5000
Kompletní ročník časopisu 2016 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Děti a my > On-line archiv článků > Seznam vydání

Seznam vydání

Děti a my

6/2012

Je stud špatný?

Barbora Sengrová, 23.5.2012

Představte si, že ještě existují zaostalé kraje, kde ženu k lékaři doprovází manžel, otec nebo bratr. Někteří divoši dokonce požadují, aby jejich ženy byly léčeny, respektive prohlíženy, jen osobami ženského pohlaví. Takové zpátečnictví až vyráží dech. A česká společnost je pokroková, až je jednomu hanba. Nedávno se stát rozhodl zbavit naše děti jednou provždy falešného studu a vymyslel jedinečný postup – zavede do škol sexuální výchovu. Ovšem pozor, nejedná se o žádné prasárny, ale o kultivaci mezilidských vztahů a o výuku k odpovědnosti! Provede se to tak, že si pan učitel zahraje s třídou puberťáků didakticky vytuněnou flašku, která se jmenuje Kompot. Děti se konečně naučí, že mít chlupy, onanovat, menstruovat a souložit je nejen normální (což do té doby bezesporu netušily), ale dokonce je normální o tom normálně mluvit. A je vystaráno – nová generace se přestane stydět za přirozenost a mezilidské vztahy budou navždy kultivovány. Sice je normální onanovat, normální je o masturbaci mluvit, ale je skutečně normální říkat komukoliv „já to dělám takhle“? Když se dívka stydí hovořit před svými pubertálními spolužáky a přezrálým učitelem o tom, zda a jak menstruuje, tak je nenormální a je třeba ji „převychovat“? Ačkoliv víme, že mluvit neznamená (většinou) činit, přesto si nebudeme plést osvětu s nestoudností – to může jenom tupý šmírák nebo opravdu hodně vyhořelý sexuolog. Tento mnohými zcela nereflektovaný posun od tématu k osobě ukazuje, jakých předsudků stát využívá, aby děti naučil, že privátní sféra je mýtus a autority mají právo vědět všechno.

Celý článek

Kde se berou miminka? No přece v bříšku!

Marie Těthalová, 23.5.2012

Zvědavé čekání, tak by se dalo popsat, co prožívá předškolní dítě, jemuž se má narodit bratříček nebo sestřička. A fantazie kluka nebo holčičky v takovém případě nezná mezí.

Celý článek

Porodit dítě je jako diplom na škole života

Helena Máslová, 23.5.2012

Někdy je to snadné, někdy méně a někdy jde o opravdu velké úsilí. Co všechno je žena ochotna udělat pro to, aby přivedla na svět dítě? Obětuje peníze, bolest, slzy a strach, vlastní zdraví, pracovní příležitosti... Kam až je ochotna zajít ve své touze po dítěti?

Celý článek

I porod „císařem“ může být nádherný zážitek

Denisa Tichá, 23.5.2012

seriál Porodní příběhy

Celý článek

S čím nám pomůže dula?

23.5.2012

U porodu bych určitě chtěla mít svého manžela. Má smysl zvát s sebou ještě dulu? Co všechno u porodu duly dělají? Kdy bych měla dulu u kontaktovat? (Jsem ve čtrnáctém týdnu těhotenství.) miminka a my

Celý článek

Rodič není kámoš!

Eva Labusová, 23.5.2012

Proč selháváme v roli domácí autority?

Celý článek

Holčičky milují růžovou - ale proč vlastně?

23.5.2012

Honzík nebo Zuzanka, když přijdou na svět, podle obličeje nepoznáte, jestli máte před sebou chlapečka nebo holčičku. Nicméně skloníte-li se nad kočárkem, nejspíš si budete jistí, jak to je. Růžová? Holčička. Bleděmodrá? Kluk. Stereotyp občas naruší nějaká nedisciplinovaná maminka, která nechá mladší dítě podědit oblečení po starším sourozenci opačného pohlaví, ale jinak je to jasné, růžová a bleděmodrá vítězí. V těchto dvou barvách je v dětských obchodech skoro všechno - dupačky, botičky, čepičky, deky, chrastítka i nočníky. Opravdu děti tyhle barvy milují a dávají jim přednost od narození? Nebo je to dané vlivem okolí? Do věci se vložili, jak jinak, psychologové. Vanessa LoBlue pozvala 200 dětí ve věku mezi sedmi měsíci a pěti lety do laboratoře, plné nejrůznějších drobností, polštářků, balonků a jiným věcí, mezi kterými si děti mohly libovolně vybírat. A výsledek? Holčičky jednoznačně dávají přednost růžové barvě až od dvou a půl let! Čím víc se jim růžová začíná líbit, tím víc ji chlapečci odmítají. Zdá se, že otázka je zodpovězená: holčičky nedostaly lásku k růžové do vínku. Podle LoBlue není náhoda, že děti začnou dávat přednost růžové nebo modré právě v tomto věku. Je to totiž věk, ve kterém si začínají uvědomovat rozdíly mezi pohlavími. „Děti naprosto cíleně pátrají po informacích, které se týkají rozdílů mezi pohlavími, podle kterých se mohou orientovat,“ tvrdí LoBlue.

Celý článek

 1 2 3
6666
Objednejte si starší čísla Děti a my Rodina a škola