu, která vede k porozumění chování a potřeb dětí a k získávání praktických informací o tom, jak řešit jednotlivé problémy spojené s výchovou. Usiluje o zlepšení situace dětí vyrůstajících v náhradních rodinách prostřednictvím vzdělávání, odborného poradenství a terapeutické podpory celé náhradní rodiny. Rozum a Cit se snaží prosazovat a podporovat náhradní rodinnou péči jako alternativu k péči ústavní. Je prokázáno, že pro zdravý vývoj malých dětí je zásadní vztah – pevné citové pouto a vše, co k tomu náleží – dotýkání, chování, uklidňující oční kontakt, chlácholení – prostě vše, co poskytujeme dětem v rodinné péči. Další i specifi cké potřeby dětí lze naplnit, pokud má pečující rodina podporu zdravotnických zařízení a dalších odborníků. Připravovaná právní úprava by měla v průběhu tohoto roku zavést nové formy náhradní rodinné péče, zejména pěstounskou péči na přechodnou dobu. To umožní umístit do rodinné péče mnoho dětí, které dnes musí trávit měsíce i léta v ústavu. Všichni pěstouni budou mít vyšší finanční ohodnocení, ale zejména podporu odborných služeb. K funkčnímu modelu, který optimálně naplní potřeby ohrožených dětí, je ještě dlouhá cesta, ale nutné systémové změny jsou již nastartovány. Je teď na nás všech, kdo se na tomto systému nějakým způsobem podílíme, abychom potřebné změny uvedli do života. Více na www.rozumacit.cz a www.odsouzeni.cz.

Celý článek

1 2 3 
6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola