5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Děti a my

12/2012

S batoletem k protinožcům? Proč ne!

Martin Jelínek, 21.12.2012

Většinou touto dobou rodiče váhají, zda se s batoletem vydat na hory. Zima, složité oblékání. Martin Jelínek s Kamilou Strachoňovou, osmnáctiměsíční Haničkou a dalším, „černým pasažérem“ v maminčině břiše (dnes tříměsíční Agátkou) zimu obešli směrem jižním. Jejich anabáze může být inspirací a osmělením pro ty, kdo váhají, zda se s potomkem vypravit daleko za oceán.

Celý článek

Ten pravý ořechový vánoční čas

Veronika Kirchnerová, Radka Rubešová, 21.12.2012

Za starých časů, kdy se ještě nevyráběly čokoládové figurky a nepekla spousta druhů vánočního cukroví, patřily ořechy spolu s jablíčky k důležitým atributům Vánoc. Ořechy se nejen jedly, ale také se zavěšovaly jako ozdoby na vánoční větve. Pojďme si společně vyzkoušet, zda si protentokrát dokážeme vystačit bez lesku a třpytek, třeba aspoň o adventu... A kdyby nic, tak ořechové skořápky snesou při roztloukání hodně předvánočního stresu.

Celý článek

Perličky vašich dětí

21.12.2012

Láska prochází žaludkem

Celý článek

Dáááárky!

21.12.2012

fejeton Petra Vacka

Celý článek

Čtyřikrát a pokaždé trochu jinak

Martina Mončeková, 21.12.2012

seriál Porodní příběhy

Celý článek

Co dětem k svačině?

21.12.2012

co je nového

Celý článek

Co dětem k svačině?

21.12.2012

co je nového

Celý článek

Nový zimní sport PRO CELOU RODINU

21.12.2012

Carvingové lyže všichni známe, ale carvingové boby?

Celý článek

Zaplaťpánbůh za babičky

Hana Zahradníčková, 21.12.2012

říká modelka Tereza Maxová, vytížená maminka tří dětí a zakladatelka nadace Tereza Maxová dětem

Celý článek

Silná nebo citlivá?

Pavla Koucká, 21.12.2012

Matky musí umět obojí Silný táta a citlivá máma. Tak zní obvyklý kulturní stereotyp. V zásadě má pravdu: aby děti netrpěly, potřebují, aby byl alespoň jeden rodič citlivý a jeden silný. Aby se však cítily opravdu dobře, potřebují oba rodiče citlivé a silné.

Celý článek

Emoce jako na houpačce

Kateřina Rodná, 21.12.2012

Výkyvy nálady v těhotenství jsou úplně normální. Důležité je dát pozor, aby nám nepřerostly přes hlavu.

Celý článek

Smutná maminka, malé miminko?

Rod, 21.12.2012

Podle jedné švédské studie existuje spojitost mezi matčinou depresí během těhotenství a porodní váhou jejího dítěte. Je notoricky známé, že alkohol, kouření a některé léky jsou faktory, které se během těhotenství negativně projevují na zdraví ještě nenarozeného dítěte. Jaký vliv ale může mít psychické onemocnění matky před narozením miminka, o tom se tolik neví. Vědkyně ze Švédska a Bangladéše tento vliv na zdraví dítěte popsaly v odborném magazínu BMC Public Health: ženy, které během svého těhotenství trpí depresemi a silnými stavy úzkosti, častěji přivedou na svět miminko s nižší porodní hmotností, než je obvyklé. Stručně řečeno, smutné matky mají menší děti. Hashima Nashreen a Maigun Edghborg sledovaly přibližně 720 žen z Bangladéše, které byly ve třetím trimestru, a sledovaly matky i jejich děti ještě šest až osm měsíců po porodu. Překvapivě velký počet žen bylo v poslední třetině těhotenství depresivních a skoro čtvrtina z nich trpěla opakovaně záchvaty úzkosti. Děti těchto maminek vážily v průměru zřetelně méně než děti psychicky úplně zdravých matek, a to přesto, že se nejednalo o děti předčasně narozené. Ale jak si takovou souvislost mezi depresí, úzkostí, a neprospíváním dítěte vysvětlit? Podle obou autorek mohou být na vině nejrůznější faktory. Je možné, že tento negativní vliv na růst embrya mají stresové hormony, vylučované ve zvýšené míře v souvislosti s depresí nebo strachem. Navíc o sebe ženy, které trpí depresí, méně pečují, a jsou méně schopné zaměřit se na to, aby se jejich potomkovi dobře dařilo. V Bangladéši, kde studie proběhla, je situace o to závažnější, že tu je velmi vysoká novorozenecká úmrtnost - 42 z 1000 dětí nepřežije první dny po narození. Čtvrtina až třetina dětí se narodí s nízkou porodní váhou, a ta je spojena právě s vyšším rizikem, že dítě zemře. Je možné, že se tu roztáčí začarovaný kruh - žena, která se bojí o život svého nenarozeného dítěte, přivádí na svět dítě s nízkou porodní hmotností, které je ohroženo víc než ostatní děti…

Celý článek

 1 2 3 
6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola