5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Děti a my

12/2012

Vážení čtenáři,

redakce, 31.12.2012

Portál, s.r.o. ukončil v prosinci 2012 vydávání časopisu Děti a my.

Celý článek

Děti a my 12/2012

Hana Zahradníčková, 21.12.2012

Aby děti netrpěly, potřebují, aby byl alespoň jeden rodič citlivý, a jeden silný. Aby se však cítily opravdu dobře, potřebují oba rodiče citlivé a silné. Tak by mohlo znít shrnutí prosincového tématu časopisu Děti a my. V článku s názvem Silná nebo citlivá? Matky mezi dvěma mlýnskými kameny se samozřejmě dozvíte daleko víc. Vzpomínáte na těhotenství se smíšenými pocity? Chvíli vám patřil svět, chvíli jste byla schoulená do sebe a bála se toho, co přijde? Výkyvy nálady v těhotenství jsou docela normální. Důležité je aby vám ty emoce jako na houpačce nepřerostly přes hlavu. To je moje tajemství! Možná jste tuto odpověď od svého potomka už slyšeli. Nebo jste narazili na zavřené dveře pokojíčku s cedulkou „Vstup zakázán!“. Je to nová etapa v emancipaci dítěte od rodiny a velmi záleží na tom, jak s takovým tajemstvím naložíme. Přinejmenším to významně ovlivní náš vztah s dítětem. Nekřič, vždyť tě slyším! Jedna z nejčastějších vět, kterou rodiče používají. Dnešní děti žijí obklopené decibely. Jednak je bezděky vytváří, čímž ničí nás rodiče, jednak jsou jejich obětmi. Víte, že vyrůstání v hlučné domácnosti může zbrzdit vývoj dítěte? Dopřejte si v kruhu rodinném občas luxus úplného ticha. Přemýšlíte, kam se vypravit na hory? A co takhle zimu úplně obejít. Takovou variantu zvolil Martin Jelínek se svou družkou a osmnáctiměsíční Haničkou. S batoletem k protinožcům? Proč ne! Říká o jejich měsíční anabázi a kromě líčení rodinné a přírodní idyly přináší i praktické rady pro cestování s malými dětmi do vzdálených krajů.

Celý článek

Děti a my 12/2012

poradna dětského psychologa

21.12.2012

Na vaše dotazy odpovídá psycholog Pavel Kšajt, Pedagogicko-psychologická poradna v Praze 6

Celý článek

Vánoce a dárky v proměnách doby

Kateřina Rodná, 21.12.2012

Možná máte plnou hlavu starostí se sháněním dárků pod stromeček. Není na škodu si ale připomenout, že ne vždy byly závěje vánočních dárků úplně samozřejmou záležitostí a zavzpomínat na to, co jsme kdysi jako děti pod stromečkem nacházeli my nebo naši rodiče.

Celý článek

Citová ordinace Tomáše Nováka

Tomáš Novák, 21.12.2012

partner a my

Celý článek

Nekřič, vždyť tě slyším

Hana Zahradníčková, 21.12.2012

Hluk aneb děti jako „psychoznečisťovatelé“

Celý článek

poradna pediatra

21.12.2012

Na dotazy odpovídá dětská lékařka MUDr. Miroslava Kuglerová z pediatrické ambulance v Libčicích nad Vltavou

Celý článek

Zánět slepého střeva v těhotenství

21.12.2012

* Jak častý je zánět slepého střeva u těhotných žen?

Celý článek

zdravotní diář

21.12.2012

Zima - zloděj vitamínu D

Celý článek

Co jíst o Vánocích?

Vít Syrový, 21.12.2012

jídlo a my

Celý článek

Náhradní rodinná péče pohledem laika

Petr Vacek, 21.12.2012

Novela zákona o náhradní rodinné péči byla nakonec přece jen schválena. Některé otázky však zůstávají stále otevřené.

Celý článek

Adoptované děti jsou prý robustnější

21.12.2012

Děti, které vyrůstají v péči adoptivních rodičů, mají určitě obtížnější start do života než většina ostatních. Přesto se dokážou dobře sžít se svým novým sociálním prostředím, jak dokazuje nová studie univerzity v Barceloně. Tamní odborníci vyzpovídali adoptivní rodiče dvaapadesáti dětí ve věku mezi šesti a jedenácti lety, které žily ve své nové rodině nejméně rok. Děti nebyly rodilí Španělé - protože ve Španělsku jsou daleko obvyklejší adopce ze vzdálenějších zemí, pocházely z Číny, Nepálu, Bulharska, Ruska, Ukrajiny, Kolumbie, Guatemaly, Haiti, Peru a Etiopie. To, co se o dětech psychologové dozvěděli, porovnali s údaji o 44 dětech, žijících s vlastními rodiči. A s jakým výsledkem? Ukázalo se, že adoptované a neadoptované děti se prakticky neliší v tom, jak se psychicky a sociálně přizpůsobují. Pouze adoptovaní chlapci se trochu obtížněji přizpůsobovali svému novému prostředí. Holčičky ale žádné viditelné problémy neměly. Přesto se ale děti v něčem liší, a to překvapivým způsobem. Adoptované děti totiž mají menší sklony k somatizaci, tzn. nepřenášejí svá případná trápení a problémy na tělo. Proto mají tyto děti méně zdravotních obtíží, způsobených třeba nezpracovanou úzkostí nebo konfliktem. Děti z východní Evropy, z Ruska, Bulharska nebo Ukrajiny mají navíc ve srovnání s ostatními adoptovanými dětmi víc problémů s adaptací. Příčinou může být údajně závislost jejich biologických matek na cigaretách a alkoholu během těhotenství.

Celý článek

Syn mi chybí každý den

21.12.2012

seriál Můj příběh

Celý článek

Nejsem vdaná a čekám dítě: na co mám nárok?

JUDr. Lucie Hrdá, 21.12.2012

I když těhotenství by mělo být pro ženu krásným a bezstarostným obdobím, někdy zůstává budoucí maminka na všechno sama. I když ji otec dítěte podporovat nechce, má žena možnost se bránit.

Celý článek

„Divokým dětem“ pomáhá počítač

Eva Bazínková, Miroslav Novotný, 21.12.2012

Stále více dětí odchází z ordinace dětského psychologa s diagnózou hyperaktivita. Pomoci těmto nesoustředěným dětem může i nová metoda tréninku paměti.

Celý článek

Rodinný magazín na internetu

21.12.2012

V říjnu se na internetu objevil nový rodinný magazín, jenž se podle svého motta obrací na lidi „s kritickým myšlením a otevřeným srdcem“. Snahou tvůrců - mimo jiné někdejší zakladatelky a šéfredaktorky časopisu Aperio, Evy Labusové - je přínášet aktuální, opomíjená i kontroverzní témata a informace z České republiky i ze zahraničí. Pilotní číslo magazínu je již nyní k mání na stránkách www.mojechytredite.cz.

Celý článek

1 2 3 
6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola